28.1.17

Żegnamy Wandę Orlińską

24 stycznia zmarła Wanda Orlińska - wybitna ilustratorka, absolwentka warszawskiej ASP, której dyplom z wyróżnieniem uzyskała w roku 1967 w pracowni Jana Marcina Szancera. Na książkach z jej ilustracjami takich jak Piotrek zgubił dziadka oko czy Znajomi z zerówki wychowało się kilka pokoleń czytelników. Ilustrowała m.in. wiersze Czesława Janczarskiego, Doroty Gellner, K.I. Gałczyńskiego, Bolesława Leśmiana. Dla tych, których dzieciństwo przypadło na lata 70. i 80. niezapomniane pozostaną zwłaszcza książeczki z serii Poczytaj mi mamo, takie jak Co mam, Boję się, czy Kurczak Małgorzaty Musierowicz, Dom Wiery Badalskiej, Kiedy byłam mała Danuty Wawiłow. 
Ilustrowała także podręczniki szkolne, zajmowała się grafiką wydawniczą i malarstwem. Brała udział w licznych wystawach w kraju oraz prezentacjach sztuki polskiej na świecie. Prace artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą, a także m.in. w muzeum regionalnym w Stalowej Woli, gdzie się urodziła, oraz w zbiorach BWA Zamość.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona w środę 1 lutego 2017 roku o godzinie 11.00 w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach.