26.1.12

Myślące książki - spotkanie z Iwoną Chmielewską w PoznaniuW przyszłym tygodniu w Poznaniu w ramach cyklu Czwartki Literackie odbędzie się spotkanie z Iwoną Chmielewską >> spotkanie poprowadzą Krystyna Lipka-Sztarbałło i Adam Jaromir >> 2 lutego, godz. 18, Sala Czerwona Pałacu Działyńskich, Stary Rynek 78/79 >> wstęp wolny!'

20.1.12

49. Targi Książki Dziecięcej w Bolonii - wystawa ilustracji z udziałem Pawła Pawlaka

Ilustracje Pawła Pawlaka do książki Dwa serca anioła zostały zakwalifikowane na Illustrators Exhibition - wystawę towarzyszącą tegorocznym targom Bologna Children's Book Fair. Gratulujemy!

Pełną listę nazwisk ilustratorów, których prace będzie można oglądać w czasie wystawy znajdziecie >> tu.


Tytuł: Dwa serca anioła. Baśń współczesna w dwudziestu rozdziałach z epilogiem
Autor: Wojciech Widłak
Ilustracje: Paweł Pawlak
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2011
Książka objęta patronatem PIdD
Kupując tę książkę, 1 zł przekazujesz na rzecz Fundacji Serce Dziecka.

14.1.12

Konkurs na dwa serca - wyniki

Ponieważ jurorom trudno było jednakowo traktować prace nadesłane przez twórców – przynajmniej z pozoru - dojrzałych i tych stawiających dopiero pierwsze kroki, za wizerunek anioła stochastycznego przyznano dwie równorzędne nagrody. Otrzymują je:


Anna ZalewskaZuzanna Łoś

Jury postanowiło także wyróżnić dobrym słowem bezpretensjonalność anioła:


Katarzyny Grabias-Banaszewskiej


i niecodzienny charme anioła


Ewy Romanowskiej

Gratulujemy!


Teraz pytanie o stochastyczność. Było trudne i podchwytliwe, bo trzeba było rozumieć je dosłownie. Pytaliśmy o powód, dla którego słowo 'stochastyczny' pojawia się w konkursie. Rzecz jasna ucieszyły nas poetyckie wytłumaczenia stochastyczności konkursowego anioła, ale chcieliśmy tym razem zwrócić uwagę na zagadnienia techniczne: ilustracja to nie tylko bujanie w anielskich i artystycznych obłokach, ale konieczność stąpania po ziemi.

Słowo stochastyczny pojawia się w konkursie, bo ilustracje do Dwóch serc anioła zostały w książce wydrukowane przy użyciu techniki rastra stochastycznego.

W poligrafii raster to sposób drukarskiego odtwarzania półtonów oryginalnego obrazu poprzez układ drobnych punktów farby. W rastrze klasycznym punkty układają się w kwadratową siatkę przecinających się linii, a walory oryginału odtwarzane są przez zmienną wielkość punktów rastra. Geometryczna struktura wydrukowanego obrazu jest mocno widoczna pod lupą; pokazuje to powiększony fragment okładki Dwóch serc anioła na obrazku z lewej strony.

Punkty rastra stochastycznego nie zmieniają swojej wielkości, a różnice walorowe ilustracji oddawane są dzięki mniejszej lub większej gęstości punktów, które tym razem nie są rozmieszczone na regularnej siatce, a w sposób – pozornie – przypadkowy, stochastyczny właśnie. Struktura takiego rastra jest dużo bardziej jednolita, dzięki czemu lepiej oddać można nim niuanse reprodukowanej ilustracji. Widać to na obrazku z prawej, przedstawiającym powiększony fragment jednej z ilustracji z wnętrza Dwóch serc.W intencji ilustratora i wydawcy, zastosowanie rastra stochastycznego miało wierniej odtworzyć specyficzny charakter kredkowych ilustracji Dwóch serc anioła.

