31.1.14

Maciuś i dziadek


Refleksyjna, ale pełna radości, kolorów i humoru opowieść o nieuchronnym żegnaniu się z bliskimi. Maciusiowi umiera dziadek. Chłopiec, nie chcąc pogodzić się z nagłą stratą, odbywa z nim w wyobraźni długi spacer. W miarę upływu czasu i kolejnych przygód chłopiec staje się coraz większy, a dziadek kurczy się do rozmiarów ołowianego żołnierzyka. Na koniec zaś dziadek podstępem przenosi się do serca chłopca, by pozostać z nim na zawsze.

Tytuł: Maciuś i dziadek 
Tekst: Roberto Piumini
Ilustracje: Ewelina Wajgert

Tłumaczenie: Ewa Nicewicz-Staszowska
Wydawnictwo: Bona
Rok wydania: 2013

Zapowiedź - Dziewczynka z cienia


Nowość w serii Mały Koneser: Jan Karp i Marta Ignerska brawurowo mierzą się ze słynnym obrazem Andrzeja Wróblewskiego.

Zostać namalowanym przez prawdziwego malarza – to nie byle co! Zwłaszcza gdy ma się osiem lat, a po komunijnym zdjęciu nie można się zbyt wiele spodziewać (sukienka, jak zwykle, po kuzynce...). Tylko czy na pewno wiadomo, czego spodziewać się po malarzu?

Słynna praca Andrzeja Wróblewskiego – Rozstrzelanie VIII (Rozstrzelanie surrealistyczne) – zainspirowała Jana Karpa do opowiedzenia historii o tym, czego na obrazach nie widać.

Tytuł: Dziewczynka z cienia
Autor: Jan Karp
Ilustracje: Marta Ignerska
Kategoria: dla młodzieży i dorosłych
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2014
Wydanie książki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

27.1.14

Zapowiedź - Uśmiech dla Żabki


Uśmiech dla Żabki to historia o tym, jak wielką moc ma szczery uśmiech. Niczym serdeczne zaklęcie może przemienić smutek w radość. Uśmiech niesiony na twarzach leśnych bohaterów dotrze do małej Żabki i ociepli jej serce, rozweseli. Zaś wszystkich Czytelników tej prostej historii wzruszy oraz sprawi, że na ich twarzach pojawi się ciepły uśmiech... od ucha do ucha!

Tytuł: Uśmiech dla Żabki
TekstPrzemysław Wechterowicz
Ilustracje: Emilia Dziubak 
Kategoria: dla dzieci od 5 lat
Wydawnictwo: Ezop
Rok wydania: 2014


Zapowiedź - Wojna na Pięknym Brzegu


Tak się złożyło, że kiedy tylko Krysia kończy dziesięć lat, zaraz wybucha wojna. Po powrocie ze szkoły – pracuje, podobnie jak wszystkie dzieci, które znalazły jakieś zajęcie w tym trudnym okresie. Wstępuje do Organizacji, naraża życie, przewożąc meldunki, a nawet broń ukrytą w koszyku pełnym jabłek. Razem z mamą i babcią pomaga ukrywać panią Marię i jej syna Janka, który ma „zły wygląd”. Przez jakiś czas mieszka u nich prawdziwy gangster… Krysia rośnie, zawiera nowe przyjaźnie, podejmuje kolejne wyzwania i na pewno nie może narzekać na nudę. A wojna? Uparcie nie chce się skończyć…

Prawdziwa opowieść małej żoliborzanki, której udało się przeżyć i dziś może przedstawić Wam swoją historię.

Tytuł: Wojna na Pięknym Brzegu
Tekst: Andrzej Grabowski
Ilustracje: Joanna Rusinek
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2014

26.1.14

BCBF 2014 - Illustrators Exhibition z udziałem Zosi Dzierżawskiej

Ilustracje Zosi Dzierżawskiej do książki Kolorowe prostokąty. Przewodnik dla dzieci po życiu i sztuce Marka Rothki zostały zakwalifikowane na Illustrators Exhibition - wystawę towarzyszącą tegorocznym targom Bologna Children's Book Fair. Zosia Dzierżawska pokaże się jako jedyna polska reprezentantka. Gratulujemy! Targi odbędą się w dniach 24-27 marca.

Listę wszystkich zakwalifikowanych do wystawy ilustratorów znajdziecie tu >> klik!


