2.8.12

Muzeum Kinematografii w Łodzi - Janusz Korczak - wystawy – warsztaty - projekcje

Muzeum Kinematografii i Poza Rozkładem zapraszają na otwarcie wystaw:

JAK KOCHAĆ DZIECKO - Ilustracje Iwony Chmielewskiej i Gabrieli Cichowskiej 
JANUSZ KORCZAK. MIĘDZY RZECZYWISTOŚCIĄ A OBRAZEM FILMOWYM

6 sierpnia 2012 r. godz. 18.00
Sala kinowa, Pl. Zwycięstwa 1, Łódź

Korczak poszukiwał wiedzy o dziecku, zachęcał dorosłych do  otwarcia się na twórcze „nie wiem”, do rozumienia punktu widzenia najmłodszych. Aby przypomnieć jego dokonania, zachęcamy do przyjrzenia się samemu Korczakowi z różnych perspektyw. Film, spektakle Teatru Telewizji, literatura, którą po sobie pozostawił, wreszcie – książki, które próbują przybliżyć Korczaka dzieciom i dorosłym.

Od 6 sierpnia, w 70-tą rocznicę śmierci Korczaka,  z okazji trwającego Roku Korczakowskiego zapraszamy dzieci i dorosłych na wystawy Jak kochać dziecko. Ilustracje Iwony Chmielewskiej i Gabrieli Cichowskiej i Janusz Korczak. Między rzeczywistością a obrazem filmowym  oraz wydarzenia towarzyszące.

JAK KOCHAĆ DZIECKO
Wystawa Jak kochać dziecko - prezentujemy na niej oryginały ilustracji z dwóch książek obrazowych poświęconych autorowi Króla Maciusia I z Pamiętnika Blumki Iwony Chmielewskiej i niepublikowanego jeszcze Ostatniego przedstawienia Panny Esterki Adama Jaromira i Gabrieli Cichowskiej. Wystawa przygotowana jest z myślą o najmłodszych – prace powieszone są na wysokości wzroku dziecka.

Jak kochać dziecko to jedna z najsłynniejszych prac Korczaka, w których zawarł swoje credo pedagogiczne. Jak, kiedy, ile – dlaczego? Korczak pyta, poszukuje, myśli, zachęca do refleksji. O dziecku.

Wystawa prezentowych ilustracji z dwóch książek obrazowych poświęconych Korczakowi, jego pedagogice i podopiecznym – nie bez przyczyny zapożyczyła ten tytuł.  Pragniemy pokazać  –  i dziecku, i dorosłemu – Janusza Korczaka w towarzystwie tych, którym poświęcił wszystko co miał. Dzieciom dajemy obraz i tekst, który w sposób szczególny łączy się ze sobą, by zasiać pasję odkrywania, zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Kim był Janusz Korczak? Czym był Dom Sierot? Co to znaczy, że dziecko ma prawo być tym, kim jest? Dlaczego dorosły wymyślił książkę o chłopcu - królu reformatorze?

Dorosłemu pokazujemy kogoś, kto w dziecku widzi partnera do zgłębiania twórczego nie wiem. Wszystkich zachęcamy do poznania i przypomnienia sobie różnych oblicz Janusza Korczaka, w literaturze, filmie, teatrze telewizji i we współczesnej książce obrazowej, która w sposób szczególny pragnie skłonić odbiorcę do rozmowy i dialogu.

W każdą niedzielę sierpnia i września od dnia otwarcia wystawy, w sali kinowej Muzeum Kinematografii w Łodzi odbywać się będą specjalne edycje spotkań Czytanki przed ekranem, poświęcone dorobkowi Janusza Korczaka. Każde spotkanie poświęcone będzie innemu utworowi  prozatorskiemu i jego adaptacji filmowej bądź zrealizowanej dla Teatru Telewizji.


JANUSZ KORCZAK. MIĘDZY RZECZYWISTOŚCIĄ A OBRAZEM FILMOWYM
Janusz Korczak. Między rzeczywistością a obrazem filmowym to próba pokazania jak dwaj mistrzowie polskiego kina: Aleksander Ford w filmie Jest pan wolny, doktorze Korczak i Andrzej Wajda w filmie Korczak zmierzyli się z postacią i legendą Starego Doktora

Zwiedzający zobaczą archiwalne, unikatowe werki, fotosy, plakaty i dokumenty związane z obu tytułami i człowiekiem, którego losy ukazywały. Eksponaty związane z filmem Jest pan wolny, doktorze Korczak pochodzą z archiwum prywatnych dokumentów reżysera. Prezentowana korespondencja i inne pisma będą udostępnione po raz pierwszy zwiedzającym.

Na szczególna uwagę zasługują materiały dotyczące filmu Jest pan wolny doktorze Korczak gdyż przybliżają tytuł praktycznie nieznany  szerokiej publiczności. Dzięki uprzejmości Artura Braunera, producenta filmu, w sali wystawowej będzie można obejrzeć (w języku niemieckim) dzieło Aleksandra Forda, ukończone tuż przed jego śmiercią. Ostatni otwarty pokaz tego filmu dla polskiej publiczności odbył się w 1990 roku. Kino Kinematograf przypomni także obraz Korczak w reżyserii Andrzeja Wajdy (wstęp wolny).