26.5.16

Korelacje. Bunt i pokora - wystawa prac Iwony ChmielewskiejDziesięć plansz i dziesięć ilustracji. Z dziesięciu książek Iwony Chmielewskiej. 
Z patronującą im – otwierającą pracą z wydanej niedawno książki Maum. Dom dusz
Jaką drogę przejdziecie? Co w niej zobaczycie? Dokąd zaprowadzą Was dociekania?
Zapraszamy. Przyjdźcie i rozgośćcie się.

31 maja (wtorek), godz. 18
Wernisaż wystawy Korelacje. Bunt i pokora
Teatr Pinokio w Łodzi

O godz. 18.30
O buncie w książkach i książkach, które zagrzewają do buntu
Spotkanie z Iwoną Chmielewską i Magdaleną Sikorską

21.5.16

Nowość - Warszawa dla młodych podróżników


Witamy w Warszawie. Zobaczysz budowy, przebudowy i odbudowy najsłynniejszych gmachów stolicy – pałacu w Wilanowie, Pałacu Kultury i Nauki oraz kamieniczek Starego Miasta, odwiedzisz rezydencje królów, urzędników i mieszkania całkiem zwyczajnych obywateli. I przypomnisz sobie ważne daty z historii Polski. Z tą książką można planować rodzinne zwiedzanie miasta. Jest ona świetnym dopełnieniem dorosłych przewodników. W formie dowcipnych opowiastek rzetelnie przybliża małym odkrywcom historię Warszawy i zjawiska w kulturze Europy. Z lekkim piórem Marty Spingardi doskonale współgrają urocze ilustracje Marianny Oklejak.

Tytuł: Warszawa dla młodych podróżników
Tekst: Marta Spingardi
Ilustracje: Marianna Oklejak
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: ExpressMap
Rok wydania: 2016

19.5.16

Zapowiedź - Pięć sprytnych kun


Opowieść o Procie Eustachym, Tomaszu Montanie, Euzebiuszu, pani Patrycji i Purchawce jako jeden z pierwszych przeczytał dr Andrzej G. Kruszewicz, Dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie:

Gdyby Pingwiny z Madagaskaru pochodziły z Polski, byłyby kunami z warszawskich Bielan. Ekipa Prota Eustachego to tak samo dzielne i sprytne stworzonka. Ci mali mieszkańcy lasku Lindego, położonego pomiędzy osiedlami i blokami bezpośrednio sąsiadują z ludźmi. Przychodzą jako nieproszeni goście, podkradają smakołyki z garnków, buszują na strychu i przegryzają kable pod maskami samochodów. I tylko wtajemniczeni wiedzą, jaki miały w tym ważny cel…

Książka wprawiła w doskonały nastrój Grzegorza Łapanowskiego, kucharza i prezesa Fundacji Szkoła na widelcu: Justyna Bednarek w zabawny i błyskotliwy sposób uchwyciła sekrety kucharskiego fachu. Historia szajki kun to opowieść pełna spisków i napięcia, ale także humoru i pochwały dla lojalności i przyjaźni. Dodatkową wartością są rymowane przepisy kulinarne, które z pewnością zaciekawią i zachęcą czytelników do samodzielnych wyzwań podejmowanych w kuchni!

Tytuł: Pięć sprytnych kun
Tekst: Justyna Bednarek
Ilustracje: Daniel de Latour 
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Poradnia K
Rok wydania: 2016
Seria: Latawiec


11.5.16

Nowość - Praga dla młodych podróżnikówZapraszamy do Złotej Pragi. Dowiesz się, kogo Golem powiesił za szelki na latarni i komu bije zegar Orloj. Usłyszysz historie o dzielnym Husie i o wyrzucaniu namiestników królewskich przez okno. Poznasz eleganckie damy malarza Muchy i piękne meduzy pana Blaschki. No i spróbujesz czeskich specjałów! Z tą książką można planować rodzinne zwiedzanie miasta. Jest ona świetnym dopełnieniem dorosłych przewodników. W formie dowcipnych opowiastek rzetelnie przybliża małym odkrywcom historię Pragi i zjawiska w kulturze Europy. Z lekkim piórem Marty Spingardi doskonale współgrają urocze ilustracje Marianny Oklejak.

