28.3.12

Nowość - Piękna i mądra bajka o troskach zająca grajka


Chyba mam problem, i to nie lada – We własnym domu deszcz na mnie pada. W takich okolicznościach losu odnajdujemy tytułowego zająca. I towarzyszymy mu w próbach zaradzenia sytuacji. Próbach, dodajmy uczciwie, nieudolnych. Zabawna i pouczająca opowieść o wartości różnych talentów i sile prawdziwej przyjaźni. Dowcipne ilustracje i piękny tekst to efekt twórczej współpracy Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka.

Tytuł: Piękna i mądra bajka o troskach zająca grajka
Autor: Ewa Kozyra-Pawlak
Ilustracje: Paweł Pawlak
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2012
Seria: Wierszem napisane

Nowość - Idealny dzień


Wstałam dziś rano w humorze raczej paskudnym świat był za oknem szary, nudny i brudny. Początki idealnego dnia nie są łatwe. Szczęśliwie Natalia Usenko jest poetką, która niczego się nie boi. Skutecznie oswaja cyklopy i mumie, Babę Jagę i wróżkę, udomawia nawet Yeti. Jej wiersze nieodmiennie wywołują śmiech i zadumę. Piękne ilustracje Diany Karpowicz podbijają dowcip i wydobywają malarskość tej poezji.

Tytuł: Idealny dzień
Autor: Natalia Usenko
Ilustracje: Diany Karpowicz
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2012
Seria: Wierszem napisane

Nowość - Wszędzie pachnie czekolada


Choć zamknięta jest szuflada, wszędzie pachnie czekolada. [...] i nie mogę żyć w spokoju, gdy ten zapach jest w pokoju. Wiersze Danuty Wawiłow są trochę jak ten zapach – nie dają żyć w spokoju. Rozśmieszają dowcipem, zaskakują różnorodnością, wzruszają dzieci i dorosłych, zmuszają do namysłu już kolejne pokolenia. Ilustracje Joanny Rusinek, malarskie, ciepłe i pełne intrygujących detali, dodają kolejną pachnącą nutę do tej mnogości.

Tytuł: Wszędzie pachnie czekolada
Autor: Danuta Wawiłow
Ilustracje: Joanna Rusinek
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2012
Seria: Wierszem napisane

25.3.12

Boloński konkurs dla ilustratorów od kuchni - spotkanie z Magdą Kłos-Podsiadło


Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ i wydawnictwo Wytwórnia zapraszają na spotkanie z Magdą Kłos-Podsiało, która opowie o najważniejszym międzynarodowym konkursie dla ilustratorów z pozycji jurora.

Jakie są zasady, jakie nagrody, jak przygotować prezentacje i dlaczego warto wziąć w nim udział.

Na deser relacja z tegorocznych bolońskich targów książki dla dzieci.

29 marca, godzina 17.00

Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ
ul. Kościuszki 37, Kraków

A >> tu << rozmowa Joanny Olech z Magdą Kłos-Podsiadło

24.3.12

Zapowiedź - Potwór


Potęga dziecięcej wyobraźni, spotkanie oko w oko z dziką przyrodą i Tatry, jakich nie znacie w nowej, przezabawnie zilustrowanej książce Grzegorza Kasdepke.

Życie jest pełne niespodzianek. Pomyślcie tylko: w jednej chwili człowiek jedzie z rodzicami i bratem na wakacje w góry, a w następnej - ni z tego, ni z owego budzi się we wnętrzu ogromnego potwora... Niemożliwe? Gdy ma się sześć lat i bujną wyobraźnię, wszystko jest możliwe!

W dowcipnym opowiadaniu Grzegorza Kasdepke Tatry okazują się czymś zupełnie innym, niż nam się zwykle wydaje. A dzieje się to za sprawą nieokiełznanej fantazji pewnej rezolutnej dziewczynki...

Tytuł: Potwór
Tekst: Grzegorz Kasdepke
Ilustracje: Piotr Socha
Kategoria: dla dzieci od lat 8
Wydawnictwo: Dwie siostry Tatrzański Park Narodowy
Rok wydania: 2012

Zapowiedź - Zosia z ulicy Kociej


Cześć! Mam na imię Zosia. Okropnie, prawda? Jeśli chodzi o nazwisko, to też mogłoby być lepiej. Wierzbowska brzmi nieźle, ale jest na W. Każdy uczeń na świecie wam to powie, że nie ma gorszej rzeczy, niż wylądować na początku albo na końcu listy. Ale dosyć tego! Nie jestem przecież jakąś okropną pesymistką. Specjalnie zaczęłam od najgorszych rzeczy, żeby jak najszybciej mieć je za sobą. No, może jeszcze powinnam wspomnieć o mojej młodszej siostrze Mani. Całkowita porażka! Choć muszę przyznać, że to dzięki Mani ruszyła lawina niecodziennych wypadków w naszej rodzinie. A może to przez psią kupę…? W każdym razie właśnie dlatego, pisząc te słowa, siedzę na jabłoni rosnącej w ogrodzie naszego nowego domu przy ulicy Kociej 5.

