4.12.17

Nowość - Egaliterra

Książka o prawach kobiet - dla dzieci, a najlepiej do wspólnego czytania przez dorosłych i dzieci - to już trzecia wspólna książka duetu Joanna Olech i Edgar Bąk. Wszystkie wydała Wytwórnia - jedno z najważniejszych wydawnictw książek dla dzieci w Polsce. Mądre, ważne, zaangażowane społecznie. Kto ty jesteś? opowiada o nowoczesnym pojmowaniu patriotyzmu, Mam prawo i nie zawaham się go użyć przybliża dzieciom im prawa. Teraz przyszedł czas o książkę feministyczną, o prawach kobiet. Niezwykle niestety aktualną w kontekście Marszów Kobiet na całym świecie i Czarnych Protestów w Polsce, które walczą o równouprawnienie i pokazują, że kobiety są teraz siłą napędową batalii o demokrację. 

Dorastamy zapewniani bezustannie o tym, że równość wszystkich obywateli jest standardem cywilizowanego świata, społecznym spoiwem i gwarantem przyjaznej koegzystencji. Politycy chętnie szermują tym poręcznym i pojemnym słowem. Ale kiedy przychodzi wcielać je w życie - doraźne egoizmy biorą górę, a nieokiełznana potrzeba dominacji depcze tę wspaniałą, oświeceniową ideę. Zaczynają się podziały na równych i równiejszych. I - jakże często - na RÓWNE i RÓWNIEJSZYCH. 

Małe i duże upokorzenia zadawane przez autorytaryzm, bezustannie powielane krzywdzące stereotypy płci - wszystko to dewastuje kobiece poczucie sprawczości i mocy. Zamach na kobiecą autonomię, dosłowna i symboliczna przemoc, jaka dominuje w życiu publicznym, pomniejsza i poniża połowę ludzkości. 

Szlachetna RÓWNOŚĆ obiecuje wszystkim ludziom podmiotowość, godność, solidarność. Kiedy jej zabraknie - do głosu dochodzi słuszny gniew - dla krzywdziciela zawsze bezrozumny, dla pokrzywdzonych - sprawiedliwy i wyzwalający. Upominajmy się o równość i pielęgnujmy ją, póki przymierze różowych z niebieskimi nie zostało wypowiedziane. Mamy dużo do stracenia.
Wymarzyliśmy sobie Egaliterrę - baśniową planetę równych szans.
Uuups! Coś poszło nie tak.
Spójrzcie na Egalitanię - wygląda znajomo?   

Ta książka wzięła się z poczucia bezsilności. Bezsilność to marna motywacja - uchodzi za jałowe uczucie. No, chyba że kroczy przed gniewem, a tak było w tym wypadku. Jeśli jesteś „różowym misiem” i przyszło ci żyć w Egalitanii, gdzie wszyscy mają gęby pełne słów o „równości”, a każdy dzień tej domniemanej równości przeczy, to masz dwie drogi: albo przywyknij do permanentnego poczucia frustracji, albo zrób cokolwiek (na przykład: napisz książkę), aby dać odpór symbolicznej przemocy „równiejszych”. 

Szczęśliwie są na świecie i takie „niebieskie misie” - jak Edgar Bąk - którym nie trzeba tłumaczyć, czym jest prawdziwa równość i jakie jest źródło „różowego” gniewu. 

Wszystkim Gniewnym Różowym Misiom i „Edgarom" w Egalitanii dedykuję tę książkę.

Joanna Olech

Tytuł: Egaliterra
Tekst: Joanna Olech
Opracowanie graficzne: Edgar Bąk
Wydawnictwo: Wytwórnia
Kategoria: dla dzieci od lat 10
Rok: 2017