30.11.13

Wystawa ilustracji Joanny Rusinek


Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ i Joanna Rusinek zapraszają serdecznie na wernisaż wystawy ilustracji, który odbędzie się 4 grudnia o godz. 17.00. Będzie wata cukrowa, zmywalne tatuaże i... procenty też będą. Prace oglądać będzie można do 24 stycznia 2014 r. 

Zapowiedź - Szkice z przyszłości


Szkice z przyszłości Jacka Ambrożewskiego, z tekstem Zosi Frankowskiej. Autor wyrusza w tę inspirującą podróż wyposażony jedynie w kartki papieru, ołówki, kredki i farby a przede wszystkim w swoją nieskrępowaną wyobraźnię. Roztacza przed nami pełne uroku obrazy, uchylając rąbka własnej fantazji. Projekt stanowi wspaniale źródło inspiracji dla czytelnika w każdym wieku. Jacek Ambrożewski, podobnie jak Aneta Lewandowska, jest studentem V roku grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknym. Mimo młodego wieku, był już wielokrotnie nagradzany (Illustration Startup – II nagroda Wydawnictwa Dwie Siostry, I nagroda Wydawnictwa Muchomor) i realizował projekty książek dla takich wydawnictw jak Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Muchomor czy Wydawnictwo Bona.

Tytuł: Szkice z przyszłości
Tekst: Zosia Frankowska
Ilustracje: Jacek Ambrożewski
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Papierówka
Rok wydania: 2013

Zapowiedź - Zeszyt do zabaw - Lokomotywa


Zeszyt do zabaw - Lokomotywa otwiera serię trzech active booków związanych z tematyką podróżowania. Jego celem jest rozwijanie ciekawości i kreatywności najmłodszych czytelników. Autorką jest  utalentowana studentka V roku grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Aneta Lewandowska. Projekt Zeszyt do zabaw – Lokomotywa został nagrodzony w międzynarodowym konkursie Illustration Startup 2012 II nagrodą ASP i wyróżnieniem Wydawnictwa Wytwórnia. Był też prezentowany podczas katowickiej wystawy Książka Dobrze Zaprojektowana – zacznijmy od dzieci.

Poza zadaniami, angażującymi małego czytelnika w zabawę z książką, active book pełen jest ciekawostek związanych z pociągami, ich historią i miejscami, w których kolejnictwo odgrywa ważną rolę. Zeszyt do zabaw – Lokomotywa został objęty patronatem Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

Tytuł: Zeszyt do zabaw - Lokomotywa
Tekst i ilustracje: Aneta Lewandowska
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Papierówka
Rok wydania: 2013

Wystawa - Malarze ilustracji


23.11.2013 – 6.1.2014
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 

Malarze ilustracji to wystawa współczesnych polskich ilustratorów, urodzonych w latach 70. i 80. XX wieku. Nie tworzą oni żadnej jednolitej szkoły czy stylu, jednak w ich pracach widać wyraźne fascynacje i nawiązania do Polskiej Szkoły Plakatu i tradycji sztuk wizualnych.

Artyści: Jan Bajtlik, Edgar Bąk, Agata Bogacka, Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Aleksandra Cieślak, Agata Dudek, Janek Dziaczkowski, Jan Estrada-Osmycki, Anna Goszczyńska, Mirosław Gryń, Monika Hanulak, Daniel Horowitz, Marta Ignerska, Marcelina Jarnuszkiewicz/Zofia Chylak, Tymek Jezierski, Paweł Jońca, Magdalena Karpińska, Bartłomiej „Arobal” Kociemba, Malwina Konopacka, Magdalena Łapińska, Agata Marszałek, Alek Morawski, Zuza Miśko, Ola Niepsuj, Anna Niesterowicz, Agata Nowicka, Łukasz Rayski, Bożka Rydlewska, Dawid Ryski, Maciej Sieńczyk, Marta Sławińska, Rafał Szczepaniak, Marianna Sztyma, Tomasz Walenta, Aleksandra Waliszewska, Magda Wolna.

Taipumuksia terävyyteen | Sharp-eye skills | Skłonność do ostrości - wystawa w Helsinkach


29 listopada - 19 grudnia 2013 r.

