27.2.16

Zapowiedź - Koala nie pozwala!


Poznajcie najsłodszego futrzaka świata! To Koala. Jest uszaty, jest kosmaty… i ma charakterek. Zobaczcie, na co można sobie z nim pozwolić. Pan Rafał rymuje, pani Emilia rysuje, a Koala… się relaksuje!

Tytuł: Koala nie pozwala!Tekst: Rafał Witek
Ilustracje: Emilia Dziubak
Wiek: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2016


21.2.16

Nowość - Basałyk i Psotka idą do pracy. Część II


Druga część serii o zabawie w pracę i przygodach rodzeństwa Basałyka i Psotki. 

Czy moż̇na bawić się pracą? Dzieci to potrafią. Podpatrują dorosłych, podsłuchują dorosłe rozmowy. Tym razem bawią się w dom, zakładają galerię sztuki, szukają zaginionego kalosza jako detektywi z wydziału śledczego, a także kręcą program telewizyjny. 

Na końcu każdego rozdziału znajduje się przydatny słowniczek najważniejszych pojęć związanych z każdym z zawodów. Dzięki formule activity book książka służy zabawy ale daje też czytelnikom wiele praktycznych i zabawnych informacji o różnych zawodach. Serię zaprojektował i zilustrował Paweł Pawlak.

Tytuł: Basałyk i Psotka idą do pracy. Część II
Tekst: Małgorzata Żółtaszek
Ilustracje: Paweł Pawlak
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Poradnia K
Rok wydania: 2016

20.2.16

Nowość - Dzieci z Bullerbyn


Wyjątkowe wydanie najpopularniejszej książki Astrid Lindgren: po raz pierwszy z zachwycającymi kolorowymi ilustracjami Magdaleny Kozieł-Nowak, w dużym formacie – idealne na prezent!

Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna mieszkają w Bullerbyn. To maleńka wioska, ale wcale nie jest tam nudno. Każdy dzień, z pozoru zwyczajny, staje się świetną przygodą. Można łowić raki, spać w stogu siana, szukać skarbów, założyć spółdzielnię wiśniową oraz przesyłać wiadomości sznurkową pocztą. A najważniejsze, że przyjaciele i rodzina zawsze są blisko.

Tytuł: Dzieci z Bullerbyn
Tekst: Astrid Lindgren
Ilustracje: Małgorzata Kozieł-Nowak
Kategoria:dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2016

17.2.16

Nowość - Szewczyk Dratewka


Znana baśń o szewczyku, który musi wykonać trzy trudne zadania, aby uwolnić pannę zamkniętą na wieży przez złą czarownicę. Pomagają mu w tym zaprzyjaźnione z nim zwierzęta.

Tytuł: Szewczyk Dratewka
Tekst: Janina Porazińska
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Kategoria:dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2016

16.2.16

Zapowiedź - A KOT ty jesteś?


Oto galeria przemiłych kotków, lecz każdy bestię dziką ma w środku – tymi słowami zaczyna się ten wyjątkowy zbiór wierszy. Ich wizerunki wyszyła Elżbieta Wasiuczyńska, używając palety swoich najulubieńszych barw. Znajdują się wśród nich kot meloman, kot mistrz, kot polski i koci król, i jeszcze wiele innych. Wyjątkowa gratka dla miłośników kotów i wielbicieli pięknych książek.

Tytuł: A KOT ty jesteś?
Tekst: Marcin Brykczyński
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2016

Zapowiedź - Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce



Czternaście szczytów…
Czternaście razy osiem tysięcy metrów…
A także czternaście dróg, czternaście marzeń, czternaście zwycięstw i czternaście decyzji, nie zawsze łatwych. 

