29.6.12

Zapowiedź - Czarostatki i parodziejeAutorska książka Pawła Pawlaka. Książka opowiadająca obrazami. Czterdzieści osiem dużych stron wypełnionych ilustracjami i tylko kilka zdań najniezbędniejszego tekstu.

Książka o mieście nad rzeką, o Zosi patrzącej przez okno i o słodkiej wacie na patyku. O kocie, który zrobił to, co do niego należało, o zagubionej owieczce i o statkach płynących pod mostami. O złotych pałacach nad wodą, o samotnej skale na środku wzburzonego morza i o niebieskich tygrysach w tropikalnym lesie. O otulających Ziemię chmurach, o mieszkających w nich postaciach, o ich czarujących i parujących duszach.

Książka-wędrówka, pełna historii, które dzieci mogą opowiedzieć sobie same.


Tytuł: Czarostatki i parodzieje
Tekst i ilustracje: Paweł Pawlak
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo:
Tatarak
Rok wydania: 2012


25.6.12

Pyzy i kopytka - wystawa rysunków Piotra SochyW ramach wystawy Pyzy i kopytka można obejrzeć 24 rysunki autorstwa Piotra Sochy.
Wystawa czynna tylko do końca czerwca!


Zapowiedź - Wesoły Ryjek powracaNastępny tomik z opowiadaniami o Wesołym Ryjku, który zawsze jest w dobrym humorze! Zajmuje się drobnymi codziennymi sprawami i stara się zrozumieć dorosłych. Nie zawsze jest łatwo, ale Wesoły Ryjek nie ustaje w swojej dociekliwości. Jak zwykle towarzyszy mu żółw przytulanka, a mama i tata służą radą i pomocą. 

Tytuł: Wesoły Ryjek powraca
Tekst: Wojciech Widłak
Ilustracje: Agnieszka Żelewska
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2012

17.6.12

Kotek jak ta lala - Wasiuczyńska szyje dla Elizy


Kotek jak ta lala podarowany w ramach akcji szycia lalek dla Elizy. Eliza ma 12 lat. Jest chora na chorobę Niemanna-Picka, syndrom C. Na skutek tej śmiertelnej choroby mózg wyłącza kolejno wszystkie procesy życiowe. Chorzy przestają chodzić, mają uszkodzenia wzroku i słuchu. Eliza jest obecnie leczona, dzięki temu funkcjonuje - jak na chore dziecko - w miarę dobrze. Niestety, koszty leczenia są bardzo wysokie. Jedyny skuteczny lek przy tej chorobie nie jest refundowany przez NFZ. Jego cena to 36 tysięcy złotych (11 300 USD) za opakowanie wystarczające na 21 dni. Roczny koszt leczenia przekracza 600 tysięcy złotych! Więcej o Elizie przeczytasz >> tutaj.  

Kotek uszyty specjalnie dla Elizy. Jego cel życiowy to bimbać sobie i poprawiać humor właściciela. Kotka uszyła i podarowała na aukcję Elżbieta Wasiuczyńska. Nie przegapcie okazji do licytowania, drugiej takiej nie będzie! Aukcja >> tutaj.

I jeszcze mały bonusik! Czyli - jak ONA TO robi?! >>16.6.12

Ładne książki - wystawa książek i ilustracji dla dzieci


Wystawa Ładne Książki przedstawiająca wybrane obiekty kolekcji książek Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu. Będzie to pierwsza, większa prezentacja tej części zbioru, uzupełniona o obiekty ze zbiorów prywatnych. Ekspozycję uświetnią zarówno książki, jak i oryginały oraz wydruki umieszczonych w nich ilustracji. Nie zabraknie nazwisk wielkich mistrzów grafiki i szkoły plakatu takich jak: Jan Marcin Szancer, Janusz Stanny, Bohdan Butenko, Józef Wilkoń, Zdzisław Witwicki, Zbigniew Rychlicki, Jan Młodożeniec, Jan Lenica, Elżbieta Gaudasińska, Teresa Wilbik, Adam Kilian, wśród nazwisk zagranicznych: Elsa Beskow, Dick Bruna, Eric Carle, Simms Taback, Tomi Ungerer, Charley Harper, David McKee, Ernst Howard Shepard czy Květa Pacovská. Dialog z klasykami gatunku nawiążą przedstawiciele młodszej generacji: Iwona Chmielewska, Piotr Fąfrowicz, Ewa Kozyra – Pawlak, Paweł Pawlak, Maria Ekier, Elżbieta Wasiuczyńska czy Stasys Eidrigevičius. Najmłodszych z młodych dumnie reprezentują: Monika Hanulak, Aleksandra Woldańska-Płocińska, Katarzyna Bogucka, Marianna Oklejak, Agata Dudek, Aleksandra Cieślak, Marta Ignerska, Jan Bajtlik. Wystawa czynna do końca czerwca! Więcej informacji >> tu.

13.6.12

Muzeum Książki Artystycznej na Międzynarodowych Targach Książki w Seulu


Muzeum Książki Artystycznej swoją obecnością na Międzynarodowych Targach Książki w Seulu pragnie promować książkę w mnogości form. W tym roku ideą naszego projektu jest prezentacja twórców zajmujących się książką artystyczną adresowaną do dzieci. Wyborem różnych technik, estetyk, świadectwem rozmaitego postrzegania tego, co można zaoferować najmniejszemu czytelnikowi. Sztuka Książki, Sztuka Ilustracji, niskonakładowe wydawnictwa –  trzy płaszczyzny, wspólne cele.