Kulttuurikeskus Caisa Helsinki


Artyści: Żenia Ahafonawa, Jacek Ambrożewski, Emilia Bartkowska, Piotr Bednarczyk, Patrycja Bliuj-Stodulska, Katarzyna Borawska, Magdalena Bunicz, Paulina Buźniak, Agata Dudek, Paulina Dudek, Anna Filipczak, Stanisław Gajewski, Anna Garusiewicz, Marek Gawrylczyk, Witold Gottesman, Monika Hanulak, Jakub Kokot, Karolina Kot, Agnieszka Kruszyńska, Rafał Kucharczuk, Aniela Kupiecka, Magdalena Laskowska, Michał Małolepszy, Zanda Markitane, Urszula Markuszewska, Maria Mastalerz, Jakub Mazurkiewicz, Julia Mirny, Małgorzata Nowak, Zuzanna Pawelec, Aneta Popławska, Patrycja Rek, Paulina Rek, Greta Samuel, Aleksandra Siekierko, Marta Sławińska, Katarzyna Smolnicka , Magdalena Stadnik, Katarzyna Surman, Sylwia Szablak, Aniko Szilagy, Marta Sztuka, Dorota Świderska, Marie Vesela, Adam Walas, Katarzyna Walentynowicz, Jacek Walesiak, Agnieszka Węglarska, Daniel Witnicki, Marta Wyczółkowska, Sylwia Wyszkowska.

Więcej >> klik!

Nowość - Robot RobertRobert to robot od brudnej roboty. Przez całe dnie sprząta fabrykę pana Polikarpa, pucuje, czyści i zasysa bród. Pewnego dnia wystawia za okno jedno oko... i zachwyca się światem. Co stanie się z fabryką i z dyrektorem, gdy Robert postanowi wyjechać na urlop?

Tytuł: Robot Robert
Tekst: Zofia Stanecka
Ilustracje: Emilia Dziubak
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Egmont 
Rok wydania: 2013
Seria: Czytam sobie

Nowość - Baśń o stalowym jeżu


Przepiękna opowieść autorstwa Jana Brzechwy, pełna magii i zaczarowanych postaci. Pewnej nocy ze sklepu Magika Mechanika ucieka tajemniczy jeż, zaklęty w stalowy pancerz. Ucieka z miasta i marzy o tym, żeby pozbyć się ciężkiego pancerza, w którym został uwięziony. Spotkanie z Czarodziejem Babulejem, złymi trytonami, bawołami to tylko część jego niesamowitych przygód. Czy stalowy jeż zostanie w końcu odczarowany i jak zakończą się jego przygody?

Tytuł:Baśń o stalowym jeżu
Autor: Jan Brzechwa
Ilustracje: Beata Zdęba
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2013

Nowość - Przedszkoludki. Sto radości i dwa smutki


Przedszkolny dzień ukazany w wesołych, łamiących języki wierszach i krótkich opowiadaniach. O maluchach i starszakach, znaczkach na workach z kapciami, przedszkolnych atrakcjach, zabawie w piaskownicy, leżakowaniu, rysowaniu, lepieniu plasteliny, podwieczorku, a nawet o przedszkolnym balu.

Tytuł: Przedszkoludki. Sto radości i dwa smutki
Tekst: Agnieszka Frączek
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: BIS
Rok wydania: 2013


26.11.13

Łódzkie warsztaty z Ewą Kozyrą-Pawlak i Pawłem Pawlakiem


Muzeum Kinematografii
zaprasza

Świętujemy urodziny Małego Kinematografu
i
Czytanek przed ekranem
z najbardziej uśmiechniętym małżeństwem ilustratorów
Ewą Kozyrą-Pawlak i Pawłem Pawlakiem

1 grudnia (niedziela), godz. 12.00
Łódź, Plac Zwycięstwa 1

W programie:

*
Spotkanie z prestidigitatorami sztuki ilustracji:  Ewą Kozyrą-Pawlak i Pawłem Pawlakiem.
*
W 48 stron dookoła świata. O podróżach po świecie wyobraźni – opowieści o książkach i pomysłach jak one mogę wyglądać.
Spotkanie z książką Czarostatki i parodzieje tekst i ilustracje: Paweł Pawlak.
Wydawnictwo Tatarak, 2012.
*
Książki-wędrówki i latające rzeźby - warsztaty plastyczne
*
Projekcje filmów animowanych 40’