Jak przedstawić Jerzego Kukuczkę i jego pasję młodemu odbiorcy? Jak pokazać w jednej książce tak bogatą kolorystykę jego wypraw? To niełatwe zadanie, którego podjęło się po raz pierwszy w Polsce Wydawnictwo Na szczyt, zapraszając do współpracy sprawdzonych i nagradzanych twórców – autorkę Annę Czerwińską-Rydel i ilustratorkę Mariannę Oklejak.

Czytając książkę Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce będziemy towarzyszyć największemu polskiemu himalaiście w przygodach i wyprawach górskich. Podczas lektury razem z nim będziemy cieszyć się ze zdobywania szczytów i znosić trudne doświadczenia porażki. 

Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce to książka trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. To fascynująca opowieść o sile marzeń i ich realizacji; o podejmowaniu trudnych decyzji i ponoszeniu ich konsekwencji; o dążeniu do celu dla czegoś, ale też często pomimo wszystko. Przy lekturze tej książki wrażliwy czytelnik wiele razy się wzruszy, ale równie wiele razy się uśmiechnie. 

Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce w sposób przystępny dla młodego czytelnika ukazuje najlepsze czasy Polskiego Himalaizmu. Czasy, gdy Polacy królowali na najwyższych szczytach świata, przecierając nowe drogi, pokonując nowe trudności i zapisując się na zawsze w historii światowej wspinaczki. To książka dla ludzi ciekawych świata.

Tytuł: Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce 
Tekst: Anna Czerwińska-Rydel
Ilustracje: Marianna Oklejak
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Na szczyt
Rok wydania: 2015
Seria: Trylogia himalajska

14.2.16

Wznowienie - Przygody Filonka Bezogonka


Pewnego razu kotek bez ogonka wskoczył do samochodu stojącego na podwórku… Taki był początek całej serii ciekawych zdarzeń. Przygarnięty przez małą Birgittę, rezolutny Filonek z ciekawością obserwuje świat i przeżywa kolejne przygody – dostaje medal za wybitne zasługi, wyjeżdża na zieloną trawkę, a nawet… odbywa samotną podróż pociągiem w nieznane! 

Tą edycją Przygód Filonka Bezogonka Nasza Księgarnia przypomina urokliwe ilustracje Danuty Niemirskiej oraz niezapomnianą okładkę autorstwa Janusza Grabiańskiego.

Tytuł: Przygody Filonka Bezogonka
Tekst: Gösta Knutsson
Ilustracje: Janusz Grabiański, Danuta Niemirska
Kategoria:dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2016

13.2.16

Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci - wystawa w Zachęcie

Polska grafika dla dzieci nigdy nie odnosiła tak wielkich sukcesów jak dziś. Rodzimi autorzy wyróżniani są prestiżowymi międzynarodowymi nagrodami. Książki z ich ilustracjami ukazują się nawet w najodleglejszych zakątkach globu. Wystawa Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki pokazuje ten fenomen. Prace najwybitniejszych polskich grafików i ilustratorów będzie można oglądać już od 20 lutego.

Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci to wybór prac 14 uznanych ilustratorów i projektantów graficznych. Są wśród nich laureaci najważniejszych światowych konkursów graficznych, m.in. Edgar Bąk (Nagroda Honorowa Society of Publication Designers New York 2012), Iwona Chmielewska (Główna Nagroda Bologna Ragazzi Award 2011 w kategorii Non Fiction), Agata Królak (Laureatka COW International Design Festival), czy Monika Hanulak (Książka Roku 2006 IBBY). Każdy z twórców opowiada obrazem swoją historię. Dzięki nim powstają książki będące dla dzieci pierwszym kontaktem ze sztuką.

