31.5.12

Nowość - Skąd się biorą dzieci?


Przychodzi taki moment w życiu dziecka, w którym pragnie ono dowiedzieć się, skąd się wzięło. Czy przyniósł je bocian? A może wyszło z kapusty? Marcin Brykczyński wyjaśnia dzieciom w sposób delikatny, a jednocześnie bardzo konkretny i prawdziwy, jak doszło do poczęcia, a potem do narodzin.

Książka otrzymała wyróżnienie w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 2004.

Tytuł: Skąd się biorą dzieci?
Tekst: Marcin Brykczyński
Ilustracje: Iwona Cała
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2012


29.5.12

Czytając obrazy oglądać teksty - wystawa Iwony Chmielewskiej w Toruniu


Iwona Chmielewska - Czytając obrazy oglądać teksty - wystawa ponad 100 oryginałów ilustracji do książek i samych książek, których nie zobaczymy gdzie indziej w Polsce, już w czerwcu w toruńskiej galerii sztuki WOZOWNIA


wernisaż: 1 czerwca, godz. 17.00
wystawa: 1-24 czerwca 2012 r.
galeria: WOZOWNIA, ul. Ducha Św. 6 w Toruniu

Nowość - Abecelki


Opowieść o przygodach pierwszoklasistów: Franka, Olka i Doroty, którzy – podobnie jak inne dzieci w ich wieku – mają niesamowite, ale nie zawsze bezpieczne pomysły, toczą ciągłe boje z rodzeństwem i wciąż zadają nieprzemyślane pytania swojej nauczycielce. W wolnych chwilach zaś starają się rozwiązać zagadkę tajemniczego ducha mieszkającego w Bursztynowym Domu wraz z nieco zakręconymi jego mieszkankami.

Książka została nagrodzona Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Tytuł: Abecelki
Tekst: Małgorzata Strękowska-Zaremba
Ilustracje: Maciej Trzepałka
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2012


Zapowiedź - Jestem miasto. Warszawa


Jestem miasto. Warszawa to książka obrazkowa o stolicy, gdzie na kolejnych rozkładówkach wędrujemy po Warszawie przez wieki. Od legendarnych czasów, kiedy na miejscu Pałacu Kultury rosła wielka puszcza, poprzez rzeczpospolitą szlachecką, po stan wojenny do dnia dzisiejszego. Książka opowiada o Warszawie. Na jej kartach ukryte są tajemnice, które poznamy przy uważnej lekturze. Poruszając się wśród zakamarków, tajnych ścieżek. Podążając szlakami ulic, budynków i placów spostrzegawcze oko odnajdzie fascynujące historie, niezwykłych bohaterów, zapomniane czasy Warszawy >> Odkryj tysiące tysięcy jej dni. Odgadnij jej przyszłość!


Tytuł: Jestem miasto. Warszawa
Ilustracje: Marianna Oklejak
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca
Rok wydania: 2012


Nowość - Solo & Duo


Solo & Duo powstało jako wynik współpracy dwójki znanych polskich kompozytorów i autorów publikacji gitarowych dla dzieci i młodzieży. Oryginalną cechą publikacji jest to, że każdy z zamieszczonych tu dziesięciu utworów może być wykonywany na dwa sposoby: jako utwór solowy oraz jako duet. Głos pierwszej gitary to melodyjna i wdzięczna miniatura, zaś partia drugiej gitary uatrakcyjnia utwór rytmicznie, harmonicznie, wprowadzając rozmaite efekty gitarowe, tj. glissando, tamburo, arpeggio, stukanie w pudło. Autorką pomysłu jest Tatiana Stachak, która zaprosiła do współpracy Mirosława Drożdżowskiego i do skomponowanych przez niego, lub niekiedy wspólnie z nim, solowych partii dopisała głos drugiej gitary. Kompozycje o średnim poziomie trudności utrzymane są w swobodnej stylistyce: od bluesa, poprzez ragtime, rytmiczną bossę, aż po nastrojową milongę i latynoamerykański walc. Polecamy tę publikację nie tylko ze względu na jej uniwersalny charakter, ale również na zawarte w niej wartościowe, zróżnicowane stylistycznie utwory.

Tytuł: Solo & Duo
Tekst: Tatiana Stachak, Marcin Kowalczyk
Ilustracja: Anna Sędziwy
Wydawnictwo: EUTERPE
Rok wydania: 2012


25.5.12

Ona ma kota - wystawa Elżbiety Wasiuczyńskiej


Koty, koty koty i inne odjazdowe zwierzaki ( biedronka na rowerze, kanar w tramwaju, prosię na motorze) oglądać będzie można w czerwcu w Gazeta Cafe na Brackiej w Krakowie. 


Na wernisażu loteria - jeden z wyszywankowych  sierściuchów zmieni właściciela. 
Przybywajcie!

17.5.12

Nowość - Różnimisie


Kartonowa książeczka do zabawy i nauki - dla najmłodszych i wszystkich innych, którzy chcą wiedzieć, czym się różnią misie. W tej książeczce zamieszkała gromadka uroczych misiów. Duży miś i mały miś, wesoły miś i smutny miś, młody miś i stary miś... Czym się od siebie różnią? 