Ceny biletów: 12 zł. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona

Zaraz wracam. Święty Mikołaj wystawa zimowych ilustracji Pawła Pawlaka


Zaraz wracam. Święty Mikołaj
wystawa zimowych ilustracji Pawła Pawlaka
29 listopada 2013 – 31 stycznia 2014
Galeria Domu Papiernika
Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej
Centralnego Muzeum Włókiennictwa, ul.Piotrkowska 282, Łódź
 Wydarzenie towarzyszące Salonowi Ciekawej Książki
 Wernisaż wystawy: 29 listopada (piątek), godz. 18.00

Wystawa prezentuje zestaw około dwudziestu ilustracji, tematycznie obracających się wokół tematyki zimy, grudniowych świąt, a przede wszystkim postaci św. Mikołaja. W jego wersji popkulturowej, z białą brodą, w czerwonym kubraku i w saniach z reniferami lub hipopotamem*. Prace pochodzą w większości z francuskich czasopism dla dzieci i powstały w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Koncepcję prezentacji ilustracji podpowiedziała jedna z nich: widok pracowni św. Mikołaja, chwilowo opuszczonej przez świętego darczyńcę, który aktualnie pochłonięty jest bez reszty dystrybucją prezentów wśród dzieci na całym świecie. Praca ta, również prezentowana na wystawie, pochodzi z książki Sekrety Świętego Mikołaja Jeana-Luis Hue. Pod nieobecność gospodarza, oglądamy jego mieszkanie; gabinet, pracownię, w której powstają prezenty oraz zawieszone na ścianach obrazki (czyli właśnie ilustracje), którymi święty Mikołaj podbudowuje swoje morale w ciągu długich miesięcy ciężkiej pracy szykowania świątecznych podarków. Zobaczymy przede wszystkim historie z jego długiego życia, ale także śnieżne pejzaże i różne widoki choinek, do których bohater wystawy żywi bardzo ciepłe uczucia.

___
*) tak, właśnie hipopotamem. Zaniepokojonych tą wizją zapraszamy na wystawę.24.11.13

ILUSTRARTE 2014 - specjalne wyróżnienie dla Urszuli Palusińskiej

Znamy już wyniki - Grand Prix ILUSTRARTE 2014 wędruje do Johanny Benz z Niemiec, wyróżniono prace Diego Bianki z Argentyny i Urszuli Palusińskiej z Polski!


Gratulujemy i przypominamy, że Urszula Palusińska zdobyła nominację w konkursie Książka Roku 2013 w kategorii graficznej za ilustracje do książki Majn alef bejs Jehoszue Kaminskiego (Żydowskie Stowarzyszenie Czulent, Kraków 2012).

ILUSTRARTE 2014 >> zwycięzcy >> klik! + 50 ilustratorów zakwalifikowanych do wystawy >> klik

A tutaj >> klik! << można podejrzeć jak pracowało jury... a wśród jurorów Ewa Stiasny! :-)

Książka Roku 2013 - nominacje do nagrody graficznej

Anita Andrzejewska i Andrzej Pilichowski-Ragno za ilustracje do książki Anny Chachulskiej Jak Stańczyk z dworzan zażartował (Zamek Królewski na Wawelu, Kraków 2013) 

Jan Bajtlik za ilustracje do książki Auto z tekstem opracowanym w wydawnictwie (Dwie Siostry, Warszawa 2013) 

Edgar Bąk za ilustracje do książki Kto ty jesteś Joanny Olech (Wytwórnia, Warszawa 2013) 

Agata Bogacka za ilustracje do książki Zdarzenie nad strumykiem Jakuba Żulczyka (Bunkier Sztuki, Kraków 2013) 

Iwona Chmielewska za książkę autorską Cztery strony czasu (Media Rodzina, Poznań 2013) 

Joanna Concejo za ilustracje do książki Marka Bieńczyka Książę w cukierni (Format, Wrocław 2013) 

Marta Ignerska za projekt graficzny i ilustracje do książki Mikołaja Łozińskiego Prawdziwa bajka (Kultura Gniewu, Warszawa 2013) 

Krystyna Lipka-Sztarbałło za ilustracje do książki Dokąd iść? Mapy mówią do nas z tekstem Heekyoung Kim (Entliczek, Warszawa 2012) 

Urszula Palusińska za ilustracje do książki Majn alef bejs Jehoszue Kaminskiego (Żydowskie Stowarzyszenie Czulent, Kraków 2012) 

Paweł Pawlak za ilustracje do książki Alchemiczna komnata Magdaleny Skrabskiej (Zamek Królewski na Wawelu, Kraków 2013) 