Niestety, w związku z brakiem właściwej odpowiedzi, nagroda specjalna nie zostaje przyznana, a szkic anioła przechodzi do następnego konkursu o tematyce anielskiej. Kto wie, może się kiedyś pojawi?

A na zakończenie jeszcze jeden anioł. Narysowany przez Ernesta Ekierta stał się dla ilustratora Dwóch serc anioła owocną inspiracją. Paweł Pawlak chciałby w tym miejscu serdecznie podziękować młodemu twórcy.Tytuł: Dwa serca anioła. Baśń współczesna w dwudziestu rozdziałach z epilogiem
Autor: Wojciech Widłak
Ilustracje: Paweł Pawlak
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2011
Książka objęta patronatem PIdD
Kupując tę książkę, 1 zł przekazujesz na rzecz Fundacji Serce Dziecka.

12.1.12

Zapowiedź - Draka Ekonieboraka

Drodzy Dorośli i Drogie Dzieci!

Ekonieborak, tytułowy bohater nowej książki wydawnictwa Albus Draka Ekonieboraka zaprasza Was do swojego świata. Podróżuje w nim terenówką, robi zakupy i pranie, gromadzi śmieci, ogląda telewizję i korzysta z komputera przy włączonym świetle. Ekonieborak mieszka wśród nas, może jest twoim krewnym, sąsiadem, może ty sam niekiedy zachowujesz się podobnie do niego?

Każdy z nas popełnia ekologiczne grzechy. Profesor Sumienie liczy na to, że dokona się w Tobie EKOprzemiana!

Pośmiejmy się – my dorośli – z samych siebie! Pozwólmy dzieciom pośmiać się z dorosłych!

Życzymy wszystkim małym i dużym czytelnikom wspaniałej zabawy!

Tytuł: Draka Ekonieboraka
Tekst: Eliza Saroma-Stępniewska, Iwona Wierzb
Ilustracje: Emilia Dziubak
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Albus
Rok wydania: 2012
Książka objęta patronatem PIdD

10.1.12

Konkurs - Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci - 3. edycja

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, organizator kolejnej - już 3. - edycji konkursu Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci zaprasza do udziału w konkursie wszystkich studentów i absolwentów (z lat 2010–2011) wyższych uczelni artystycznych i projektowych.

Przedmiotem konkursu będą ilustracje i projekty książek dla dzieci. Do udziału w 3. edycji konkursu zaproszonych zostało kilku wydawców, którzy wybiorą najlepsze prace konkursowe, powstałe do zaproponowanych przez siebie tekstów - kategoria 1 >> kategoria wydawców. W kategorii 2 >> kategorii ogólnej należy nadsyłać ilustracje i projekty książek dla dzieci. Regulamin konkursu znajdziecie >> tutaj.

Termin nadsyłania prac mija 12 marca br., pula nagród: 10.500 zł 
oraz nagrody wydawców! A wernisaż wystawy w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach odbędzie się 23 kwietnia br.

5.1.12

Zapowiedź - W pogoni za życiem


Książka opowiada o jednym dniu z życia Jętki, która właśnie przyszła na świat w Nowym Jorku, suszy skrzydełka w promieniach słońca i ciekawie rozgląda się dookoła. Obok na ławce spostrzega muchę, z którą pragnie się zaprzyjaźnić. Mucha wyjaśnia jej, że mają bardzo mało czasu, ponieważ jętki żyją tylko jeden dzień, a potem umierają. Jętka oczywiście nie wie, co to znaczy umrzeć, więc mucha w sposób bardzo prosty, zrozumiały także dla małego dziecka, próbuje jej to wytłumaczyć. A później proponuje Jętce, że pokaże jej kawałek miasta...

A >> tutaj >> znajdziecie wywiad z ilustratorką Emilią Dziubak.

Tytuł: W pogoni za życiem
Tekst: Przemek Wechterowicz
Ilustracje: Emilia Dziubak
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Ezop
Rok wydania: 2012