30.12.13

Bylebyśmy zdrowi byli...


To już trzeci autorski kalendarz artystyczny wydany przez firmę Gedeon Richter. Jego idea wzorowana jest na renomowanym kalendarzu Pirelli jednak materiałem ilustracyjnym są nie zdjęcia ale grafika. Kontynuując dyskusję o życiu i zdrowiu twórcy opierają się na obrazie i towarzyszących mu słowach. (za >> klik!)

12 artystów, 12 miesięcy i 12 różnych stylistycznie ilustracji. Temat: zdrowie. 

Autorem styczniowej grafiki oraz jednocześnie realizatorem pomysłu jest grafik Andrzej Pągowski. Swoją kartkę do kalendarza dołożyli znakomici ilustratorzy i ilustratorki: Bohdan Butenko, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Maria Ekier, Elżbieta Gaudasińska, Magdalena Pankiewicz, Paweł Pawlak, Janusz Stanny, Marianna Sztyma, Józef Wilkoń i Aleksandra Woldańska-Płocińska.

Kalendarz objęty jest patronatem Narodowego Centrum Kultury w ramach kampanii Patrz, jak czytasz. Ilustracje. Pomysłodawcą tej kampanii jest Andrzej Pągowski, a jej celem jest promowanie wśród wydawców estetyki otaczających nas produktów, gazet, książek i innych wydawnictw. Chcemy pokazać, że dobry tekst może być piękny, literatura piękna powinna być również ładna, a w książce należy doceniać też okładkę. Przypomnimy korzenie Polskiej ilustracji i zwrócimy uwagę na dawniejsze dokonania polskich ilustratorów i twórców grafiki wydawniczej. Do współpracy zaprosimy także grafików i ilustratorów młodego pokolenia, polskich grafików nagradzanych w zagranicznych konkursach, fotografów i fotoedytorów. (za >> klik!)