30.11.12

Zapowiedź - Kłopoty rodu Pożyczalskich


Klasyka światowej literatury dziecięcej: zabawna opowieść o perypetiach rodziny Pożyczalskich - maleńkich istot, które próbują wygodnie żyć w mieszkanku pod podłogą swoich ludzkich sąsiadów. 

Poznajcie Pożyczalskich: Strączka, Dominikę i ich córkę Ariettę. Mają po kilkanaście centymetrów wzrostu i mieszkają pod podłogą starego domu. Wszystko, czego im trzeba, "pożyczają" z mieszkania olbrzymów znad sufitu. Ale pod żadnym pozorem nie mogą być przez nich widziani - by przetrwać, muszą ukrywać swoje istnienie. Wszystko idzie dobrze do momentu, gdy Strączek zostaje dostrzeżony przez Chłopca. Czy Pożyczalscy będą musieli uciekać?

Kłopoty rodu Pożyczalskich to powieść zaliczana do złotej klasyki światowej literatury dziecięcej. W 1952 roku została nagrodzona najważniejszym brytyjskim wyróżnieniem w dziedzinie książek dla dzieci - The Carnegie Medal. Pół wieku później uznano ją za jeden z dziesięciu najlepszych tytułów w siedemdziesięcioletniej historii tej nagrody. Zapoczątkowała pięciotomowy cykl o losach rodziny Pożyczalskich, który podbił serca i poruszył wyobraźnię czytelników na całym świecie.

Tytuł: Kłopoty rodu Pożyczalskich
Tekst: Mary Norton
Ilustracje: Emilia Dziubak
Tłumaczenie: Maria Wisłowska 
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2012

Zapowiedź - Śnieżek i Węgielek. Podróż do Amazonii / Śnieżek i Węgielek. Podróż w głąb oceanu


Śnieżek - kot  i pies Węgielek jak dawniej mieszkają w swoim domku, wiodąc spokojne życie. Nadszedł jednak czas na nową Przygodę. Po podróży w daleki kosmos (Śnieżek i Węgielek. Podróż do gwiazd) nasi przyjaciele wyruszają tym razem nieco bliżej, do wspaniałej Puszczy Amazońskiej. Co ich tam czeka? Z pewnością wiele niezwykłych roślin, zwierząt, ptaków i owadów. A barwna i gwarna puszcza skrywa wiele tajemnic - najwyższa pora, aby je poznać.

Tytuł: Śnieżek i Węgielek. Podróż do Amazonii
Autor: Przemysław Wechterowicz
Opracowanie graficzne i ilustracje: Aleksandra Woldańska-Płocińska
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Alegoria 
Rok wydania: 2012
Tytuł: Śnieżek i Węgielek. Podróż w głąb oceanu
Autor: Przemysław Wechterowicz
Opracowanie graficzne i ilustracje: Aleksandra Woldańska-Płocińska
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Alegoria
Rok wydania: 2012

Nowość - Baśnie polskie


Baśń nie lubi siedzieć w domu. Wędruje sobie po świecie i napełnia się marzeniami i żartami opowiadających ją ludzi. Czasem ktoś ją złapie za barwną kieckę, spisze jej historię. Ładna jestem – mówi baśń z zadowoleniem i myk! – już jej nie ma! Wędruje dalej zbierać nowe opowieści.

W tym tomiku znajdziecie baśnie stare i młodsze, groźne i zabawne, mniej i bardziej znane. A każda z nich jest barwna, mądra i ciekawa – jak życie, które je podyktowało.

Zbiór zawiera baśnie spisane przez klasyków gatunku: Janinę Porazińską, Marię Konopnicką, Artura Oppmana, Władysława Ludwika Anczyca, Gustawa Morcinka, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Jana Kasprowicza. Ich teksty oparte są na rdzennie polskich, ludowych podaniach, obfitujących w realia i słownictwo charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski.

Tytuł: Baśnie polskie
Tekst: praca zbiorowa
Ilustracje: Janina Dzikowska-Najder, Małgorzata Flis, Aneta Krella-Moch
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2012

Nowość - Uśmiechnięta planeta i inne czarodziejskie opowieści Nasza planeta jest uśmiechnięta. Zaczarowana. I zupełnie magiczna!

To właśnie tutaj mieszka Antek, który wreszcie zaczął się sam ubierać, pomagając sobie przy tym zaklęciami. Tu, w na pozór zwykłej szkole, pracuje druhna ciotunia, która czaruje, kiedy nikt nie patrzy. To z tutejszego planetarium można… wylecieć hen wysoko, w kosmos! Każdego dnia na naszej planecie dzieje się coś niesamowitego. I jak tu się nie uśmiechać?

