27.11.16

Nowość - Zguba Michałka


Zguba Michałka ukazała się na rynku po raz pierwszy w roku 1969, drukiem wydawnictwa Nasza Księgarnia, z ilustracjami Danuty Konwickiej. Niniejsze wydanie zawiera niezmieniony tekst, natomiast nowe ilustracje zostały wykonane przez Gabrielę Cichowską.

Tytuł: Zguba Michałka
Tekst: Julia Hartwig
Ilustracje: Gabriela Cichowska
Opracowanie graficzne: Dorota Nowacka
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Studio Emka
Rok wydania: 2016

23.11.16

Zapowiedź - ¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych


Co Hiszpanie jedzą na śniadanie?
Czemu w Sylwestra na wyścigi połykają winogrona, stojąc na jednej nodze?
Który sławny Hiszpan twierdził że 1+1 nie musi równać się 2, a czasem nawet nie powinno?
W jaki sposób muchy przyczyniły się do powstania tapas?
Dlaczego włoskie westerny kręcono w Hiszpanii?

¡Olé! odpowie na wszystkie te pytania – i wiele innych. Dzięki tej książce poznacie historię i geografię Hiszpanii i dowiecie się wszystkiego o hiszpańskich fiestach, bitwie pomidorowej i mistrzostwach w drzemaniu. Przeczytacie o tradycyjnych przekąskach i lizakach Chupa Chups. Zwiedzicie Barcelonę z jej falującymi budynkami i magiczną Andaluzję, krainę jak z Księgi tysiąca i jednej nocy. Poznacie uwodzicielskiego Don Juana, piękną Carmen i szalonego Don Kichota.
Gotowi?
¡Buen viaje! - szerokiej drogi!

Tytuł: ¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych
Tekst: Monika Bień-Königsman
Ilustracje: Maria Dek
Kategoria: dla dzieci od lat 8
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2016
Seria: Świat dla Dociekliwych

22.11.16

Nowość - Księga potworów


W baśniach, legendach i mitach, słowem w świecie istot tajemniczych, żyją setki niezwykłych stworzeń między innymi gnomy, ogry, harpie i kikimory. Wierszowany bestiariusz Michała Rusinka ze znakomitymi ilustracjami Daniela de Latour poruszy wyobraźnię i młodszych i starszych. Pojawią się w nim też stworzenia dotychczas światu nieznane jak chociażby… rusinki.

Tytuł: Księga potworów
Tekst: Michał Rusinek
Ilustracje: Daniel de Latour 
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Zwierciadło
Rok wydania: 2016

20.11.16

Nowość - Baśnie i legendy polskie


Pozycja, której nie może zabraknąć w żadnym domu – eleganckie wydanie ponad pięćdziesięciu legend, baśni i podań z różnych stron Polski z niezapomnianymi ilustracjami Mirosława Tokarczyka. 

Znajdziemy tu legendy warszawskie, krakowskie i poznańskie, opowieści znad Wigier i baśnie śląskie. Opowieści o Warsie i Sawie, świętej Kindze i księciu Popielu. Historie o skarbach, zbójach i rycerzach, smokach, utopcach, diabłach i innych baśniowych stworach.

Tytuł: Baśnie i legendy polskie
Tekst: dzieło zbiorowe
Ilustracje: Mirosław Tokarczyk
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2016

3.11.16

Zapowiedź - Prosiaczek i pojazdy


Prosiaczek znany naszym czytelnikom z książek o swoich urodzinach (Pierwsze, Drugie i Trzecie urodziny prosiaczka) tym razem wyjątkowo nie świętuje. Ale mimo to wuj Leon zabiera go do sklepu z zabawkami, gdzie świnka może wybrać sobie prezent. I tak zaczyna się wspólne testowanie, a przed oczami czytelników przesuwa się defilada koparek, pociągów, aut policyjnych, spychaczy, betoniarek i wszelkiej maści pojazdów.

Tytuł: Prosiaczek i pojazdy
Tekst i ilustracje: Ola Woldańska-Płocińska
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Czerwony Konik
Rok wydania: 2016

Nowość - Słoń na Księżycu


Słoń na Księżycu to bogato ilustrowana opowieść o pasji i determinacji w dążeniu do celu. Choć dedykowana jest młodszemu czytelnikowi, nawiązuje do całkiem poważnych wydarzeń.

W małym miasteczku mieszka słynna astronomka. Każdego wieczora obserwuje Księżyc – zna go jak własną kieszeń. Nawet przez sen potrafi wymienić wszystkie góry, kratery i oceany srebrnego globu. Pewnej nocy astronomka dokonuje zadziwiającego odkrycia. Czy to możliwe, by na Księżycu mieszkał słoń? Członkowie Towarzystwa Księżycowego nie chcą w to uwierzyć.

Słoń na Księżycu to bogato ilustrowana opowieść o pasji i determinacji w dążeniu do celu. Choć dedykowana jest młodszemu czytelnikowi, nawiązuje do całkiem poważnych wydarzeń: obecność słonia na Księżycu po raz pierwszy miał zaobserwować w XVII wieku sir Paul Neal – jeden z astronomów Towarzystwa Królewskiego. Już wtedy odkrycie wywołało niemałe zamieszanie i rozpaliło wyobraźnię literatów. Dzięki satyrze Samuela Butlera plotka dotarła aż do Francji – sam la Fontaine poświęcił jej bajkę Un animal dans la Lune. Prawie 350 lat później Gosia Herba i Mikołaj Pasiński powracają do księżycowej historii, tworząc na jej kanwie nową, pełną przygód opowieść.
Tytuł: Słoń na Księżycu 
Tekst: Mikołaj Pasiński
Ilustracje: Gosia Herba
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Centrala 
Rok: 2016

Zapowiedź - Obie


Obie to książka powstała w wyniku spotkania dwóch znakomitych i wyjątkowych autorek – poetki Justyny Bargielskiej i twórczyni książek obrazowych Iwony Chmielewskiej. To niezwykła opowieść o różnych obliczach macierzyństwa, często przemilczanych i pomijanych. Opowieść o szczęściu i lękach bycia matką, kalejdoskopie emocji, o tajemnicy dawania życia, rozstawaniu się z dzieckiem, o uśmiechu przez łzy. To książka pełna symboli, która nie tylko prowokuje do zadawania wielu pytań, ale także pozwala za każdym razem odnajdywać w niej nowe znaczenia.

Tytuł: Obie
Tekst: Justyna Bargielska
Ilustracje: Iwona Chmielewska 
Kategoria: dla dzieci, młodzieży i dorosłych 
Wydawnictwo: Wolno
Rok: 2016