8.6.12

LiterObrazki - Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci w Bydgoszczy


W najbliższe słoneczne czerwcowe dni do bydgoskiej biblioteki zawitają LiterObrazki – Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci organizowany w dniach 11-17 czerwca 2012 roku przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy.

W Bibliotece Głównej na Starym Rynku odbędą się warsztaty literackie i plastyczne, koncerty, spotkania z pisarzami i ilustratorami, seanse filmowe, gry i zabawy. Gościć będziemy czołówkę polskich ilustratorów (m.in. Katarzynę Bogucką, Iwonę Chmielewska, Olę Cieślak, Dianę Karpowicz, Edwarda Lutczyna, Aleksandre Woldańską-Płocińską), pojawią się również goście specjalni… łącznie – niemal 30 artystów. Nie zabraknie także wydarzeń towarzyszących – podczas festiwalu działać będzie Mała Kinoteka, zaś we współpracy z Ośrodkiem Działań Kulturowych LAS (odpowiedzialnym za stworzenie słynnych bydgoskich murali, m.in. Piotrusia Pana przy ul. 3 maja) w jednej z osiedlowych bibliotek stworzymy niezwykłą dekorację – najprawdziwszy mural!

LiterObrazki to antidotum dla łatwej rozrywki, jaką stanowią telewizja i komputery – wspaniały sposób na rodzinną zabawę w bibliotece! Zaproszeni zostaniecie do zabytkowej, XV-wiecznej Biblioteki Bernardynów, pokażemy najciekawsze zbiory – książki tak małe jak pudełko zapałek i te największe!

Festiwal promuje wciąż mało popularne zjawisko, jakim jest autorska książka obrazkowa, która stanowi często pierwsze spotkanie dziecka ze sztuką. Festiwal w atrakcyjny dla najmłodszych sposób ukazuje dokonania polskich autorów, ilustratorów i wydawców. To impreza dla czytelników poszukujących książek ciekawych i wartościowych, prezentująca alternatywę dla estetyki powszechnie spotykanej na sklepowych półkach.

Tygodniowa impreza zakończy się prezentacją oferty niszowych polskich wydawnictw o najwyższym poziomie – literackim, ilustratorskim i edytorskim, stawiających książkę dla dzieci w nowym świetle. Wizytę w Bydgoszczy potwierdziły m.in. Wydawnictwo Dwie Siostry, Ezop, Zakamarki, Muchomor, Tako i Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Wspaniale wydane książki spodobają się dzieciom, specjalne, festiwalowe ceny ucieszą rodziców.

Udział we wszystkich imprezach festiwalowych jest bezpłatny.