29.12.14

Nowość - Kto tam zerka na Kacperka?


Historie i wierszyki, na których wychowali się Marianna i Maciej Stuhrowie

Wyobraźcie sobie, co by było, gdyby Jerzy Stuhr opowiadał Waszym dzieciom bajki na dobranoc. Kiedy Marianna i Maciej byli mali, tato wymyślał im historie o przygodach małego Kacperka. Dziś te opowieści bawią i uczą następne pokolenie rodziny Stuhrów. Mogą rozbawić i Was! Oto pierwsza z nich:

Pani w szkole pyta Kacperka, gdzie mieszkają książki. Chłopiec nie wie i dopiero w domu mama mówi mu, że chodzi o bibliotekę. Obiecuje, że niedługo się tam wybiorą.
Biblioteka robi ogromne wrażenie. Podekscytowany Kacperek przegląda książki, ale okazuje się, że brakuje w nich stron. Ktoś je… zjada! Bystry chłopiec szybko odkrywa winowajczynię – myszkę Fiszkę, która zostaje jego przewodniczką po fascynującym świecie najpiękniejszych wierszy dla dzieci.

Tytuł: Kto tam zerka na Kacperka?
Tekst: Jerzy Stuhr
Ilustracje: Marianna Bończa-Stuhr
Kategoria: dla dzieci od lat 3

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2014

15.12.14

Skrytki


Piłka trzymana w dłoniach chowa się przed naszym wzrokiem. Jedna z jej stron zawsze pozostanie zasłonięta. Podobnie dzieje się z resztą przedmiotów, z zabawkami, budynkami, a nawet z ludźmi – nie pozwalają dostrzec się w całości. Ukrywanie się jest więc czymś powszednim. Tak jak szafa skrywa swoje ciemne wnętrze, tak i ludzie chcą czasem zachować pewne rzeczy tylko dla siebie.

Piękna, klimatyczna książka dla każdego, niezależnie od wieku. Skrytki Mateusza Wysockiego i Agaty Królak przypominają nam, dorosłym, o magicznej wartości schowków i kryjówek. Uczą pielęgnowania drobnych, codziennych tajemnic. Pomagają nieustająco zachwycać się światem wokół: mruczeniem pieca, migotaniem lampki na strychu, każdym niebieskim migdałem i pękatym słoikiem pełnym przetworów. Skarby dzieci to najpiękniejsze skarby, jakie można sobie wyobrazić. Skrytki pomogą nam je odkryć, lecz tylko po to, by pomóc dzieciom znów pieczołowicie je poukrywać.

Tytuł: Skrytki
Tekst: Mateusz Wysocki
Ilustracje: Agata Królak 
Kategoria: dla dzieci od lat 3

Wydawnictwo: Ładne Halo
Rok wydania: 2014

Lokomotywa / IDEOLOLokomotywa / IDEOLO Małgorzaty Gurowskiej i Joanny Ruszczyk to odsłona Tuwima zaangażowanego, politycznego, odważnego, ostrego, bezkompromisowego w poruszaniu tak niewygodnych tematów, jak tożsamość narodowa, rasizm, antysemityzm. To Tuwim wciąż aktualny, wręcz gorący, którego teksty poetyckie, satyryczne, listy, wypowiedzi- zestawione z aktualnymi faktami dotyczącymi dzisiejszych kwestii społecznych i politycznych- nabierają jeszcze większej mocy. Sprawdzają się, działają po wielu latach. Na kanwie Lokomotywy, powstała książka o współczesnych problemach gospodarczych, ekonomicznych, ekologicznych, etycznych…

W pociągu jadą  Żydzi, kibole, żołnierze, geje i lesbijki, hipsterzy..., zwierzęta, przewożone są różne materiały.


Tytuł: Lokomotywa / IDEOLO
Koncepcja: Małgorzata Gurowska + Joanna Ruszczyk

Projekt graficzny: Małgorzata Gurowska

Wybór tekstów: Joanna Ruszczyk
Kategoria: dla młodzieży i dorosłych
Wydawca: Fundacja Sztuczna / WYtwórnia
Rok wydania: 2013

11.12.14

Książka Roku 2014 - nagrody i wyróżnienia


Jury literackie (Krystyna Zabawa, Małgorzata Kąkiel, Ewa Gajcy) wyróżniło Lilianę Bardijewską za książkę O czym szumią muszle, Jarosława Mikołajewskiego za Wiersze z kąpieli oraz Tomasza Trojanowskiego za Stroiciela.

Tegorocznymi laureatkami głównych nagród literackich zostały debiutujące w konkursie Dorota Kassjanowicz za książkę dla dzieci Cześć, wilki! oraz znana ze swoich wierszy Anna Piwkowska za książkę dla młodzieży Franciszka.

Jury graficzne (Małgorzata Cackowska, Krystyna Rybicka i Anita Wincencjusz-Patyna) w kategorii książka obrazkowa wyróżniło Małgorzatę Gurowską za projekt graficzny książki Lokomotywa/IDEOLO oraz Ewę Kozyrę-Pawlak za autorską książkę Ja, Bobik, czyli historia o kocie, który myślał, że jest królem, zaś w kategorii ilustracje Agatę Królak za ilustracje do książki Mateusza Wysockiego Skrytki i Mariannę Sztymę za ilustracje do książki Iwony Wierzby Metryka nocnika.

Nagrodę dla ilustratorów Książka Roku 2014 otrzymały Maria Ekier za autorską książkę obrazkową Złotouste zero w zenicie oraz Marta Ignerska za projekt graficzny i rysunki do książki Anny Czerwińskiej-Rydel Którędy do gwiazd? Opowieść o Elżbiecie Heweliusz, pierwszej kobiecie astronom.

Nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa przyznano równorzędnie dla Olchy Sikorskiej, inicjatorki i wieloletniego komisarza Poznańskich Spotkań Targowych Książka dla Dzieci i Młodzieży oraz dla Magdaleny Kalety, prowadzącej portal Polska Ilustracja dla Dzieci.


Chciałabym podziękować Polskiej Sekcji IBBY za przyznanie mi tej nagrody. 

Ale przede wszystkim tym, którzy zgłosili i wspierali moją kandydaturę. Dziękuję z całego serca i szczerze przyznam, że samo zgłoszenie było dla mnie wielką niespodzianką i wyróżnieniem. 

Gratuluję pani Olsze Sikorskiej oraz współnominowanym w tej kategorii.

Ogromnie dziękuję wszystkim, którzy już od ponad pięciu lat mi towarzyszą - czytelnikom, ilustratorom, wydawcom. Róbmy swoje. I róbmy to dobrze.

Dziękuję.