12.6.13

Prace Magdy Wosik i zbiory jej Ojca Wiesława Wosika


Ojciec jest filatelistą i numizmatykiem, jego córka znaną wrocławską rysowniczką. Ich pasje stały się tematem nowej wystawy. Do 14 lipca obejrzymy na niej m.in. ponad 600 kart pocztowych ze zbiorów Wiesława Wosika i ilustracje Magdy Wosik do Pana Tadeusza


- Po raz pierwszy organizujemy rodzinną wystawę, a prezentowane zbiory i prace są, moim zdaniem, znakomite-podkreśla Jadwiga Bartków-Domagała, dyrektor Muzeum Poczty i Telekomunikacji. – To ukłon w stronę dwóch grup odwiedzających naszą instytucję, zarówno kolekcjonerów, w tym głównie filatelistów, jak i dzieci-wyjaśnia Katarzyna Makarewicz, kuratorka wystawy. – Może także okazja, aby te dwie grupy mogły się spotkać i zarazić pasją-dodaje. 

Wiesław Wosik to emerytowany wynalazca, który był współautorem wielu patentów przemysłowych. Od początku lat sześćdziesiątych jego pasją stało się kolekcjonowanie znaczków, monet i medali, choć filatelistą został jeszcze jako dziecko. -Wyręczałem listonosza we wsi i niszczyłem buty roznosząc listy po to, by dostać znaczek-wspomina. –Po wojnie było trochę bilonu sowieckiego i niemieckiego, który gromadziłem-opowiada Wiesław Wosik. Potem fascynowały go także wodospady, albo zapory i hydroelektrownie na banknotach i monetach. Dziś jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Filatelistyki we Wrocławiu, a w ramach wystawy udostępnił niezwykle bogate (640 sztuk) zbiory kart pocztowych, których leitmotivem są pomniki Jana Pawła II. Papież Polak szczególnie interesuje Wiesława Wosika. W gablotach obejrzymy także wyjątkowo ciekawą kolekcję monet watykańskich z okresu pontyfikatu zmarłego w 2005 roku Ojca Świętego. 

Magda Wosik, córka Wiesława, to obecnie jedna z najbardziej znanych wrocławskich rysowniczek o rozpoznawalnej kresce (najczęściej czarno-białej). Adiunkt w Katedrze Projektowania Graficznego ASP, laureatka wielu nagród, w tym wyjątkowo cennej za ilustracje do tomu O, ja cię! Smok w krawacie! wybranego Najlepszą Książką Dziecięcą Przecinek i kropka 2011 w konkursie Empiku. Na wystawę w Muzeum Poczty i Telekomunikacji wybrała prace, jakie przez ostatnie lata robiła z myślą o najmłodszych czytelnikach. – Zależało mi na różnorodności - podkreśla. Dlatego zwiedzający zobaczą zarówno świetne i niezwykle dowcipne ilustracje do jednej z ksiąg Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, czy nieco mroczne sporządzone do książki Czarownica piętro niżej Marcina Szczygielskiego. - Do każdego zadania- wierszyka, czy książki staram się podchodzić indywidualnie, podporządkować pomysłowi, myśleć o formie-wyjaśnia ilustratorka. Niegdyś kolekcjonowała także znaczki za namową ojca. - Miałam kilka klaserów, choć moje zbiory nie były aż tak piękne plastycznie, jak roczniki taty, zwłaszcza znaczki czechosłowackie, często o tematyce bajkowej-mówi Magda Wosik. Nigdy nie zaprojektowała jeszcze znaczka, ale po studiach specjalizowała się w robieniu exlibrisów. W ramach wystawy zachęca także dzieci, by same malowały. Pod jej pracami zawieszone zostały bloki rysunkowe i postawione kredki. Po wernisażu były już pierwsze efekty prac najmłodszych zwiedzających. 

Wystawę Prace Magdy Wosik i zbiory jej ojca Wiesława Wosika w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu (ul. Krasińskiego 1) można oglądać do 14 lipca. Okolicznościowy stempel (zaprojektowany przez Magdę Wosik) dostępny jest w okienku nr 4 Urzędu Pocztowego przy ul. Krasińskiego 1. 

Magdalena Talik 

za >> klik!