30.9.15

Nowość - Wytwórnik ekologiczny


Czwarty już z serii Wytwórników czyli autorskich książek aktywnościowych.

Tym razem Baobaby Studio stworzyło Wytwórnik ekologiczny, czyli około 2,5 m² powierzchni do mazania, kolorowania i ...rozwiązywania codziennych problemów! A wszystko to w imię natury! Kreatywne zadania, które znajdziemy w książce odnoszą się do ekologii. Nie zakazują i nie nakazują, jedynie uwrażliwiają na naturę i zielone problemy. Niech to, co pożytecznie, będzie przede wszystkim przyjemne!W Wytwórniku poruszane są tematy: zwierzęta i tereny zielone w mieście, racjonalne gospodarowanie wodą i energią elektryczną, segregowanie śmieci, rola pszczół w ekosystemie, alternatywne źródła energii, zbilansowana dieta.Wytwórnik ekologiczny uczy przez zabawę.

Do twórczej pracy zachęci duży format książki i szlachetny papier Munken Print.

Tytuł: Wytwórnik ekologiczny 

Tekst i ilustracje: Baobaby Studio 
Kategoria:dla dzieci od lat 6 
Wydawnictwo: Wytwórnia 
Rok wydania: 2015 
Seria: Wytwórnik

28.9.15

Zapowiedź - Matemoto


Kartonowa turboksiążka do nauki liczenia.

Konstruktorzy z Fabryki Maszyn Jeżdżących potrzebują pomocy! Kto policzy koła, których użyli do budowy niesamowitych pojazdów?

Z tą książką nauka liczenia nabierze turbodoładowania. Dokonując przeglądu fantastycznych maszyn na kółkach, dzieci w mgnieniu oka poznają liczby od 0 do 10, 20, 100 i 1000.

Tytuł: Matemoto
Ilustracje: Dominik Cymer
Kategoria: dla dzieci od lat 2 
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2015

27.9.15

Nowość - Król Gromoryk i jajko na miękko


Król Gromoryk jest dość nietypowym królem. Jego przygody zaskakują i naprawdę skłaniają do myślenia! Poziom 1 przygotowuje dzieci w wieku przedszkolnym do nauki matematyki w szkole, podsuwając zabawy i zadania, które pokazują, jak ciekawe może być matematyczne patrzenie na świat. Bo matematyka jest wokół nas!

Tytuł: Król Gromoryk i jajko na miękko
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Egmont 
Rok wydania: 2015
Seria: Liczę sobie


26.9.15

Wznowienie - Przepraszam, czy jesteś czarownicą?Czy pamiętacie jedną z pierwszych książek Muchomora - Przepraszam, czy jesteś czarownicą? Poprawione przez Pawła Pawlaka wznowienie już się drukuje!


Czarny kot Herbert czuje się nieco samotny, chętnie więc przesiaduje w bibliotece publicznej. Pewnego dnia dowiaduje się z Encyklopedii czarownic, że czarownice lubią czarne koty. Ale jak ma znaleźć czarownicę, skoro nigdy żadnej nie widział?

Tytuł: Przepraszam, czy jesteś czarownicą?
Tekst: Emily Horn
Ilustracje: Paweł Pawlak
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Muchomor
Rok wydania: 2015

25.9.15

Nowość - Król Gromoryk i zagadkowy smok


Król Gromoryk jest dość nietypowym królem. Jego przygody zaskakują i naprawdę skłaniają do myślenia! Poziom 1 przygotowuje dzieci w wieku przedszkolnym do nauki matematyki w szkole, podsuwając zabawy i zadania, które pokazują, jak ciekawe może być matematyczne patrzenie na świat. Bo matematyka jest wokół nas!

Tytuł: Król Gromoryk i zagadkowy smok
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Egmont 
Rok wydania: 2015
Seria: Liczę sobie


5.9.15

Zapowiedź - Widzimisiek


Kultowa seria bajek, które publikowane były w czasopiśmie Miś w 1979 roku, a teraz zostaną po raz pierwszy wydane w formie książki. Wreszcie w pełnej krasie!

