3.7.13

Nowość - Kolorowe prostokąty. Przewodnik dla dzieci po życiu i sztuce Marka Rothki


Czy zdarzyło ci się kiedyś zagapić na plamę słońca wędrującą po dywanie? Czy ucieszył cię widok czerwonego muchomora wśród żółtych liści? Albo zasmuciła ciemnogranatowa chmura? A może nienawidzisz fioletowego swetra? Kolory wywołują w nas uczucia. Najlepiej wiedzą to dzieci i artyści. Ta książeczka opowiada o jednym z nich. Nazywał się Mark Rothko, zasłynął z tego, że malował na płótnie kolorowe świetliste prostokąty.

Tak rozpoczyna się niezwykła przygoda i spotkanie dzieci z twórczością Marka Rothki w książeczce zatytułowanej Kolorowe prostokąty autorstwa Agnieszki Tarasiuk.

Część 1. Opowieść o malarzu – narodziny współczesności
Jest to biografia Marka Rothko opowiedziana językiem zrozumiałym dla dziecka w wieku 8–12 lat. Została wzbogacona o ilustracje wykonane na podstawie zdjęć i materiałów archiwalnych. Opowiada o życiu artysty na tle zmian historycznych, jakie zaszły w XX wieku. O dzieciństwie w Dźwińsku w carskiej Rosji (dziś Daugavpilis na Łotwie) i o wyprawie wielkim parowcem do Stanów Zjednoczonych. O karierze artystycznej w Nowym Jorku, który wówczas, w latach 40. XX wieku, stał się stolicą artystyczną zachodniego świata. Kontrastem do opowieści o biednym dzieciństwie są wieżowce Nowego Jorku, drogie galerie i eleganckie towarzystwo.
 

Reprodukcje wybranych obrazów pokazują kolejne etapy twórczości artysty – od figuracji do abstrakcji. 

Część 2. Warsztatowa
To kilka ilustrowanych przepisów na artystyczne działania w duchu twórczości Marka Rothki. Nie znaczy to, że czytelnicy będą się uczyć malować kolorowe prostokąty. Zamiast tego będą brudzić bose nogi w miskach wypełnionych farbą albo opowiadać sobie niestworzone historie w ciemnym pokoju.
 

Mark Rothko uważał, że każde dziecko jest artystą, a twórcze działanie jest człowiekowi potrzebne do życia jak powietrze. Dzieci dobrze o tym wiedzą i zazwyczaj nie marnują czasu. Każda dobra zabawa jest sztuką. W drugiej części książki znajdziecie kilka pomysłów, na które wpadłam razem z moją 10-letnią córką Franią, kiedy opowiadałam jej o przygotowaniach do wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Tytuł: Kolorowe prostokąty. Przewodnik dla dzieci po życiu i sztuce Marka Rothki
koncepcja i tekst: Agnieszka Tarasiuk
Ilustracje: Zosia Dzierżawska

Konsultacje: Marek Bartelik i Frania Sutryk
Projekt graficzny: Full Metal Jacket
Redakcja: Małgorzata Jurkiewicz
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Muzeum Narodowe w Warszawie
Rok wydania: 2013