11.7.15

Zapowiedź - Pożyczalscy w przestworzach


Czwarty z pięciu tomów cyklu o przygodach rodziny Pożyczalskich – tak samo jak poprzednie trzymający w napięciu i dowcipny.

Pożyczalscy – Dominika, Strączek i Arietta – po niebezpiecznej podróży docierają do legendarnego miasteczka Mały Potok i zamieszkują w wygodnym Bluszczowym Domku. Ale wkrótce zostają porwani i uwięzieni na pewnym strychu. Zbliża się zima, a jeśli do wiosny nie uda im się wydostać, trafią do domku-klatki jako atrakcja turystyczna. Czy Pożyczalscy znajdą sposób na ucieczkę?

Tytuł: Pożyczalscy w przestworzach
Tekst: Mary Norton
Ilustracje: Emilia Dziubak
Tłumaczenie: Maria Wisłowska 
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2015

9.7.15

Nowość - Pod ziemią, pod wodą


Nowy, dwustronny album Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Po obrazkowej podróży po lądach, morzach i kulturach świata nadszedł czas na książkową wyprawę do wnętrza ziemi i w głębiny mórz i oceanów.


Pod ziemią, pod wodą to naładowana informacjami księga pełna ogromnych ilustracji i szczegółowych przekrojów. Poprowadzą was one w głąb naszej planety, pokazując, co kryje się pod powierzchnią lądów i wód. Będziecie schodzić coraz głębiej i głębiej – od cienkiej warstwy gleby tuż pod stopami do gorącego jądra Ziemi, od skąpanych w słońcu raf koralowych do pogrążonego w ciemności i chłodzie najgłębszego miejsca oceanów.

Znajdziecie tam zwierzęta żyjące pod ziemią i dziwne głębinowe stworzenia, najgłębiej sięgające korzenie i plątaniny podziemnych rur, sensacyjne wykopaliska i skamieniałe kości dinozaurów. Zajrzycie do podziemnych nor i norek, zapuścicie się w labirynty jaskiń i zjedziecie na dno najgłębszej kopalni świata. Wypróbujecie zabytkowe okręty podwodne, zanurkujecie w podmorskiej studni i odwiedzicie wrak Titanica. Odkryjecie tajemnice podziemnego i podwodnego świata.

Części Pod ziemią i Pod wodą zaczynają się po przeciwnych stronach książki, by spotkać się w środku, na rozkładówce poświęconej jądru Ziemi.

Tytuł: Pod ziemią, pod wodą
Tekst i ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2015

Konkurs TRZY/MAM/KSIĄŻKI

TRZY/MAM/KSIĄŻKI to konkurs na projekt czytelniczego trójpaku - zestawu książeczek dostosowanych do kolejnych etapów rozwoju małego dziecka, ogłoszony w czwartek przez Instytut Książki. Zwycięzców poznamy w grudniu.

Celem konkursu jest wyłonienie zestawu trzech książeczek dostosowanych do kolejnych etapów rozwoju dziecka - od niemowlaka do trzylatka.

Tak jak odżywki i pieluchy przypisane są do wieku malca, tak i książki powinny odpowiadać rosnącym umiejętnościom dziecka. Czytelnicza +wyprawka+ niechby była stałym elementem niemowlęcego ekwipunku, równie ważnym jak pielęgnacyjne akcesoria, którymi krewni i znajomi zwykli obdarowywać młodych rodziców. - piszą organizatorzy konkursu.

W trójpaku zawarte mają być książeczki dla trzech przedziałów wiekowych - niemowląt, dzieci w wieku od 1 do 2 lat i dzieci do 3 roku życia. Objętość każdej z książek zestawu nie powinna przekraczać 32 stron.

Prace można zgłaszać do 30 października.

 Foto: Instytut Książki
Foto: Instytut Książki

W jury zasiadać będą: Anna Maria Czernow - prezeska Polskiej Sekcji IBBY, partnera konkursu, Marta Lipczyńska-Gil - naczelna kwartalnika o literaturze dla dzieci i młodzieży Ryms, Joanna Olech - autorka i ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży, Joanna Rzyska - pedagog, współwłaścicielka wydawnictwa Dwie Siostry, Krystyna Lipka-Sztarbałło - uznana ilustratorka, oraz Maria Deskur - dyrektor Pionu Książek Egmontu.

Werdykt jury zostanie ogłoszony do 6 grudnia 2015 roku na stronie internetowej Instytutu Książki. Nagrodzony autor lub zespół autorów otrzyma 25 tys. zł.

Więcej na temat konkursu + regulamin >> klik!

8.7.15

Nowość - Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek


Czy nie zastanawiało Was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedyńcze. Przynajmniej w domu Małej Be. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo.

Tytuł: Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek
Tekst: Justyna Bednarek
Ilustracje: Daniel de Latour 
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Poradnia K
Rok wydania: 2015
Seria: Latawiec