Wierzymy, że książka dla dzieci kształtuje przyszłych dorosłych – ich wrażliwość, gusta, umiejętność odczytania świata. Pragniemy promować nowoczesne myślenia o książce artystycznej dla dzieci, propagować polską sztukę książki i twórców z nią związanych. Wspieramy odważne idee, nowatorskie formy i tradycję, która buduje kreatywność w postrzeganiu książki dla dziecka.

Naszym celem jest także zagrzewanie artystów, ilustratorów i osoby związane z kreacją sztuki książki do pracy na rzecz najmniejszego czytelnika. Praca dla niego to wielka sprawa.

Nie sztuka powiedzieć „jestem”. Trzeba jeszcze być. (S.J.Lec)

Katarzyna Bajerowicz

Paweł Pawlak

Marta Bilecka-Dudzińska

Monika Grubizna

Małgorzata Sęk

Piotr Socha

Marta Ignerska
 
 Anita Andrzejewska, Andrzej Pilichowski Ragno, Agnieszka Żelewska
 

Artur Gulewicz
 
Ewa Kozyra-Pawlak
 
Gabriela Cichowska

 Dorota Łoskot-Cichocka

Jerzy Głuszek

12.6.12

Nowość - Aleksander


Krótkie, ciepłe, fantastyczne opowiadania dla młodszych dzieci do czytania przed zaśnięciem.

Tytuł: Aleksander
Tekst: Anna Onichimowska
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Kategoria: dla dzieci od lat3
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2012

8.6.12

LiterObrazki - Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci w Bydgoszczy


W najbliższe słoneczne czerwcowe dni do bydgoskiej biblioteki zawitają LiterObrazki – Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci organizowany w dniach 11-17 czerwca 2012 roku przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy.

W Bibliotece Głównej na Starym Rynku odbędą się warsztaty literackie i plastyczne, koncerty, spotkania z pisarzami i ilustratorami, seanse filmowe, gry i zabawy. Gościć będziemy czołówkę polskich ilustratorów (m.in. Katarzynę Bogucką, Iwonę Chmielewska, Olę Cieślak, Dianę Karpowicz, Edwarda Lutczyna, Aleksandre Woldańską-Płocińską), pojawią się również goście specjalni… łącznie – niemal 30 artystów. Nie zabraknie także wydarzeń towarzyszących – podczas festiwalu działać będzie Mała Kinoteka, zaś we współpracy z Ośrodkiem Działań Kulturowych LAS (odpowiedzialnym za stworzenie słynnych bydgoskich murali, m.in. Piotrusia Pana przy ul. 3 maja) w jednej z osiedlowych bibliotek stworzymy niezwykłą dekorację – najprawdziwszy mural!

LiterObrazki to antidotum dla łatwej rozrywki, jaką stanowią telewizja i komputery – wspaniały sposób na rodzinną zabawę w bibliotece! Zaproszeni zostaniecie do zabytkowej, XV-wiecznej Biblioteki Bernardynów, pokażemy najciekawsze zbiory – książki tak małe jak pudełko zapałek i te największe!

Festiwal promuje wciąż mało popularne zjawisko, jakim jest autorska książka obrazkowa, która stanowi często pierwsze spotkanie dziecka ze sztuką. Festiwal w atrakcyjny dla najmłodszych sposób ukazuje dokonania polskich autorów, ilustratorów i wydawców. To impreza dla czytelników poszukujących książek ciekawych i wartościowych, prezentująca alternatywę dla estetyki powszechnie spotykanej na sklepowych półkach.

Tygodniowa impreza zakończy się prezentacją oferty niszowych polskich wydawnictw o najwyższym poziomie – literackim, ilustratorskim i edytorskim, stawiających książkę dla dzieci w nowym świetle. Wizytę w Bydgoszczy potwierdziły m.in. Wydawnictwo Dwie Siostry, Ezop, Zakamarki, Muchomor, Tako i Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Wspaniale wydane książki spodobają się dzieciom, specjalne, festiwalowe ceny ucieszą rodziców.

Udział we wszystkich imprezach festiwalowych jest bezpłatny.


Zapowiedź - Detektyw na pustyni


Drugi tom zabawnego cyklu o przygodach najsprytniejszego detektywa w Szwecji, Ture Sventona.

Ture Sventon - praktykujący prywatny detektyw, miłośnik ptysiów z kremem i posiadacz prawdziwego latającego dywanu - powraca! Tym razem wybiera się na pustynię arabską, by odwiedzić swego przyjaciela, Omara - i zupełnie przypadkiem trafia w sam środek przestępczej intrygi. Czy uda mu się uchronić przed kradzieżą najnowsze odkrycie genialnego wynalazcy? I jak zapakować ptysie, by nie zepsuły się w upalnej Arabii?

- Posiadałem wczoraj trzy wielbłądy - powiedział Omar i ukłonił się.
- Ach tak - odparł Sventon, pociągając łyk kawy.
- Rubina, Szmaragda i Diamenta - rzekł Omar. - Dziś posiadam tylko dwa: Rubina i Szmaragda.
- Trzeciego skradziono - powiedział natychmiast Sventon. Prywatnego detektywa nigdy nie dziwi, gdy się dowiaduje, że ukradziono wielbłąda. Wydaje mu się to zupełnie naturalne.


Tytuł: Detektyw na pustyni
Tekst: Ake Holmberg
Ilustracja: Anna Kołakowska
Tłumaczenie: Teresa Chłapowska
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2012
Seria: Mistrzowie ilustracji