15.12.11

Nowość - Wanda Chotomska dzieciom


Zbiór utworów wybranych z bogatej twórczości ukochanej poetki dzieci i dorosłych, zilustrowany przez Artura Gulewicza.

W wierszach, ale i prozie Wandy Chotomskiej ciągle ktoś fruwa. Ptaki, motyle, czarownice na miotłach – to jasne. Ale też klienci Wypożyczalni Skrzydeł. (...) Fruwać można tak sobie, z radości lub żeby "odsmucić smutki", ale też by zawędrować w inne kraje. Czasem prawdziwe, czasem wymyślone, lecz od tej chwili – prawdziwe. Bo czy krainy wyobraźni nie bywają ważniejsze od tych, w których żyjemy na co dzień? (...) Zaproście do lektury tej antologii Waszych rodziców, babcie i dziadków – i wszystkich dorosłych. Niech i oni, na skrzydłach pożyczonych od poetki, znów przeniosą się do Krainy Dzieciństwa – Krainy Wyobraźni.
ze wstępu Zofii Beszczyńskiej

Tytuł: Wanda Chotomska dzieciom
Tekst: Wanda Chotomska
Ilustracje: Artur Gulewicz
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2011

14.12.11

Wystawa - Fauna, Flora i Piraci – wybór z polskiej ilustracji dziecięcej

Ponad trzydziestu artystów-ilustratorów - Tomasz Bogacki, Tomasz Borowski, Antoni Boratyński, Bohdan Butenko, Maciej Buszewicz, Grażyna Dłużniewska, Andrzej Dudziński, Stasys Eidrigevicius, Maria Ekier, Piotr Fąfrowicz, Jerzy Flisak, Elżbieta Gaudasińska, Janusz Grabiański, Jerzy Głuszek, Andrzej Heidrich, Zygmunt Januszewski, Maciej Jędrysik, Adam Kilian, Grażyna Lange, Edward Lutczyn, Zbigniew Lengren, Franciszek Maśluszczak, Lech Majewski, Piotr Młodożeniec, Mieczysław Piotrowski, Mirosław Pokora, Gabriel Rechowicz, Wiesław Rosocha, Olga Siemaszko, Jerzy Srokowski, Janusz Stanny, Marian Walentynowicz, Maria Wieczorek-Heidrich, Zdzisław Witwicki, Teresa Wilbik, Józef Wilkoń, Joanna Wiszniewska-Domańska, Bohdan Wróblewski - ponad 100 ilustracji zgromadzonych w jednym miejscu. Galeria Grafiki i Plakatu zaprasza zarówno małych jak i dużych do obejrzenia zbioru prac polskiej ilustracji dziecięcej z różnych okresów przez pryzmat bajkowej Fauny, Flory i Piratów. Pokaz zawiera zarówno prace z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, z czasów, kiedy polska ilustracja książkowa przeżywała swój złoty okres, jak i prace późniejsze z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Przede wszystkim jest to jednak wystawa poświęcona mistrzom tej dziedziny, pokazująca indywidualne podejście każdego z nich wobec powiązania obrazu z tekstem w taki sposób, aby intrygował, bawił i pochłaniał czytelnika.

Bohdan Wróblewski
O piracie Rum-Barbari i o czymś jeszcze (I wydanie) - 1965 r.
technika mieszana, papier, 26 x 20 cm


Marian Walentynowicz
Ilustracja
tempera, papier, 24 x 17 cm


Janusz Stanny
Pchła Szachrajka
technika mieszana, papier, 29 x 26 cm


Olga Siemaszko
Gałązka z drzewa Słońca, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza - 1969 r.
gwasz, ołówek, papier, 26,5 x 19,5 cm


Mirosław Pokora
30 lutego - Wanda Chotomska
gwasz, papier, 20 x 26,5 cm


Mirosław Pokora
Dziwne zdarzenie
tempera, tusz, papier, 19,5 x 27,5 cm


Jerzy Głuszek
Czarny kot - 2011 r.
tempera, pastel, 26 x 31,5 cm


Jerzy Srokowski
Baśń o korsarzu Paleonie - Jan Brzechwa, Czytelnik - 1956 r.
18 x 41 cm