Marianna Sztyma za ilustracje i opracowanie graficzne książki Legenda o głowie wawelskiej Anny Chachulskiej (Zamek Królewski na Wawelu, Kraków 2013) 

Konrad Świtała za ilustracje i koncepcję książki Zwierzątka (Bona, Kraków 2013) 

Alicja Wasilka za projekt graficzny i ilustracje do książki Bałagan Michała Krygiera (ikropka, Warszawa 2012)

Nominacje do nagrody literackiej >> klik

18.11.13

Zapowiedź - Pionierzy


Oni byli pierwsi! Poznaj Polaków, którzy zasłużyli na to, by znał ich cały świat.

Kto zbudował kolej w Andach? Kto wymyślił salony piękności? Kto odkrył witaminy? Kto pierwszy poszybował w niebo? Kto wynalazł kamizelkę kuloodporną? Kto złamał tajne szyfry wroga? 

Polacy! Żyjący dawno temu i całkiem współcześni. Pomysłowi i odważni. Czasem trochę szaleni, zawsze uparci. I niewiarygodnie pracowici. 

Ta książka to połączenie klasycznego leksykonu z anegdotą, sensacją, plotką. Wciągająca – czasem mrożąca krew w żyłach, a czasem zabawna – opowieść o Polakach, którzy dokonali tego, co nikomu przed nimi się nie udało albo nawet nie przyszło do głowy. Lektura, która udowadnia, że Polak potrafi! 

Odkrywczym tekstom towarzyszą nowoczesne ilustracje, nawiązujące do starej techniki drzeworytu.

Tytuł: Pionierzy
Tekst: Marta Dzienkiewicz 
Ilustracje: Joanna Rzezak, Piotr Karski
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2013

Zapowiedź - Bardzo proste abecadło


Tyle różnych zwierząt, a taki porządek. Emu stanęło za delfinem, foka przed gepardem, a zebra? Na samym końcu!

Dwustronne karty z literami i odpowiadającymi im zwierzętami pomogą dzieciom we wczesnej nauce czytania. Ułatwią poznawanie liter, poszerzanie słownictwa i ćwiczenie umiejętności językowych. Możecie korzystać z nich na wiele sposobów. Układajcie karty w kolejności alfabetycznej albo stwórzcie swój własny porządek. Odgadujcie, co kryje się pod poszczególnymi literami, albo łączcie je w słowa.

Tytuł: Bardzo proste abecadło
Ilustracje: Agnieszka Bałdyga, Edyta Marszałek
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2013

Nowość - Oko w oko z diplodokiem


Bruno jest mały, słaby, a na dodatek nosi okulary grube jak denka od szklanek. W 1A nikt za nim nie przepada. Pewnego dnia cała klasa wybiera się na wycieczkę do Gadolandu, wielkiego parku, w którym zgromadzono szkielety dinozaurów.

Tytuł: Oko w oko z diplodokiem
Tekst: Joanna Jagiełło
Ilustracje: Joanna Rusinek
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Egmont 
Rok wydania: 2013
Seria: Czytam sobie

17.11.13

Zapowiedź - Sklepy


Gdzie kupić brukselkę, a gdzie szprotkę? Czym się różni piekarnia od cukierni? Kto sprzedaje komiksy? Gdzie wybrać się na lody? W dobie wygodnych supermarketów, efektownych galerii handlowych i osiedlowych sklepów wielobranżowych odpowiedzi na te wszystkie pytania nie zawsze bywają oczywiste. Wybierając się na spacer z naszą książką, macie szansę znaleźć odpowiedzi na wiele z nich. Wystarczy tylko nie spieszyć się za bardzo i spojrzeć na wszystko oczami dziecka. Odwiedźcie tradycyjne sklepy i odkryjcie prosty urok ich witryn. Poznajcie bliżej lokalnych sklepikarzy. Otwórzcie oczy, uszy, a nawet nosy. Pobawcie się z dziećmi w sklep! To, co najbardziej codzienne, może okazać się wartościowe i niezwykłe. W książce tradycyjnie znalazła się także przestrzeń dla najmłodszych do nauki i zabawy: lista zakupów w formie zagadki i malowanka.

Tytuł: Sklepy
Tekst: Joanna Guszta
Ilustracje: Maciek Blaźniak
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Ładne Halo
Rok wydania: 2013