Składająca się z trzech części wystawa jest skierowana do publiczności w każdym wieku. Jednak w założeniu najmocniej ma angażować najmłodszych widzów, pobudzać ich kreatywność, aby sami poczuli się jak artyści. W pierwszej części dzieci dowiedzą się, czym jest ilustracja oraz same będą miały okazję sprawdzić się w roli rysowników. W drugiej — znane z książek obrazy stworzą niezwykły, interaktywny labirynt. Trzecia część to wielka czytelnia, gdzie młodzi widzowie spotykają się oko w oko z ilustratorami i ich dziełami. Dzieci zwiedzające ekspozycję będą mogły także skorzystać z kreatywnego zeszytu z zadaniami, który wyjawi im tajemnice wystawy i pozwoli utrwalić zdobytą już wiedzę.

Wystawie towarzyszy bogaty program warsztatów skierowany zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Zajęcia mają na celu zapoznanie odbiorców z koncepcją książki ilustrowanej oraz pokazanie jej wielkiego potencjału edukacyjnego.


kuratorki: Magda Kłos-Podsiadło, Ewa Solarz
współpraca ze strony Zachęty: Katarzyna Kołodziej, Jacek Świdziński
projekt wystawy: Lech Rowiński, Marta Rowińska / Beton
organizatorzy: Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Instytut Książki


Wystawa czynna od 20 lutego do 8 maja 2016 roku. 


Nowość - Kern. Wiersze dla dzieci


Zbiór wierszy dla dzieci Ludwika Jerzego Kerna. Przypominamy uroczych bohaterów z dawnych lat: żyrafę u fotografa, literkę i, której zet ukradło kropkę, słonia w składzie porcelany, żuczka z Pszczyny, żarłocznego krokodyla z Nilu, babcię z wąsami i wielu innych. Poczucie humoru, lekka drwina i literacka wyobraźnia autora czynią te wiersze poezją najwyższej próby. Autorki ilustracji tego tomu to ta sama drużyna, która kilka lat wcześniej brawurowo zinterpretowała Tuwima. Czy dziś ilustratorki są tak samo odważne i pomysłowe, by zmierzyć się z kolejnym klasykiem i przenieść go do XXI wieku? Rozwiązujcie ich graficzne rebusy, czytajcie obrazy, szukajcie współczesnych odniesień, najlepiej metodą dwa pi razy oko.

Tytuł: Kern. Wiersze dla dzieci
Tekst: Ludwik Jerzy Kern
Ilustracje: Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agnieszka Kucharska-Zajkowska, Anna Niemierko, Gosia Urbańska-Macias, Justyna Wróblewska
Projekty okładek: Małgorzata Gurowska, Anna Niemierko
Wydawnictwo: Wytwórnia
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Rok: 2016