25.1.14

Zapowiedź - 8 + 2 i domek w lesie


Nowe przygody bohaterów 8 + 2 i ciężarówka – najpopularniejszej norweskiej książki dla dzieci.

Co to: aż jedenaście par śladów na śniegu przed domkiem w lesie? Właśnie wprowadzili się tutaj mama, tata i ośmioro dzieci: Maren, Martin, Marta, Mads, Mona, Milly, Mina i mały Morten. A razem z nimi – babcia. Teraz to najweselszy dom w całej Norwegii! Dzieci godzinami bawią się w chowanego, mama niespodziewanie ma czas na czytanie książek, tata wspina się na najwyższe drzewo ze swoim puzonem. A babcia? Trenuje skoki narciarskie, otwiera własny sklep i walczy z Indianami!

Tytuł: 8 + 2 i domek w lesie
Tekst: Anne-Cath. Vestly
Ilustracje: Marianna Oklejak
Tłumaczenie: Milena Skoczko
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2014

16.1.14

Co krokodyl jada na obiad? - Wrocławski Teatr Lalek - scenografia Józef WilkońNa motywach Takich sobie bajeczek Rudyarda Kiplinga.

W dawnych, bardzo dawnych czasach, Kochanie, słoń wcale nie miał żadnej trąby… i w tych dawnych, bardzo dawnych czasach żył sobie jeden Słoń, a raczej Słonik. Słoniątko o nieposkromionej ciekawości… 

Tak zaczyna się bajka Rudyarda Kiplinga. Autor Księgi dżungli i laureat literackiej nagrody Nobla napisał 13 opowiadań o zwierzętach i wydał je w tomie Takie sobie bajeczki – jednej z pierwszych książek, która w dowcipny i nieco przewrotny sposób odpowiada na dziecięce pytania o otaczającą rzeczywistość. Jarosław Kilian sięgnął do tradycji baśni, które nie tylko bawią, ale i uczą, i zaadaptował na scenę dwie z nich. Bajarz-szaman przenosi widzów do początków świata i zjawisk przyrody, objaśnia początki cywilizacji. Opowieść, którą snuje, sprawia, że rzeźby Józefa Wilkonia ożywają, a najmłodsi spotykają Słoniątko o nieposkromionej ciekawości, które koniecznie chce się dowiedzieć, co krokodyl jada na obiad i poznają historię Kota, który zawsze chadza własnymi drogami. Znacie? To posłuchajcie.

 foto. materiały promocyjne Wrocławskiego Teatru Lalek

REŻYSERIA
Jarosław Kilian


SCENOGRAFIA
Józef Wilkoń
Inez Krupińska


MUZYKA, MULTIMEDIA
Joszko Broda


WYSTĘPUJĄ
Jolanta Góralczyk
Marta Kwiek
Aleksandra Mazoń
Krzysztof Grębski
Marek Koziarczyk
Jacek Radomski
Marek Tatko


Wrocławski Teatr Lalek  - dla widzów w wieku 5+ 


15.1.14

2nd Nami Island International Illustration Concours (NiiiC)

NamiConcours is back! In 2013, NamiConcours - the main project of Nami Island International Children’s Book Festival in order to encourage the world’s picture book illustrators to create high quality of works – went with a bang by receiving 619 entries from 42 countries.


Przypominamy, że w pierwszej edycji tego konkursu Katarzyna Bogucka zdobyła nagrodę specjalną >>  klik


Nagrodzone i wyróżnione prace można zobaczyć tutaj >> klik

Junko Yokota, a former jury of Hans Christian Andersen Awards, Caldecott Medal, Newbery Medal and Astrid Lindgren Memorial Award was appointed as a jury president. In addition, ZohrehGhaeni, a formerjury president of Hans Christian Andersen Awards; Anastasia Arkhipova, internationally renowned Russian illustrator; Yusof Ismail, Malaysia’s best illustrator; Roger Mello, Brazil’s representative illustrator; Byungho Han, Korean illustrative pioneer; and Weesook Yeo, Director of the National Library for Children and Young Adults also participated in judging session as jurors.

Again, the 2nd edition of NamiConcours calls for picture book illustrations. Unlike the 1st edition, participants are asked to upload a high-resolution digital version of original illustrations to the official website of NamiConcours (www.namiconcours.com) during the submission period that is 1 July 2014 to 30 September 2014. With a new submission system, increased number of participation is expected since concerns and pressure to send original illustrations to overseas has been resolved. Thus, please make sure to submit entry in time abiding by the rules and conditions of NamiConcours which also can be found on the NamiConcours official website. 