Sympatyczne zwierzaki rozbawią maluchy, a przy okazji pomogą im zrozumieć i nazwać kilkanaście podstawowych przeciwieństw.

Tytuł: Różnimisie
Tekst i ilustracja: Agata Królak
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2012

16.5.12

Zapowiedź - Cyrk

Magia cyrku zaklęta w efektownej książce ilustrowanej klasycznymi pracami mistrzów polskiego plakatu.

Panie, panowie, oto przed wami
cyrk nie z tej ziemi, cyrk nad cyrkami.
Ten występ przyćmi każdą zapowiedź.
To się po prostu nie mieści w głowie.
Cyrk Trampolina spektakl zaczyna!!!
Bez braw ni rusz! Orkiestra, tusz!


W tej książce klasyczne plakaty cyrkowe ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie ożywają na nowo. To spektakl cyrkowy z prawdziwego zdarzenia – dwadzieścia osiem niesamowitych numerów z udziałem sztukmistrzów polskiej szkoły plakatu, tresowanych rymów i ekwilibrystycznej typografii. Gratka dla małych i dużych miłośników cyrku, dobrej zabawy i pierwszorzędnej grafiki.

Książka powstała we współpracy z Muzeum Plakatu w Wilanowie – Oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Tytuł: Cyrk 
Autor: Maciej Byliniak
Plakaty: Bohdan Bocianowski, Czesław Borowczyk, Antoni Cetnarowski, Roman Cieślewicz, Marek Freudenreich, Wiktor Górka, Janusz Grabiański, Maciej Hibner, Hubert Hilscher, Leszek Hołdanowicz, Jan Lenica, Jan Młodożeniec, Marek Mosiński, Józef Mroszczak, Waldemar Świerzy, Henryk Tomaszewski, Jerzy Treutler, Maciej Urbaniec
Opracowanie graficzne: Grażka Lange
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2012


Wydawnictwo Dwie Siostry i Muzeum Plakatu w Wilanowie zapraszają dzieci w wieku 5–10 lat na warsztaty plastyczne towarzyszące premierze książki Cyrk. Razem z artystami – Grażką Lange oraz Aleksandrą i Danielem Mizielińskimi – dzieci stworzą magiczny, kolorowy cyrk Trampolina, pełen klaunów, akrobatów i iluzjonistów.

Warsztaty odbędą się w niedzielę, 3 czerwca, w godz. 12.00-16.00, w Muzeum Plakatu w Wilanowie – Oddział MNW, ul. St. Kostki Potockiego 10/16.
 

10.5.12

Nowość - Basia, Franek i ...

  
Basia i Franek to rodzeństwo. Basię już dobrze znamy. Franek wielu rzeczy jeszcze się uczy. Basia jest starsza. Pomaga mu, często coś tłumaczy, czasem się na niego złości.

Historyjki o Basi i Franku to propozycja wspólnej lektury, rozmowy i zabawy. W maju cztery pierwsze części serii dla najmłodszych.

Tytuł: Basia, Franek i zasypianie / Basia, Franek i zwierzaki / Basia, Franek i kolory / Basia, Franek i pielucha
Autor: Zofia Stanecka
Ilustracje: Marianna Oklejak
Kategoria: dla dzieci od lat 2
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2012
Seria: Basia, Franek i ...

Nowość - Trójka dzieciom. Dla dorosłych i dla dzieci baśnie wybrał Program Trzeci


Z okazji 50-lecia Programu Trzeciego i Dnia Dziecka dziennikarze radiowej Trójki: Wojciech Mann, Baszka Marcinik, Artur Andrus, Marek Niedźwiecki, Marcin Łukawski, Kuba Strzyczkowski, Agnieszka Szydłowska, Małgorzata Maliborska, Piotr Stelmach, Michał Olszański, Piotr Baron i Magda Jethon zdradzają, dlaczego baśnie, które wybrali, zrobiły na nich takie wrażenie i dlaczego warto, by także i dziś dzieci je czytały.

Tak powstał niezwykły wybór najpiękniejszych baśni braci Grimm i Hansa Christiana Andersena. 

Tytuł: Trójka dzieciom. Dla dorosłych i dla dzieci baśnie wybrał Program Trzeci
Autor: Bracia Grimm i Hans Christian Andersen
Ilustracje: Tomasz Kozłowski
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: znak emotikon
Rok wydania: 2012

Nowość - Tańcowały dwa Michały

 W serii Piosenki kartonowe wydawnictwo Muchmor wydaje przyśpiewkę Tańcowały dwa Michały.

Tytuł: Tańcowały dwa Michały
Ilustracje: Jan Bajtlik
Kategoria: dla dzieci od lat 2
Wydawnictwo: Muchomor
Rok wydania: 2012
Seria: Piosenki kartonowe

Nowość - Życie pod psem według Artura SchopenhaueraPremiera kolejnego tytułu - trzeciej, ostatnia część Trylogii Gdańskiej - serii wydawnictwa Muchomor o sławnych gdańszczanach: Janie Heweliuszu, Danielu Fahrenheicie i Arturze Schopenhauerze. 

Tytuł: Życie pod psem według Artura Schopenhauera
Tekst: Anna Czerwińska-Rydel
Ilustracje: Agata Dudek
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Muchomor
Rok wydania: 2012
Seria: Trylogia Gdańska