Grażyna Dłużniewska
Tajemnica szyfru Marabuta - Maciej Wojtyszko, Nasza Księgarnia - 1977 r.
tempera, papier, 10,5 x 10,5 cm


Jerzy Flisak
Pułapka ofsajdowa
papier, tusz, 26 x 34 cm


Edward Lutczyn
Burzliwe dzieje pirata Rabarbara - Wojciech Witkowski, wyd. Czytelnik - 1979 r.
tusz, papier, 12 x 12 cm


Bohdan Butenko
Gucio i Cezar
tusz, 30 x 42 cm


Janusz Grabiański
Kot w butach - Baśnie dla dzieci i młodzieży - bracia Grimm, wydawnictwo Buchgemeinschaft Donauland - 1963 r.
tempera na kartonie, 25,5 x 23 cm


Zdzisław Witwicki
Psoty i kłopoty wróbelka Elemelka - Hanna Łochocka, wyd. Nasza Księgarnia
gwasz, 27,5 x 21 cm


Prezentowany zestaw jest pełen kontrastów i niezapomnianych historii. W zgromadzonym morzu ilustracji odnajdziemy znanych nam pirata Rabarbara, pirata Rum-Barbari, Korsarza Palemona. Wśród ilustracji rozpoznamy niezapomniane scenerie m.in. z Przygód Sindbada Żeglarza oraz wielu przedstawicieli baśniowej fauny: smoka Wawelskiego, wróbelka Elemelka, fantastyczne postacie z Tajemnicy szyfru Marabuta, kota w butach, zielone jeże, żabki w czerwonych czapkach, Gucia i Cezara czy żółwia listonosza.

Część ilustracji prezentowanych na wystawie ujrzała światło dzienne po raz pierwszy od chwili druku i publikacji. Świat pełen fikcyjnych opowieści i realnej historii polskiej ilustracji dopełniony został wizerunkami flory, tworząc w ten sposób naturalne środowisko dla wyobraźni czytelnika – odbiorcy, bez którego nie może istnieć.

U nas tylko wyimek, wycinek, skrawek tego, co można zobaczyć w Galerii Grafiki i Plakatu. Wystawa czynna do 4 stycznia 2012 r.

8.12.11

Konkurs na dwa serca

Wizerunek anioła jest kluczowym elementem historii napisanej przez Wojciecha Widłaka. Romek, bohater książki, rysuje go w ważnej dla siebie chwili, a oprawiony obrazek jest przy nim obecny w kolejnych istotnych momentach życia. Czekamy na Wasze prace przedstawiające anioły. Ale nie takie zwykłe - narysujcie nam, jak wyobrażacie sobie anioły stochastyczne. I nie pytajcie dlaczego akurat takie anioły chcemy oglądać - to będzie dodatkowe pytanie konkursu. 3 najlepsze (zdaniem jury) prace zostaną nagrodzone książkami z autografem ilustratora, a poprawna odpowiedź na pytanie o powód, dla którego słowo stochastyczny pojawia się w konkursie, uhonorowana będzie dedykacją z prawdziwym szkicem anioła ze wstępnego etapu pracy nad oprawą graficzno-ilustratorską książki.Na Wasze prace czekamy do końca roku, przesyłajcie je na adres grubakreska [@] gmail.com (oczywiście bez spacji i nawiasów). Do dzieła!


Tytuł: Dwa serca anioła. Baśń współczesna w dwudziestu rozdziałach z epilogiem
Autor: Wojciech Widłak
Ilustracje: Paweł Pawlak
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2011
Książka objęta patronatem PIdD
Kupując tę książkę, 1 zł przekazujesz na rzecz Fundacji Serce Dziecka.

6.12.11

Wernisaż - wystawa - warsztaty Ewy i Pawła Pawlaków w Łodzi>> 9 grudnia 2011 r., godz. 16.00

Wernisaż wystawy Pokrzepidełko Ewy i Pawła Pawlaków

Czym jest Pokrzepidełko? Skąd się wzięło? Jak wygląda?! Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się odwiedzając wystawę pary znakomitych polskich ilustratorów: Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka. Na wystawie obejrzeć będzie można wiele zimowo pokrzepiających ilustracji. Teatr Pinokio zaprasza wraz z blogiem o literaturze dla dzieci Poza rozkladem.

