13.4.13

Zapowiedź - O Melanii, Melchiorze i panu Przypadku


Melania i Melchior od lat mieszkają w jednej kamienicy i – choć myślą o sobie nieustannie – widują się tylko na klatce schodowej albo w pobliskim sklepiku. Tak to bywa, gdy ktoś jest bardzo nieśmiały… Pan Przypadek pojawia się w tej historii tylko na chwilę i właściwie… zupełnie przypadkiem. Pojawia się i wywraca do góry nogami całe życie Melanii i Melchiora. Na dodatek robi to za pomocą podgrzewaczy do butów! Kim jest ów tajemniczy pan P.? I czy rzeczywiście bez jego udziału życie pary bohaterów nigdy by się nie zmieniło? 


Tytuł: O Melanii, Melchiorze i panu Przypadku
Tekst: Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Ilustracje: Paweł Pawlak 
Projekt graficzny: Paweł Pawlak
Wiek: 4+
Wydawnictwo: Bajka 
Rok wydania: 2013
Książka objęta patronatem PIdD

Zapowiedź - Kto ty jesteś?


O patriotyzmie inaczej. Lekko, nowatorsko. Jeśli patriotyzm ma stać się wewnętrznym imperatywem, a nie tylko ozdobnym kotylionem rocznicowym, to poprzez małe odruchy społecznej solidarności, na dziecięcą miarę.  Tekst Joanny Olech odwołuje się do idei społeczeństwa obywatelskiego, wzajemnego zaufania, szacunku, ekologii, tolerancji, wolontariatu i zaangażowania na rzecz kraju. Ilustracje Edgara Bąka prowokują do dyskusji dziecka z dorosłym nie tylko o patriotyzmie. 

Jak objaśnić dziecku znaczenie abstrakcyjnych terminów? Takich jak na przykład: wierność... respekt... wrażliwość...? Nie ważą i nie pachną, nie mają koloru ani faktury. Możemy je opisać jedynie poprzez przejawy. Przez sposób, w jaki się manifestują. - Joanna Olech


Tytuł: Kto ty jesteś?
Tekst: Joanna Olech
Opracowanie graficzne: Edgar Bąk
Wydawnictwo: Wytwórnia
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Rok: 2013


8.4.13

Nowość - Proszę mnie przytulić


Czy wiecie, jaki jest najlepszy sposób na udany dzień?

Pewnego dnia Tata Niedźwiedź zdradził w sekrecie Niedźwiadkowi, że wystarczy się mocno do kogoś przytulić, a świat stanie się piękniejszy. I tak zaczęła się niezwykła przygoda ojca i syna. Wędrują razem przez las i przytulają każdego, kogo spotkają na swojej drodze – malutką Gąsienicę, wielką Anakondę, a nawet Myśliwego ze strzelbą w dłoni...

Pełna humoru a zarazem wzruszająca opowieść o tym, że jeden mały, ale płynący z głębi serca gest, może zmienić bardzo wiele w życiu każdego z nas. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami.
 
Tytuł: Proszę mnie przytulić
Tekst: Przemysław Wechterowicz
Ilustracje: Emilia Dziubak 
Kategoria: dla dzieci od 5 lat
Wydawnictwo: Ezop
Rok wydania: 2013

Wiemy kto pojedzie do Bratysławy na BIB 2013

W piątek 5 kwietnia 2013 r. obradowało jury powołane do kwalifikacji 15-osobowej drużyny narodowej mającej reprezentować Polskę na tegorocznej 24. już edycji Biennale Ilustracji w Bratysławie BIB 2013.


Jury w składzie: Prof. Ludwik Żelaźniewicz - przwodniczący, Monika Obuchow, Tomasz Broda i Anita Wincencjusz-Patyna wskazali na ilustracje autorstwa: Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej, Katarzyny Boguckiej, Piotra Sochy, Marianny Oklejak, Marianny Sztymy, Agaty Królak, Marty Szudygi, Pawła Pawlaka, Ewy Kozyry-Pawlak, Agaty Dudek, Roberta Romanowicza, Tomka Kozłowskiego, Magdy Wosik, Iwony Chmielewskiej i Jana Bajtlika. 

Biennale rozpoczyna się w Bratysławie 6 września 2013 r. ogłoszeniem wyników konkursu. Kto otrzyma Grand Prix, kto Złote Jabłka, a kto Plakiety BIB? Trzymajmy kciuki za naszych! (za >> asp.wroc.pl)