Tytuł: Uśmiechnięta planeta i inne czarodziejskie opowieści
Tekst: Joanna Papuzińska
Ilustracje: Jola Richter-Magnuszewska
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2012

25.11.12

Co powiedzieć dziecku? / Zawód ilustrator - artykuł w 2+3D


Co powiedzieć dziecku? / Zawód ilustrator >> Polski rynek książek dla dzieci wyraźnie ożywił się w ostatnich latach. W księgarniach nie brakuje dziś pozycji, które zachwycają ilustracją i opracowaniem graficznym. Anna Machwic-Adamkiewicz przedstawia sytuację polskich ilustratorów oraz ich zmagania z wydaniem autorskich książek. Znakomita ilustracja dla dzieci była przez lata polską domeną. Polska szkoła ilustracji, znamienite grono wielkich mistrzów z lat 1950–1980, zdobywających międzynarodowe nagrody, ustawiły wysoko poprzeczkę, którą dziś próbuje przeskoczyć pokolenie młodych, zdolnych ilustratorów. Od czasu posuchy na rynku wydawnictw dziecięcych w latach dziewięćdziesiątych, kiedy dominował „styl disneyowski”, wiele się zmieniło. Całe to poruszenie w dziedzinie książek dla dzieci powoduje, że coraz więcej osób próbuje swoich sił w tym zakresie. Wpływ na to mają zapewne sukcesy, również międzynarodowe, najmłodszego pokolenia ilustratorów. To ich opinie złożyły się na ten tekst. Młodzi twórcy, którzy niedawno opuścili mury uczelni artystycznych i znaleźli sposób, by zainteresować swoimi pracami wydawców, szczerze odpowiadają na pytania, jak zacząć, skąd czerpią wiedzę na temat swoich odbiorców i czy ta praca daje im satysfakcję, również finansową […] - artykuł  do przeczytania w najnowszym numerze kwartalnika 2+3D.

 

20.11.12

Projekt Roku – Polski Konkurs Graficzny STGU 2012


Konkurs Projekt Roku  -  Polski Konkurs Graficzny STGU to inicjatywa, która pokazuje jak ważne jest projektowanie graficzne i jaką rolę pełni ono dzisiaj w kształtowaniu naszego otoczenia. To pierwszy w Polsce konkurs projektowania graficznego, który pokazuje najciekawsze realizacje polskich autorów, a zarazem poddaje refleksji funkcje dizajnu oraz odpowiedzialność społeczną twórców.

Koncepcja Konkursu zakłada coroczne nominacje w sześciu kategoriach: Forma, Funkcja, Etyka, Debiut, Autorytet oraz Wydarzenie. Specjalnie powołane co roku Jury wyłania najlepsze, najciekawsze i najbardziej przełomowe realizacje. Współpracuje z nimi rozbudowana, ogólnopolska grupa researcherów, którzy przez cały rok zbierają informacje o najciekawszych realizacjach ze wszystkich dziedzin projektowania graficznego z całego kraju.

Nadsyłanie prac / research projektów nominowanych: 1 września - 30 listopada 2012
Ogłoszenie listy projektów nominowanych do nagrody: 6 grudnia 2012
Ogłoszenie wyników konkursu: 15 grudnia 2012
Wystawa pokonkursowa: 15 grudnia 2012 – 5 stycznia 2013

Regulamin konkursu >> klik!

Więcej informacji >> www.projektroku.pl


16.11.12

Zapowiedź - Alchemiczna komnata


Zdarzyło się tylko raz, że drzwi komnaty były lekko uchylone i ciekawskie oczy dworzan ujrzały część pracowni. Przy ścianach zobaczyli stoły, na nich flasze pękate jak balony i chude jak patyki, a na półkach duże słoje i małe słoiczki. A w nich proszek zielony, czerwony i czarny, kawałki żab i jaszczurek oraz płyny we wszystkich możliwych kolorach. A do tego dużo metalowych moździerzy i narzędzi, których nigdy nie widzieli. Wieczorami i nocami król czytał, mieszał, roztapiał, gotował, a wszystko po to, by wytworzyć złoto.

Kolejna książka z serii Legendy wawelskie – Alchemiczna komnata – autorstwa Magdaleny Skrabskiej, z ilustracjami Pawła Pawlaka to bajkowa wersja legendy o królu Zygmuncie III Wazie oraz alchemiku Sędziwoju, tajemnych recepturach i efektach królewskich eksperymentów, które przeprowadzali w wawelskim zamku.

Tytuł: Alchemiczna komnata 
Tekst: Magdalena Skrabska
Ilustracje: Paweł Pawlak
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Zamek Królewski na Wawelu
Rok wydania: 2012
Seria: Legendy wawelskie