12.7.12

Zapowiedź - Fräulein Esthers letzte Vorstellung / Ostatnie przedstawienie panny Esterki

Getto Warszawskie, Maj 1942 

Minęło półtora roku, odkąd Dom Sierot został zmuszony do przeprowadzenia się na teren „Dzielnicy Żydowskiej“. Biały dom na Krochmalnej, prawo do swobody i własnej przestrzeni, wesołe kolonie letnie w idyllicznej „Różyczce“ – wszystko to jest już odległym wspomnieniem. Korczak, podobnie jak jego współpracownicy, jest zrozpaczony. Jak w tych warunkach zachować spokój? Jak pocieszać, dodawać nadziei? We śnie przychodzi mu pomysł, aby z pomocą panny Esterki wystawić sztukę indyjskiego poety Rabindranatha Tagore’a. Podczas gdy Stary Doktor krąży po getcie w poszukiwaniu pożywienia, jego dzieci uczą się swych ról pod okiem panny Esterki, zapominając o głodzie i chorobie… Piękna, głęboko poruszająca książka o wychowankach i wychowawcach Domu Sierot, o 12-letniej Geni, która dzięki odgrywanej roli, choćby na krótko, mogła uciec w lepszy świat, czy też o pannie Esterce, która w obliczu grożącej zagłady troszczyła się o najsłabszych, marząc o pięknym życiu, o życiu „ani lekkim ani wesołym“. 

Tytuł: Fräulein Esthers letzte Vorstellung / Ostatnie przedstawienie panny Esterki
Tekst i storyboard: Adam Jaromir
Ilustracje: Gabriela Cichowska
Wydawca Gimpel Verlag
Jesień 2012

9.7.12

Nowość - Legendy żydowskiego Krakowa


Ubogi włóczęga, który tak naprawdę jest wielkim cadykiem, znienawidzony skąpiec, który okazuje się świętym, wyrachowani handlarze niekoszernym mięsem, którzy zdołają się nawrócić, weselna zabawa, której kres kładzie Boży gniew… W tych historiach rzeczy często nie są tym, czym się wydają, a wszystko przenika magia i tajemnica.
Poszczególne legendy w zbiorze opatrzone zostały komentarzami, które umiejscawiają je w tradycji żydowskich opowieści, a magiczną atmosferę dodatkowo budują surrealistyczne, kolażowe ilustracje. Legendy żydowskiego Krakowa to zbiór pięknych opowiadań o dziejach miejsc i ludzi, a zarazem praktyczny przewodnik, z którym warto przejść się nie tylko po krakowskim Kazimierzu, ale także Łobzowie i Podgórzu. Wszędzie tam, gdzie – choćby tylko w legendzie – zachowały się ślady krakowskich Żydów i ich kultury. 

Tytuł: Legendy żydowskiego Krakowa
Ilustracje: Jacek Ambrożewski
Wydawnictwo: Bona
Rok wydania: 2012