31.8.13

Zapowiedź - Mysia orkiestra


Ach, nie ma jak kocia muzyka! Od mysiej dostaje się bzika!

Nikt Wam tak nie zagra jak mysia orkiestra! Poznajcie też wielkoluda, smoka, królewnę, czarodzieja i łakomego królika, a także pewien bardzo zbuntowany kosz na śmieci i najdziwniejszy na świecie zamek, który urządza rewię mody!

Zbzikowani bohaterowie, zwariowane historie, zaskakujące puenty i świetne rymy Doroty Gellner. A do tego niesamowite ilustracje Emilii Dziubak, pełne intrygujących szczegółów dla uważnych czytelników... Zapraszamy do tańca!

Tytuł: Mysia orkiestra 
Tekst: Dorota Gellner
Ilustracje: Emilia Dziubak
Wiek: 4+ 
Wydawnictwo: Bajka 
Rok wydania: 2013

30.8.13

Zapowiedź - Pamiątka z Paryża


Kolejny tom serii Mały Koneser – skąd biorą się figurki wieży Eiffla, które turyści przywożą ze stolicy Francji?

Pewnego dnia w Paryżu dochodzi do dziwnego zdarzenia: na chodnikach, ulicach, placach kiełkują niezliczone żelazne pręty, które całkowicie dezorganizują życie mieszkańców i płoszą turystów. W tym samym czasie w paryskim Instytucie Nanobiotechnologii młoda  laborantka bada dziwne nasionko, przypominające ułamany grafit ołówka… Naukowa analiza ujawnia zaskakującą prawdę: po 120 latach wieża Eiffla najwyraźniej dojrzała i rozsiewa nasiona!

Opowiadanie Tiny Oziewicz – utrzymane w konwencji science fiction – wychodzi od obrazu Wilhelma Sasnala, a potem konsekwentnie zmierza do zaskakującego zakończenia.

Tytuł: Pamiątka z Paryża
Tekst: Tina Oziewicz
Ilustracje: Jacek Ambrożewski
Kategoria: dla dzieci od lat 8
Wydawnictwo: Dwie siostry 
Rok wydania: 2013
Seria: mały koneser

19.8.13

Zapowiedź - Cztery żywioły i dwa koziołki. Stary Rynek w Poznaniu. Przewodnik dla dzieci.


Książka Cztery żywioły i dwa koziołki to interaktywny przewodnik dla młodych i nawet trochę starszych odkrywców Poznania i Starego Rynku. By wyruszyć w historyczną podróż, wystarczy wybrać jeden z czterech żywiołów – WODĘ, OGIEŃ, POWIETRZE lub ZIEMIĘ – i udać się wyznaczonym przez nie szlakiem. Opatrzone symbolem żywiołu trasy zostały opisane w książce i narysowane na dołączonej do niej mapce.
Przewodnik pełen jest różnorodnych zadań, które w zależności od wieku, można rozwiązać samemu lub z rodzeństwem i rodzicami. Opowiadając o starym Poznaniu, nie wymieniamy żadnych dat. Czasami jednak zobaczyć je można na ilustracjach. Zadaniem młodzieży i starszych dzieci jest ich znalezienie i połączenie z wydarzeniem lub miejscem, do którego się odnoszą. Młodsze dzieci zachęcamy do szukania i liczenia koziołków, które ukryły się na kartach przewodnika. Te rogate zwierzaki są bardzo ruchliwe, biegają po wszystkich kartkach i lubią się chować, gdzie się tylko da – dlatego czasami z ukrycia wystaje tylko róg albo kawałek kopyta.