Tytuł: Praga dla młodych podróżników
Tekst: Marta Spingardi
Ilustracje: Marianna Oklejak
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: ExpressMap
Rok wydania: 2016

9.5.16

Nowość - Maum. Dom duszy


Maum. Dom duszy to polsko-koreański picture book autorstwa Heekyoung Kim z ilustracjami Iwony Chmielewskiej. Ta wyjątkowa książka obrazowa zdobyła prestiżową, międzynarodową nagrodę Bologna Ragazzi Award 2011. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu werdyktu jury: Ta książka to krótki, elegancki poemat, rozbrzmiewający ciszą typową dla włoskich malarzy metafizycznych. […] Wszystko w tej całkowicie odmiennej, bezpretensjonalnej książce – od gestów, przez sny i wspomnienia, aż po zawarte w niej cytaty – przepojone jest specyficzną wizją świata. […] Książki jak ta nobilitują literaturę dziecięcą.

Maum w języku koreańskim oznacza to, co składa się na duchowość człowieka: charakter, emocje, umysł, pamięć…  Książka rozpoczyna się pytaniem: czym jest dusza? – i posługując się metaforą architektury domu, poszukuje odpowiedzi na jedno z uniwersalnych zagadnień naszego życia. Ten filozoficzny poemat i niezwykle spójny projekt artystyczny jest wyjątkowym dowodem na to, jak odległe kultury mogą porozumiewać się ze sobą na poziomie obrazu i kwestii duchowych.

Tytuł: Maum. Dom duszy
Tekst: Heekyoung Kim
Ilustracje: Iwona Chmielewska 
Kategoria: dla dzieci, młodzieży i dorosłych 
Wydawnictwo: Warstwy 
Rok: 2016

8.5.16

Zapowiedź - Prawie się nie boję...


Wszyscy się czegoś boimy, niezależnie od wieku. I wszyscy staramy się jakoś ze swoim strachem uporać. O tym właśnie jest ta książka, pierwsza z cyklu Bulbes i Hania Papierek. Opowiada o Olafie, zwanym Bulbesem, i jego nieśmiałej koleżance Hani, ale także o ich rodzicach.

Anna Onichimowska przedstawia swoją historię z różnych punktów widzenia, wprowadzając Czytelnika w świat dziecięcych marzeń, uczuć i lęków, tych codziennych, które powstają w konfrontacji ze światem dorosłych, i tych wynikających z wyjątkowej wrażliwości młodych bohaterów.

Tytuł: Prawie się nie boję...
Tekst: Anna Onichimowska
Ilustracje: Aleksandra Woldańska-Płocińska
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Ezop
Rok wydania: 2016
Seria: Bulbes i Hania Papierek

7.5.16

Nowość - Barcelona dla młodych podróżników


Zapraszamy do słonecznej Barcelony. Wytrzeszczy na Ciebie ślepia smok z Casa Battló, a Ty wytrzeszczysz oczy na najdziwniejszy kościół świata, Sagrada Família. Po małej przekąsce tapas odwiedzisz słynnych malarzy, Picassa i Miró, a na koniec skoczysz na stadion FC Barcelony!

Z tą książką można planować rodzinne zwiedzanie miasta. Jest ona świetnym dopełnieniem dorosłych przewodników. W formie dowcipnych opowiastek rzetelnie przybliża małym odkrywcom historię Barcelony i zjawiska w kulturze Europy. Z lekkim piórem Marty Spingardi doskonale współgrają urocze ilustracje Marianny Oklejak.

Tytuł: Barcelona dla młodych podróżników
Tekst: Marta Spingardi
Ilustracje: Marianna Oklejak
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: ExpressMap
Rok wydania: 2016

Zapowiedź - Piwnice. Zagadki spod podłogi


Wyzwanie dla małych detektywów: pełen tajemnic i zagadek książkowy spacer po piwnicy pewnego bloku.

Betonowe szare ściany,
z farby plamy, tynk spękany,
skrzypią drzwi — co tu się dziwić,
nikt nie przyszedł naoliwić.

Co kryje się za skrzypiącymi drzwiami do blokowych piwnic? Jakie skarby trzymają tam mieszkańcy? Kto ma na piwnicznej półce odcisk stopy Yeti, kto statuetkę Oscara, a kto niezliczone marmolady i kompoty? Przekonajcie się sami!

Przed wami jedenaście niezwykle tajemniczych piwnic. Każda pełna jest szpargałów, gratów i skarbów. Zamieńcie się w detektywów i zgadnijcie, kto jest ich właścicielem. W rozwikłaniu piwnicznych zagadek pomogą wam pełne szczegółów ilustracje i zabawny rymowany tekst.

