9.12.15

Wyniki konkursu TRZY/MAM/KSIĄŻKI


4 grudnia 2015 roku jury konkursu w składzie:

Anna Maria Czernow
Maria Deskur
Grzegorz Gauden
Krystyna Lipka-Sztarbałło
Marta Lipczyńska-Gil
Joanna Olech
Joanna Rzyska


 

po długiej i burzliwej dyskusji postanowiło czterema głosami przeciw dwóm, przy jednym wstrzymującym się, przyznać Nagrodę Główną i premię wysokości 25.000 trójce autorów projektu Popatrz w niebo, Joannie Gębal, Monice Zborowskiej i Jakubowi Kołodziejczykowi.


Jednomyślną decyzją jury wyróżnienia otrzymują (w porządku alfabetycznym):
Aleksandra Artymowska za projekt Wyprawa królika Gustawa
Joanna Bartosik za projekt Wzrok, słuch i mowa
Ewa Mędrek i Anna Krasnodębska-Okręglicka za projekt Tu i tam, Co to?, Dokąd niesie mnie wiatr.

Jurorzy wyrażają uznanie dla uczestników konkursu a zwłaszcza dla laureatów za sumienne podjęcie się zadania o tak trudnych założeniach.

W czasie obrad przedmiotem gorącej debaty były adekwatność rozwiązań dla poszczególnych grup wiekowych oraz ich atrakcyjność zarówno dla dziecka, jak i rodziców, jako że trójpak powinien ułatwić im współobecność i wprowadzenie w świat książek.

Bezprecedensowa złożoność zadania spowodowała, że żadna z przedstawionych prac nie zdobyła maksymalnej punktacji. Niemniej wyróżnione projekty zachęcają do dyskusji nad formą i treścią książki zmieniającej się wraz z wiekiem dziecka. Jurorzy mają nadzieję, że unikalny program konkursu będzie kontynuowany i zostanie podjęty szerzej przez środowisko, również akademickie i uniwersyteckie oraz że zwróci powszechną uwagę na zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby dziecka, a co za tym idzie także relacji dziecko – dorosły – książka.

Praca, którą jury nagrodziło jest spójną, stylistycznie powiązaną serią książek, klimatem nawiązującą do dziecięcej kołysanki. Charakteryzuje ją zharmonizowana, kolorystycznie wysmakowana szata graficzna oraz przemyślana koncepcja. Uwagę jurorów zwróciła zwłaszcza pierwsza książka, przeznaczona dla odbiorców poniżej pierwszego roku życia, wyróżniająca się na tle pozostałych propozycji konkursowych pod względem dopasowania do możliwości percepcyjnych dzieci w tym wieku. Autorzy przedstawili proste, zrozumiałe dla niemowlęcia figury i kontrasty niebanalnie i ze smakiem. W przypadku książki trzeciej (2-3 lata) jurorzy zakładają, że zgodnie z autorskim opisem projektu, zaproponowany tekst wierszowany zastąpiony zostanie prostszym tekstem prozą.

Trzy wyróżnione projekty od nagrody głównej dzieli nieduża liczba punktów. Są godne uwagi, ciekawe i profesjonalne. Jury żywi zatem nadzieję, że szybko znajdą wydawców i ukażą się drukiem z adnotacją o wyróżnieniu.

Zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Organizatorem konkursu TRZY/MAM/KSIĄŻKI jest Instytut Książki, a jego partnerem Polska Sekcja IBBY. Celem konkursu było wyłonienie projektów czytelniczego trójpaku - zestawu trzech książeczek, które rosnąć będą wraz z dzieckiem, od noworodka po przedszkolaka.