Kolorujcie, rysujcie, uzupełniajcie, ozdabiajcie swój przewodnik.
Odkryjcie tajemnice Poznania i spójrzcie na miasto oczami artysty!
Tytuł: Cztery żywioły i dwa koziołki.  Stary Rynek w Poznaniu. Przewodnik dla dzieci. 
Tekst: Agnieszka Idziak
Ilustracje: Sylwia Maja Bartkowska
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Albus 
Rok wydania: 2013


13.8.13

Zapowiedź - Cztery zwykłe miski


Książkę można wymyślić o wszystkim – mówi Iwona Chmielewska w pierwszych słowach swej ostatniej książki. I tak też sama czyni, bo pretekstem do jej powstania są najzwyklejsze przedmioty codziennego użytku – cztery małe miski. Naczynia są zwykłe, ale książka o nich – zupełnie niezwykła. Autorka (znana i nagradzana na świecie, m.in. w Korei Pd., Japonii, Chinach, Portugalii, Polsce i Niemczech) zachwyca wyważonym połączeniem minimalistycznego tekstu z piękną w swej prostocie ilustracją. I przekazuje głęboką refleksję: o niesprawiedliwości społecznej i sile tworzenia. Książka w całości powstała w duchu recyclingu – z używanych, nikomu już niepotrzebnych materiałów. 

Pierwszoligowa literatura dla dzieci. W Czterech zwykłych miskach nie ma jednej przypadkowej kreski czy słowa – każdy postawiony tu znak graficzny pasuje jak guzik do pętelki. To lapidarna opowieść z głęboko humanistycznym przesłaniem – o nadmiarze i braku, a przede wszystkim o potędze kreacji. Katarzyna Kubisiowska, Tygodnik Powszechny

Tytuł: Cztery zwykłe miski 
Tekst i ilustracje: Iwona Chmielewska 
Kategoria: dla dzieci, młodzieży i dorosłych 
Wydawnictwo: Format 
Rok wydania: 2013

12.8.13

Reprint - Gabryś, nie kapryś!Reprint jednej z najbardziej niesfornych książek w historii polskiej literatury dziecięcej. Przewrotny wiersz o kapryśnym chłopcu zilustrowany przez wielkiego artystę plakatu.

Tytuł: Gabryś, nie kapryś!
Tekst:Wiktor Woroszylski
Ilustracje: Henryk Tomaszewski
Kategoria wiekowa: 4+
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2013

10.8.13

Zapowiedź - Rzepka


Trudno wyobrazić sobie świat dzieciństwa bez wierszy Juliana Tuwima – mistrza poetyckiej zabawy, żartu i satyry, króla dziecięcych serc. Zebraliśmy w tym tomiku ulubione  wiersze kilku pokoleń Polaków. Pięknie i z humorem zilustrowała je Jona Jung, jedna z najznakomitszych współczesnych polskich graficzek. W książeczce − oprócz tytułowej Rzepki – jest jeszcze dziewięć innych utworów, które rozbawią małych i dużych czytelników: Słoń Trąbalski, Trudny rachunek, Idzie Grześ, Okulary, Ptasie plotki, Spóźniony słowik, Dwa Michały, Dyzio marzyciel oraz Cuda i dziwy.


Podobnie jak Kaczkę-dziwaczkę Jana Brzechwy oraz Pawła i Gawła Aleksandra Fredry także i ten tomik z serii Cacko z dziurką opatrzył posłowiem Profesor Grzegorz Leszczyński.Tytuł: Rzepka
Tekst: Julian Tuwim
Ilustracje: Jona Jung
Wiek: 3+
Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2013
Seria: Cacko z dziurką 
Książka objęta patronatem PIdD 

8.8.13

Zapowiedź - Świat według dziadka


Bardzo lubię tę książkę. I cieszę się, że to właśnie Zofia Stanecka ją napisała. A jak? A delikatnie i prawdziwie. A o czym? A o tym, że pozory mylą, że wszyscy jesteśmy sobie bardzo potrzebni, że starość i młodość mogą się nie tylko pięknie uzupełniać, ale wręcz wzbogacać, no i oczywiście – że dobrze mieć dziadka. Oraz – dodam z wdzięcznością, jako dziadek – że dobrze być dziadkiem. >> Wojciech Widłak, autor serii o Panu KuleczceTytuł: Świat według dziadka
Autor: Zofia Stanecka
Ilustracje: Bogna Pniewska 
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: W drodze
Rok wydania: 2013