Zosia z ulicy Kociej to przezabawna seria o perypetiach rezolutnej Zosi i jej zwariowanej rodzinki. W pierwszej części sporo niespodzianek: konkurs na Pajęczą Twarz Roku, trup na schodach, taniec z pralkami, a nawet spotkanie z pewnym Bezskorupciastym!

Tytuł: Zosia z ulicy Kociej
Tekst: Agnieszka Tyszka
Ilustracje: Agata Raczyńska
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2012

6.3.12

Wznowienie - Kajtuś Czarodziej


Kajtuś jest zwyczajnym chłopcem - trochę psoci, trochę zmyśla i uwielbia słuchać historii opowiadanych przez babcię. Pewnego dnia odkrywa, że potrafi czarować. Początkowo wykorzystuje swoją nową umiejętność do zabawy: zamienia kredę w mydło, kanapkę klasowego łasucha w żabę, a przed odpowiedzią w szkole broni się, zsyłając na nauczyciela stado much. Jednak z czasem sprawy się komplikują: czary zaczynają wymykać się spod kontroli, a Kajtuś ucieka z domu, pozostawiając w nim wyczarowanego sobowtóra.

Kajtuś Czarodziej to opowieść o świecie dziecięcej wyobraźni i o trudzie ulepszania świata. O marzeniach oraz o tym, co się dzieje, kiedy marzenia się spełniają. To także książka o dorastaniu. Książka dla dzieci, które mają ochotę na odrobinę magii, i dla dorosłych, którzy tęsknią za czasami, kiedy byli mali i potrafili czarować.

Tytuł: Kajtuś Czarodziej
Autor: Janusz Korczak
Ilustracje: Marianna Oklejak
Kategoria: dla dzieci od lat 8
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2012

Wystawa prac Krystyny Lipki-Sztarbałło


W Galerii Przy Kozach w Służewskim Domu Kultury w Warszawie 17 marca o 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy ilustracji Krystyny Lipki-Sztarbałło. Wystawa potrwa do do 15 kwietnia. Polecamy.

Zapowiedź - Bajki przez telefon


Każde dziecko wie, że nic nie zastąpi bajki na dobranoc opowiadanej przez mamę czy tatę. Wie o tym również Pan Bianchi, narrator Bajek przez telefon Gianniego Rodariego. Mężczyzna zajmuje się handlem: w celach służbowych codziennie przemierza Włochy, a do rodzinnego Varese powraca wyłącznie na niedziele. Pan Bianchi poczynił jednak pewne zobowiązanie – każdego wieczora dzwoni do domu, by przed snem opowiedzieć córeczce nową historyjkę. Okoliczności sprawiają, że muszą one być bardzo krótkie: akwizytora nie stać na długie telefonowanie. Dzięki temu powstają piękne bajkowe miniatury: melancholijna opowieść Stara ciotka Ada, magiczny Dom z lodów, zabawna Mysz, która zjadała koty i wiele, wiele innych. Rodari po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem literatury dla dzieci. A dzięki jego bajkom każdy rodzic może stać się mistrzem w opowiadaniu dobranocek. Gratka dla wielbicieli włoskiego klasyka – pod szyldem Bony ukazuje się pierwsze pełne wydanie tomu po polsku, w nowym tłumaczeniu Ewy Nicewicz.

Tytuł: Bajki przez telefon
Tekst: Gianni Rodari
Ilustracje: Katarzyna Bajerowicz
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Bona
Rok wydania: 2012

1.3.12

Zapowiedź - O psie, który szukał


To typowa historia drogi – opowieść o trójnogim kundelku z małego miasta, który pewnego jesiennego dnia wyrusza na poszukiwania czegoś, co do ostatniej strony pozostaje tajemnicą. Po drodze odwiedza szereg miejsc i spotyka różne osoby, aż w końcu trafia na trop i pędzi za nim ile sił w łapkach. Książkę zilustrowała Marta Szudyga, absolwentka Instytutu Sztuki w Cieszynie, specjalistka w łączeniu mediów tradycyjnych i komputerowych. Jej ciepłe, barwne ilustracje wprowadzają czytelnika w świat widziany oczami psa. Czego właściwie szukał bohater i czy udało mu się to w końcu znaleźć, dowiecie się dopiero na ostatnich stronach książki. Nie wiadomo jednak co jest przyjemniejsze - wspólne z pieskiem poszukiwania, czy odkrycie odpowiedzi.

Honorowego patronatu temu tytułowi udzieliła Fundacja Naturalnej Przyjaźni Psie Serce, która w swojej codziennej pracy dowodzi, że odpowiednio animowany kontakt dzieci z psami, może być najlepszą terapią, a książka okazuje się być w tym świetnym dodatkiem.

Tytuł: O psie, który szukał
Tekst: Joanna Guszta
Ilustracje: Marta Szudyga
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Ładne Halo
Rok wydania: 2012
Książka objęta patronatem PIdD