Application period: 1 July 2014 ~ 30 September 2014 
Final round deadline: 31 December 2014 

Awards:  
Grand Prix        1 (Plaque and USD 10,000) 
Golden Island    2 (Plaque and USD 5,000) 
Green Island     3 (Plaque and USD 2,000) 
Purple Island   10 (Certificate and plaque)

Nami Concours 2015 publishes a catalogue featuring the shortlisted candidates for international promotion. 

For more information, please visit the NamiConcours official website at www.namiconcours.com

14.1.14

Zapowiedź - Drzewka Szczęścia


Życzę ci...
Skrzydeł, ale nie na plecach.
To by była niezła heca!
Ja ci życzę skrzydeł w duszy.
Takich skrzydeł nic nie ruszy - 

Życzenia można składać całkiem zwyczajnie – na przykład wręczając komuś trzy czerwone goździki i mrucząc: Sto lat!. Ale można to też zrobić zupełnie niezwyczajnie. Albo wręcz: NADzwyczajnie, jak Agnieszka Frączek. Bo właściwie dlaczego zamiast kwiatka nie wręczyć bliskiej osobie drzewka (ba! całej alei drzew!), obsypanego szumiącymi liśćmi i rymowanymi życzeniami? Na przykład takimi bajecznie kolorowymi jak wyszywanki autorstwa Elżbiety Wasiuczyńskiej.

Tytuł: Drzewka Szczęścia
Tekst: Agnieszka Frączek
Opracowanie graficzne: Dorota Nowacka
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2014

Picture Book Quadrennial - Picture Story 2014 - konkurs dla ilustratorów

Picture Book Quadriennale - konkurs/ wystawa kierowany do artystów z krajów nadbałtyckich - odbywać się będzie co cztery lata w Rydze. Pierwsze Picture Book Quadriennale jest częścią programu Ryga Europejska Stolica Kultury i trwać będzie od 2 kwietnia do 2 maja 2014 w łotewskiej Bibliotece Narodowej w Rydze, która wraz z łotewską sekcją IBBY są współorganizatorami Quadriennale.

Termin składania prac mija 13 lutego! 

Formularz wniosku i więcej na temat konkursu >> klik!

13.1.14

Dogrywka tycia do aukcji Iwony Chmielewskiej dla WOŚP


Ha! Dobra wiadomość dla tych, którzy wczoraj nie zdążyli! Z powodu awarii Allegro książka Iwony Chmielewskiej Oczy (nagrodzone Bologna Ragazzi Award 2013 w kategorii fictionjest to edycja w języku chińskim wydana przez Grimm Press Taiwan) jest jeszcze do zdobycia na aukcji WOŚP! 

Oprócz tej książek można nadal licytować również dwie książki Kłopot ze specjalną dedykacją i ręcznie robioną kłopotliwą makatką.

Przesyłka wylicytowanych książek i makatek gratis lub odbiór osobisty w Toruniu, połączony ze spotkaniem, rozmową z ilustratorką przy kawie i domowym cieście.

Cel szczytny, bo pieniądze z tegorocznej - już XXII WOŚP - edycji przeznaczone zostaną na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów - do dzieła! >> klik!

Nowość - Puszek, Druciak, Zakładka i inne isty. Liczby Kultury


Ten, kto powiedział, że nie ma głupich pytań, zapewne dobrze pamiętał swoje dzieciństwo i tysiące pytań i wątpliwości, jakie co dzień nasuwają się dziecku i jakimi zasypuje ono swoje otoczenie. Tak jest, od kiedy człowiek nauczył się mówić. I chociaż nie dowiemy się pewnie nigdy, jak to pierwsze pytanie brzmiało, to wielu z rodziców zapewne założyłoby się, że zadało je właśnie dziecko… 

Są pytania zabawne, są kłopotliwe, są też i takie, na które nie umiemy odpowiedzieć – niby coś wiemy intuicyjnie, znamy nawet jakieś bardzo mądre i skomplikowane definicje, ale jak to przekazać sześcio- czy dziewięciolatkowi? 