Tytuł: Piwnice. Zagadki spod podłogi
Tekst: Aleksandra Cieślak
Ilustracje: Dominika Czerniak
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2016

6.5.16

Pyza na polskich dróżkach | scenografia Paweł Pawlak


Mała Pyza – pulchna kluska ulepiona przez mazowiecką gospodynię – zamiast jak pozostałe wskakiwać do garnka, postanawia wyruszyć w świat. W trakcie pełnej  niespodzianek podróży pozna wielu przyjaciół i przeżyje mnóstwo przygód. Odwiedzi dom Chopina i posłucha koncertu. Pierwszy raz pojedzie autobusem. Odpocznie przy warszawskiej syrence. Zachwyci się Puszczą Białowieską i dzikimi zwierzętami. A to dopiero początek historii... 


Hanna Januszewska
Pyza na polskich dróżkach
reżyseria i adaptacja: Arkadiusz Klucznik
scenografia: Paweł Pawlak
muzyka: Marcin Partyka
choreografia: Urszula Pietrzak
spektakl dla dzieci od 3. roku życia
Teatr Zagłębia w Sosnowcu
premiera 28 maja 2016

5.5.16

Polska ilustracja dla dzieci - wystawa ilustracji książkowej ze zbiorów BWA w Zamościu


Wystawa pt. Polska ilustracja dla dzieci otwarta zostanie 6 maja o godzinie 18.00 w BWA Ostrowiec. Duża zbiorowa wystawa zaprezentuje ostrowieckiej publiczności klasykę polskiej ilustracji książkowej dla najmłodszych. Wśród blisko pięćdziesięciu zaprezentowanych artystów pojawiają się prace wybitnych polskich ilustratorów, m.in.: Szancera, Butenki, Strumiłło, Wilkonia. Wystawa czynna do początku czerwca będzie gratką nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych, którzy wychowali się na książkach ilustrowanych przez polską szkołę ilustracji.

O tym, że ilustracja książkowa spełnia ważną kulturową rolę, niech świadczy fakt, że książka stanowi często pierwszy kontakt młodego człowieka ze sztuką. Ważne to i trudne zadanie: podsunąć dziecku wzorzec piękna w taki sposób, aby poruszyć delikatne struny nie wyrobionej jeszcze wrażliwości estetycznej, a równocześnie przybliżyć mu świat rzeczywisty czy baśniowy. w powojennej Polsce – dzięki takim rysownikom i pedagogom jak Michał Bylina czy Jan Maria Szancer – ilustracja książkowa dla dzieci przeżywała swój renesans. w latach 60. XX wieku pojawił się termin polska szkoła ilustracji. Oryginalny styl polskiej ilustracji dostrzeżono w skojarzeniu malarstwa i plakatu. z malarstwa czerpano nowatorskie rozwiązania a z plakatu – skrót myślowy, oszczędną, aluzyjną wypowiedz oraz całościowe i przemyślane traktowanie wszystkich elementów książki. Prawdziwymi mistrzami sztuki ilustracji stali się: Antoni Boratyński, Bohdan Butenko, Stasys Eidrigievicius, Edward Ludczyn, Olga Siemaszko, Janusz Stanny, Andrzej Strumiłło czy Józef Wilkoń. To oni wraz z dziesiątkami innych artystów swoimi ilustracjami kształtowali wyobraźnię milinów dzieci. Wszystkim przyświecał cel – przekład języka słownego w obrazowy. i choć przybyli z różnych dyscyplin sztuki: z malarstwa, grafiki czy plakatu, często dawali dowody, że obrazem można przekazywać głębiej niż słowem.

Pod koniec lat 80. i w latach 90. polska ilustracja książkowa przeżywała kryzys, spowodowany najpierw poważnym kryzysem gospodarczym, który przełożył się na znaczne pogorszenie poligrafii a następnie przez zalew ilustracji a’la Disney. w ostatnich latach jesteśmy świadkami powrotu złotej passy polskiej ilustracji dla dzieci – pojawili się nowi, wybitni ilustratorzy, powstały nowe wydawnictwa. Dowodem na to jest wystawa w Zachęcie czyli najważniejszej galerii w Warszawie, na której prezentowana jest właśnie współczesna ilustracja książkowa dla dzieci.

Ostrowiecka wystawa Polska ilustracja dla dzieci jest szerokim przekrojem ilustracji książkowej drugiej połowy XX wieku. Blisko dziewięćdziesiąt ilustracji składające się na wystawę pochodzi ze zbiorów Biura Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska. W ramach wystawy przewidziano program edukacyjny. Dla grup zorganizowanych dzieci i młodzież uczącą się proponowane są warsztaty graficzne Baśniowy styropianodruk – prezent dla mamy i taty. A w dniach 14 – 16 maja odbędą się warsztaty fotograficzno-edytorskie dla zaawansowanych. Szczegóły na stronie: www.bwa.ostrowiec.pl lub pod numerem tel. 41 263 20 48.