Nowość - Pan Tadeusz


Polska epopeja z narodowa ze słynnymi, wielokrotnie nagradzanymi ilustracjami malarza i rzeźbiarza Józefa Wilkonia, który plamą barwną i fantazyjną kreską powołuje do życia świat Pana Tadeusza. Artysta nie odtworzył treści dzieła, zilustrował natomiast romantyczny krajobraz dzieciństwa poety: wielkie drzewa i bujną roślinność, w której niemal giną ludzie i zwierzęta. Ponad połowa ilustracji z tej edycji nie była dotychczas publikowana!
Wilkoń poprzez swoje grafiki rzuca nowe światło na odczytanie utworu – nasyca go ironią oraz mroczną atmosferą, pełną niepewności i tęsknoty. Pozycja znana ze szkolnego kanonu zyskuje odmienną perspektywę, wartą (być może wielokrotnej) lektury. Edycja zaprojektowana przez wybitnego grafika, Janusza Górskiego, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kierownika Pracowni Projektowania Graficznego.
Józef Wilkoń o tworzeniu ilustracji do Pana Tadeusza (fragment książki Józef Wilkoń. Szum drzew. Z Józefem Wilkoniem rozmawia Janusz Górski):
Pana Tadeusza uważam za jedno z moich największych osiągnięć. Poświęciłem mu bardzo dużo czasu. Pierwsze ilustracje zrobiłem w Paryżu - i wysłałem do Polski na konkurs. Wybrano mnie spośród szlachetnego grona najwybitniejszych ówczesnych twórców. Tam są koniki jak owady, drzewa jak liście, syntetyczne ujęcia, ale również technika taszystowska. Wszystko to wynikało z moich wcześniejszych doświadczeń z cieczami, no i z opozycji wobec tego, w jaki sposób dotychczas ilustrowano "Pana Tadeusza", począwszy od Andriollego aż po Szancera. Zilustrowałem go przede wszystkim pejzażem, postacie są oddalone, po to aby uniknąć dramaturgii teatralnej.
W Panu Tadeuszu zastosował pan radykalnie jedną ze swoich ulubionych metod - główny motyw ilustracji jest prawie abstrakcyjny, a gdzieś na dole, z boku pojawia się malutka figurka jeźdźca na koniu albo para kochanków.
Pamiętam jedną rozmowę z Adamem Mauersbergerem. Mówię mu, że Mickiewicz wprawdzie był romantykiem, realistą, ale w technice o ileś lat wyprzedzał impresjonistów, a on na to, że się ze mną zgadza. Stąd te moje nastroje, te rozbryzgane pejzaże, te nocne rozmowy o gwiazdach, te pejzaże nad stawem, słowem - wszystkie te sceny najbardziej malarskie, bo jednocześnie zwracałem uwagę na ogromny talent malarski Mickiewicza. Genialna jest dyskusja o malarstwie z Pana Tadeusza. Hrabia mówi o sztuce włoskiej, co powoduje spontaniczny wybuch Tadeusza, który protestuje przeciwko banalnemu uproszczeniu urody polskiej natury, polskiego nieba, polskich chmur. Chociaż Mickiewicz wkładał te kwestie w usta prostego chłopaka czy ledwo ogładzonej Telimeny, to tam się dokonywały niesłychanie ważne polemicznie dyskursy o sztuce i malarstwie w ogóle. Nie mogłem więc ilustrować Pana Tadeusza w sposób klasyczny, teatralny, bo bym absolutnie zgubił sens, urodę słowną tej książki. No i tutaj miałem rzeczywiście ogromne wsparcie ze strony Mauersbergera.(...)

Tytuł: Pan Tadeusz
Autor: Adam Mickiewicz
Ilustracje: Józef Wilkoń
Kategoria: dla młodzieży i dorosłych
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2016

Wznowienie - Z przygód krasnala Hałabały


– Czyś już wymyśliła bajkę o krasnalu? – pytają wszyscy, bo się widać od Tadeuszka wszystkiego dowiedzieli. 

– Owszem, wymyśliłam – mówię. – Siadajcie i posłuchajcie: "Był sobie raz krasnal..."

Tak zaczyna się baśń o krasnalu Hałabale, który już od 1936 roku zabawia polskie dzieci. 
W tym wydaniu wracamy do niezapomnianych ilustracji wybitnego artysty Zdzisława Witwickiego.


Tytuł: Z przygód krasnala Hałabały
Tekst: Lucyna Krzemieniecka
Ilustracje: Zdzisław Witwicki
Kategoria:dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2016

9.2.16

Wznowienie - Przyszywany dziadek



Dziadek to najlepszy prezent, jaki Grześ dostaje na ósme urodziny. Co z tego, że przyszywany? Jak się ma dziadka, nie trzeba w wakacje siedzieć samemu w domu. Można pobawić się w sufitologię, ruszyć w pogoń za zbiegłym wielbłądem i zdobyć medal na wystawie psów. No i… łatwiej poradzić sobie z tym, że rodzice się rozwodzą.

Tekst pełen obyczajowych smaczków, niczym ze starej dobrej polskiej komedii, znakomicie dopełniają oddziałujące na wyobraźnię ilustracje.

Tytuł: Przyszywany dziadek
Tekst: Stanisława Domagalska
Ilustracje: Andrzej Damięcki
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2016
Seria: Mistrzowie ilustracji