Książka Puszek, Druciak, Zakładka i inne isty. Liczby Kultury nie tylko zawiera garść definicji z dziedziny szeroko pojmowanej socjologii, przystosowanych dla 6-10 latków, ale też podsuwa rodzicom sposób, jak tłumaczyć przeróżne pojęcia, żeby były dla dzieci zrozumiałe i żeby cała rodzina dobrze się przy tym bawiła. 

Autorka – profesor Anna Karwińska – jest bowiem nie tylko znaną i cenioną socjolog, ale od wielu lat tworzy dla dzieci: zarówno książki, jak i spektakle teatralne, oraz pracuje z nimi prowadząc zajęcia na Uniwersytecie Dziecięcym. 
Podgląd >> klik
Tytuł: Puszek, Druciak, Zakładka i inne isty. Liczby Kultury
Tekst: Anna Karwińska
Ilustracje: Jan Bajtlik
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury 
Rok wydania: 2013

9.1.14

Iwona Chmielewska gra dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy


Książki Iwony Chmielewskiej Oczy (nagrodzone Bologna Ragazzi Award 2013 w kategorii fictionjest to edycja w języku chińskim wydana przez Grimm Press Taiwan) i Niebieska laseczka/Niebieska skrzyneczka (wydana przez koreańskie wydawnictwo Sakyejul - w związku z niespodziewanie dużym zainteresowaniem tą książką, autorka dołożyła jeszcze jeden egzemplarz: dla osoby, która przegra ostateczną licytację. Książki więc są dwie: dla wygrywającego aukcję i dla osoby, która zajmie drugie miejsce) - do zdobycia na aukcjach WOŚP! 

Oprócz tych książek można licytować również dwie książki Kłopot ze specjalną dedykacją i ręcznie robioną kłopotliwą makatką oraz dwie książki O tych, którzy się rozwijali z… niespodzianką! - wykonaną przez Iwonę Chmielewską figurkę tego, który się rozwija. Jest to pomocnik do zadań specjalnych, ubrany odświętnie jak na świąteczną, styczniową edycję przystało.

Przesyłka wylicytowanych książek, makatek i figurek gratis lub odbiór osobisty w Toruniu, połączony ze spotkaniem, rozmową z ilustratorką przy kawie i domowym cieście.

Cel szczytny, bo pieniądze z tegorocznej - już XXII WOŚP - edycji przeznaczone zostaną na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów - do dzieła! >> klik!


2.1.14

Nowość - Lokomotywa


Najbardziej znany wiersz Tuwima przełożony na język ilustracji przez Katarzynę Bogucką

Częścią projektu mają być puzzle. Będzie to nie tylko forma zabawy, mają one za zadanie wymuszać słuchanie ze zrozumieniem i utrwalenie wiersza.

Tytuł: Lokomotywa
Tekst: Julian Tuwim
Ilustracje: Katarzyna Bogucka
Kategoria: dla dzieci od lat 2
Wydawnictwo: Visart
Rok wydania: 2013


1.1.14

Nowość - Kto to jest artysta?


Zwiedzając muzea i galerie, zastanawiamy się, kim był człowiek, który wykonał daną pracę. Co nim powodowało, że sięgnął po pędzel, dłuto czy kamerę filmową?

Gdy patrzymy na rysunki dzieci, czujemy, że ktoś ma talent, postrzega rzeczywistość inaczej, ma bujną wyobraźnię. Ale czy to znaczy, że jest artystą? Czy może raczej dobrym materiałem na artystę? Każde dziecko w przedszkolu tworzy. Ale chwalone jest często za poprawne odwzorowanie rzeczywistości, a nie za własny pomysł. Bywa tak, że premiowana jest zręczność, a nie oryginalność.

Kto to jest artysta? to książeczka dla dzieci w wieku przedszkolnym, która na przykładzie dzieł polskiej sztuki współczesnej pokazuje, czym zajmuje się artysta i co składa się na bycie artystą. Czytając prosty tekst, dziecko ma kontakt z konkretnymi dziełami sztuki. Dzięki oryginalnej oprawie graficznej i typografii książka sama w sobie jest dziełem sztuki.

Książka nie jest przeznaczona do sprzedaży. Dostępna w księgarni Zachęty. Książkę można także zamówić pisząc na adres: ktotojestartysta@zacheta.art.pl

Publikacja sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tytuł: Kto to jest artysta? 
Koncepcja i opracowanie graficzne: Zofia Dubowska
Opracowanie graficzne: Jan Bajtlik
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Rok wydania: 2013