17.9.14

Oculino - gry i aplikacje dla dzieci z dysfunkcją wzroku

Oculino - pierwsze wydawnictwo, którego działalność skupia się na potrzebach dzieci z dysfunkcją wzroku i potrzebach ich rodziców. Gry, aplikacje, a już niebawem książki i zabawki są dostosowane do obniżonych możliwości wzrokowych. Oculino na pograniczu tyflografiki i ilustracji dla dzieci tworzy produkty, których ilustracje są klarowne, brak w nich wzrokowego chaosu, kolorystyka jest dobrana odpowiednio do etapów rozwoju widzenia i uwzględnia opóźnienie tego rozwoju. Oculino to przede wszystkim tematyka produktu dla dziecka z problemami ocznymi. Bohater Kart Lulu! Lulek tak jak dzieci z dysfunkcją wzroku ćwiczy oczka – nosi okulary, soczewki kontaktowe, plasterki na oko i świetnie się przy tym bawi. Oculino wierzy, że ilustracja dla dzieci z problemami ocznymi może być rodzajem terapii i wsparciem w zauważeniu odmienności i zaakceptowaniu jej na jak najwcześniejszym etapie rozwoju emocjonalnego dziecka.

Oculino tworzą trzy kobiety - Dorota Maciaszek założycielka i mama dziecka słabowidzącego, Joasia Bartosik - ilustratorka oraz Lili - córeczka Doroty.


Karty Lulu! to 30 kart – 60 pięknych kontrastowych ilustracji, których tematyka jest bliska dzieciom w przedziale wiekowych 0-­3 lata a oraz prosta plansza do gier wzrokowych. Karty Lulu! to gra, którą nie sposób się znudzić. Sposobów zabaw kartami jest mnóstwo i ciągle ich przybywa – tworzą je rodzice z dziećmi – użytkownicy gry i publikują na blogu Oculino.


Lulu! App to aplikacja dla najmłodszych, która skupia się na stymulacji  awzroku i pozbawiona jest zbędnych dźwięków. Tematyka i ilustracje to najatrakcyjniejsze bodźce wzrokowe dla dzieci w wieku 0-­3 lata – twarz, dłonie, kontrastowe paski. Najważniejsze w aplikacji jest możliwość założenia Lulkowi soczewek, okularów i plasterka i oglądanie jak Lulu cieszy się i tańczy. Jest to możliwość dla rodzica, który może z dzieckiem rozmawiać, a z Lulka uczynić wzór do naśladowania.