27.4.12

Zapowiedź - Gelsomino w Kraju Kłamczuchów


Los obdarzył Gelsomina głosem tak donośnym, że od jego wibracji pękają szyby, kruszeją ściany, wszystko tłucze się i rozbija. Nie chcąc siać zniszczenia w rodzinnej miejscowości, Gelsomino wyrusza w świat. Trafia do przedziwnej krainy, w której psy miauczą zamiast szczekać, a ludzie nazywają chleb atramentem. We wszechobecnym kłamstwie pogrążył krainę samozwańczy król Giacomone – niegdyś pirat, teraz władca okrutny, fałszywy i łasy na komplementy. Wraz z grupką niezwykłych przyjaciół poznanych w Kraju Kłamczuchów Gelsomino spróbuje położyć kres jego panowaniu – niezwykle silny głos tym razem bardzo mu pomoże…

Urocza i pełna humoru przygodowa historia, która pokazuje, że to, co zdaje się ciężarem i przekleństwem, często można przekuć w sukces.


Tytuł: Gelsomino w Kraju Kłamczuchów
Autor: Gianni Rodari
Ilustracje: Dorota Łoskot-Cichocka
Tłumaczenie: Hanna Ożogowska
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Bona
Rok wydania: 2012

 

20.4.12

Zapowiedź - Bezpowrotna góra. Baśnie japońskie

 

Kolejny tom baśni ze świata. Tym razem prezentujemy baśnie japońskie. Znajdziemy w nich wątki i motywy znane na całym świecie, ale też egzotykę i klimat właściwy tylko Japonii. Po japońsku baśnie nazywają się mukashi banashi, czyli opowieści o tym, co działo się dawno temu w miejscach nawiedzanych przez duchy i demony, czasem wręcz w zaświatach. Cechuje je niezwykła różnorodność – są wśród nich opowieści o duchach i demonach, o bogach i mitycznych herosach, o zwierzętach, diabłach i czarownicach, o dobrych biedakach i chytrych bogaczach. Japońskie baśnie mają zazwyczaj wiele wersji, a najbardziej znane doczekały się adaptacji teatralnych i filmowych. Zaprezentowane w naszym zbiorze utwory wyróżniają się rozbudowaną fabułą i dramatyczną akcją. Należy zaznaczyć, że nie jest to bezpośrednie tłumaczenie – raczej nowa interpretacja opowieści oparta wyłącznie na oryginalnych japońskich źródłach.

Nastrój i specyfikę baśni podkreślają znakomite ilustracje Piotra Fąfrowicza


Tytuł: Bezpowrotna góra. Baśnie japońskie
Tekst: Opracowanie zbiorowe
Ilustracje: Piotr Fąfrowicz
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 201219.4.12

Zapowiedź - Sztuka latania

 

Obrazkowa książka z lapidarnym tekstem o pingwinie, który pragnął latać. Rzecz o marzeniach, które doprowadzą nas do prawdziwej pasji. Dedykowana małym i dużym. Autorska książka Jana Bajtlika ukaże się wiosną nakładem Wydawnictwa Hokus-Pokus. W 2008 r. zdobyła ona nominację do nagrody głównej za najlepiej zaprojektowaną książkę dla dzieci w konkursie Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci.

A w Katowicach w galerii holu głównego Biblioteki Śląskiej (Plac Rady Europy 1)wystawa ilustracji Jana Bajtlika do książki "Sztuka latania". Do obejrzenia od 23 kwietnia do 5 maja br.

Tytuł: Sztuka latania
Tekst i ilustracje: Jan Bajtlik
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Hokus Pokus
Rok wydania: 2012

Zapowiedź - Pan Kuleczka. Radość

 

Kulania ciąg dalszy! Chyba jeszcze żadna z kuleczkowych części nie była tak wakacyjna! My też uwielbiamy Katastrofę na łące!

Tytuł: Pan Kuleczka. Radość
Tekst: Wojciech Widłak
Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2012

Zapowiedź - Kłopot

 

Autorska książka Iwony Chmielewskiej.

Dziewczynka prasuje haftowany obrus, cenną pamiątkę po babci. Zamyśla się i na białym płótnie powstaje ślad spalonego żelazka. To prawdziwy kłopot. Niedługo wróci mama. To książka, która w kilkunastu zdaniach i obrazach mieści więcej niż niejedna powieść. Prawdziwy majstersztyk i picture book w czystej postaci.

Tytuł: Kłopot
Tekst i ilustracje: Iwona Chmielewska
Typografia: Ania Niemierko
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Wytwórnia
Rok wydania: 2012

18.4.12

Zapowiedź - Opowieści pana Rożka

 

Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka bestsellerowej sagi Cukiernia Pod Amorem, tym razem przygotowała rarytas dla najmłodszych czytelników. Pan Rożek, wędrowny sprzedawca lodów o smaku baśni, opowiada dzieciom trzy niezwykłe historie. O marzeniach, które nadają życiu sens, o pragnieniu bycia potrzebnym oraz o tym, że szczęście czasem jest na wyciągnięcie ręki – wystarczy tylko je dostrzec. Tym pięknym baśniom uroku dodają znakomite ilustracje Wandy Orlińskiej.