Historia podróży do dwunastu fantastycznych krajów misia Widzimiśka i jego rezolutnej towarzyszki, kawki z zegara. Pełne przewrotnego humoru i zaskakujących zwrotów akcji bajki opowiedziane słowami Barbary Lewandowskiej i wysmakowanymi plastycznie ilustracjami Elżbiety Gaudasińskiej rozczulą sentymentalnych dorosłych i zachwycą najmłodszych.

Tytuł: Widzimisiek
Tekst: Barbara Lewandowska
Ilustracje: Elżbieta Gaudasińska
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Znakomite
Rok wydania: 2015

4.9.15

Zapowiedź - Ignatek szuka przyjacielaA gdyby tak świat odwrócić na lewą stronę? Zajrzeć pod spód? Może udałoby się tam znaleźć coś, czego bezskutecznie szukamy po naszej stronie. Na przykład przyjaźń… 

Mały, smutny kościotrup na okładce książki dla dzieci pozornie nie wróży nic dobrego. A jednak spotkanie kościstego Ignatka z pewną samotną dziewczynką staje się dla obojga początkiem niezwykłej przygody i wędrówki po dwóch światach, z których każdy jest piękny i potrzebny. 

A wszystko zaczęło się od tego, że dziewczynce wypadł ząb. Zwykły mleczny ząb... 


Tytuł: Ignatek szuka przyjaciela 
Tekst i ilustracje: Paweł Pawlak 
Kategoria: dla dzieci od lat 5 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 
Rok wydania: 20152.9.15

Wystawa ilustracji „Wiersze, powiastki i rymowanki z przedwojennej czytanki”


Dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury Mariola Czapla, Autor Projektu i Kurator Wystawy Maria Grażyna Szpyra oraz Autorzy prac serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy ilustracji Wiersze, powiastki i rymowanki z przedwojennej czytanki,  który odbędzie się w dniu 3 września 2015 r. o godz. 17.00 w Krasnobrodzkim Domu Kultury.

Na wystawie prezentowane są ilustracje do często zapomnianych wierszy, bajek i opowiadań z przedwojennych czytanek, z których nasze babcie uczyły się tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Jednym z podstawowych źródeł ilustrowanych tekstów jest podręcznik szkolny: Zofia Pfauówna i Stanisław Rossowski Pierwsze czytania dla szkół powszechnych Część druga dla oddziału trzeciego. Wydanie 6, Lwów 1928. Nakład i własność: K.S. Jakubowskiego Spółki z ogr. odp. oraz teksty przygotowywane przez nauczycieli na różnego rodzaju uroczystości.

Zgodnie z obowiązującym wówczas programem szkolnym znalazły się tam czytania o treści religijnej i patriotycznej, wychowawczej (wartości etyczne, dydaktyczne, myślowe, sąd o rzeczach i czynach), czytania z programu historii, przyrody, geografii, baśnie i legendy, bajki, czytania o treści uczuciowej lub żartobliwej.


Autorami ilustracji są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród i wyróżnień, którzy z powodzeniem nawiązują do dorobku i tradycji polskiej szkoły ilustracji: Artur Gołębiowski, Hanna Grodzka-Nowak, Zbigniew Kołaczek, Halina Kuźnicka, Jolanta Marcolla, Franciszek Maśluszczak, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Krystyna Michałowska, Leszek Ołdak, Wanda Orlińska, Bogusław Orliński, Stanisław Ożóg, Jowita Płoszajska, Małgorzata Sawicka-Woronowicz i Katarzyna Stanny.

Ilustracjom towarzyszą teksty w oryginalnym brzmieniu.

Wystawa prezentuje efekty pracy uczestników Ogólnopolskich Warsztatów Ilustratorów.

1.9.15

Zapowiedź - Sanatorium


Wesoła, tętniąca serdecznym humorem książka, pełna postaci i sytuacji jak z najlepszej obyczajowej komedii! Dla czytelników w każdym wieku! Do lektury zaprasza dama Orderu Uśmiechu, Dorota Gellner: W sanatorium ZDROWA MINA właśnie turnus się zaczyna. Pędzą tłumy kuracjuszy płukać nosy, wietrzyć uszy i w kąpielach z borowiny robić coraz zdrowsze miny…. Pisane rymową prozą historyjki kapitalnie zilustrował Adam Pękalski.

Tytuł: Sanatorium
Tekst: 
Dorota Gellner

Ilustracje: Adam Pękalski
Wiek: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2015