Tytuł: Opowieści pana Rożka
Autor: Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Ilustracje: Wanda Orlińska 
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2012

13.4.12

Wystawa Grażki Lange w Opolu


Wystawa

 Grażki Lange 
Projektowanie książek
12 kwietnia do 12 maja 2012 r

Galeria ZAMOSTEK
MBP ul. Minorytów 4 
Opole

Wstęp wolny

Zapowiedź - Wścibscy


Dorota Gellner nie ma sobie równych w wymyślaniu nietuzinkowych bohaterów, których zabawne perypetie opisuje znakomitą rymowaną prozą. Historyjki o wścibskich: niani, dziadku, babci, wnuczce, wnuczku, ciotce i kuzynie, a także o psie, kocie i myszy, i tym razem nie zawiodą małych i dużych czytelników: Wścibscy wszędzie nos wtykają! Podsłuchiwać uwielbiają! Aż na uszach mają dreszcze! Wciąż chcą coś usłyszeć jeszcze! Wścibscy wszystkich podglądają! Z każdej strony oczy mają! Wyskakują spod poduszek, ze słoików, z rondli, z puszek! Są koło nas! Zawsze blisko! Wścibscy pragną wiedzieć wszystko!


Tytuł: Wścibscy
Autor: Dorota Gellner
Ilustracje: Beata Zdęba
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo:Bajka
Rok wydania: 2012
 

Nowość - Bajki Misia Fisia

 

Bajki Misia Fisia to takie małe historyjki, żeby było weselej. Weselej, czyli - lżej. Najnowsza książka Wojciecha Bonowicza to zbiór niezwykłych, mądrych, czasem zabawnych a czasem smutnych opowiastek, które zachęcają do zadumy i wrażliwego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Kto by pomyślał, że mały, trochę nieporadny Miś, który nie potrafi nawet pisać, jest tak wnikliwym obserwatorem!

Dodatkową gratką dla czytelników są ilustracje, których autorem jest Bartosz Waglewski, czyli Fisz.

Tytuł: Bajki Misia Fisia
Autor: Wojciech Bonowicz
Ilustracje: Bartosz Waglewski
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: znak emotikon
Rok wydania: 2012

11.4.12

Zapowiedź - Basia i plac zabaw

 

Basia to współczesna, zabawna i mądra przyjaciółka dzieci. Przygody ciekawej Basi i jej dowcip pomagają najmłodszym zrozumieć świat, pokazują, jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Swym humorem rozśmieszają dzieci i dorosłych.  

Basia i plac zabaw to opowiadanie o niezwykłej wizycie Basi i jej rodzeństwa w parku. Opiekę sprawował w tym czasie nad nimi tata. Ciekawe, co z tego wynikło.

Tytuł: Basia i plac zabaw
Autor: Zofia Stanecka
Ilustracje: Marianna Oklejak
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2012
Seria: Basia

Basia i plac zabaw będzie dostępna także na audiobooku. Maria Seweryn czyta Basię od samego początku - najpierw w domu swojej córce, dziś także w studio nagrań. W efekcie jej interpretacja jest bardzo osobista. Basia jest przecież przyjaciółką jej córeczki.

Zapowiedź - Garnitur na każdą okazję


Efektownie zilustrowana, pełna ciepła i nadziei książka dla dzieci pióra słynnej amerykańskiej poetki.

Max Nix mieszka z mamą, tatą i sześcioma braćmi w małym górskim miasteczku. Jego życie jest wesołe i beztroskie, a do pełni szczęścia brakuje mu tylko jednej rzeczy: Max skrycie marzy o tym, by mieć własny garnitur. Garnitur, w którym mógłby robić wszystko. Garnitur na każdą okazję. Pewnego dnia do drzwi państwa Nixów puka listonosz z tajemniczą paczką...

Garnitur na każdą okazję to jeden z nielicznych tekstów dla dzieci w dorobku Sylvii Plath. W tej czarującej historii o spełniających się marzeniach słynna poetka ukazuje nam swoje mniej znane literackie oblicze: pogodne i pełne ciepła.

Serio to seria wydawnicza dla małych i dużych czytelników. Składają się na nią unikatowe książki dla dzieci pióra najwybitniejszych twórców światowej literatury, wydane w formie pięknych, bogato ilustrowanych albumów.


Tytuł: Garnitur na każdą okazję
Autor: Sylvia Plath
Ilustracje: Agnieszka Skopińska
Tłumaczenie: Jadwiga Jędryas
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2012
Seria: Serio