>> 10 grudnia 2011 r., godz. 16.00

Co potrafi sprawić Pokrzepidełko

Spotkanie z Ewą Kozyrą-Pawlak i Pawłem Pawlakiem. W programie: opowieść o pracy i warsztacie ilustratorów (artyści odsłaniają tajniki swego warsztatu!) oraz działania twórcze Każdemu po Czupieńku (robienie lalek - wymarzonych Czupieńków z pietruszki i kolorowych materiałów). Warsztaty trwają 1,5 godziny.

W programie: dużo twórczej zabawy wspólnie z artystami. Obowiązują wcześniejsze zapisy: literacki@teatrpinokio.pl

5.12.11

Książka Roku 2011 Polskiej Sekcji IBBY - wyniki

NAGRODY GRAFICZNE OTRZYMAŁY

W kategorii książka obrazkowa:

Iwona Chmielewska za ilustracje i tekst książki Pamiętnika Blumki (wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2011) w opracowaniu graficznym Doroty Nowackiej.

W kategorii ilustracje:

Agata Dudek za ilustracje do książki Anny Czerwińskiej-Rydel Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem (wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2011 według projektu graficznego Małgorzaty Frąckiewicz/Poważne Studio.

Wyróżnienia graficzne Książka Roku 2011 otrzymali:

Jan Bajtlik za ilustracje i tekst książki Europa pingwina Popo (wydawnictwo Dookoła Świata, Kutno 2011).

Marta Ignerska za ilustracje i projekt graficzny do książki Alfabet Przemysława Wechterowicza (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2011).

Marianna Oklejak za ilustracje do książek Janusza Korczaka Król Maciuś I i Król Maciuś na wyspie bezludnej (wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2011) oraz za ilustracje i projekt graficzny książki Bum! Bum!! Bum!!! z tekstem Przemysława Wechterowicza (wydawnictwo G+J Gruner+Jahr, Warszawa 2011).

Wyróżnienie specjalne przyznano wydawnictwu Wytwórnia za tom Brzechwa. Wiersze dla dzieci z ilustracjami Macieja Buszewicza, Lecha Majewskiego, Piotra Młodożeńca i Grażki Lange z okładką i stronami tytułowymi projektu Grażki Lange (wydawnictwo Wytwórnia, Warszawa 2010).

NAGRODY LITERACKIE OTRZYMAŁY

W kategorii książka dla dzieci:

Joanna Klara Teske Pies w Krainie Wędrującej Nocy (Mimochodem, Lublin 2011).

W kategorii książka dla młodzieży:

Zofia Beszczyńska Jajko księżyca (Akapit Press, Łódź 2011).


Wyróżnienia literackie Książka Roku 2011 otrzymali:

Iwona Chmielewska Pamiętnik Blumki (Media Rodzina, Poznań 2011)

Barbara Ciwoniuk Musisz to komuś powiedzieć (Literatura, Łódź 2010)

Jarosław Mikołajewski Kiedy kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór (Egmont, Warszawa 2011)

Barbara Stenka Masło przygodowe (Literatura, Łódź 2011)

Nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa przyznano Ewie Świerżewskiej - redaktor naczelnej portalu Qlturka.pl! Zarząd PS IBBY docenił jej zasługi na polu popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, promocji dobrej, wartościowej literatury, a także ułatwiania dostępu do książek dzieciom tego dostępu pozbawionym, m.in. poprzez akcję Dzielę się książkami.Medalami Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości wyróżnieni zostali Stasys Eidrigevicius - w dziedzinie ilustracji i Anna Onichimowska - w dziedzinie literatury.

Relacja i fotodokumentacja na stronie IBBY >> tu.

Nowość - Poczytaj mi, mamo. Księga druga


Kolekcja Poczytaj mi, mamo to upominek dla kilku pokoleń czytelników z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Naszej Księgarni. Postanowiono zebrać w paru tomach najpiękniejsze książeczki, jakie przez lata ukazywały się w tej serii, i wydać je w niezmienionej szacie graficznej, aby bajkom naszych wielkich pisarzy znów towarzyszyły niezapomniane, przemawiające do wyobraźni ilustracje. Po entuzjastycznym przyjęciu Księgi pierwszej czas na Księgę drugą: tym razem wraz z Piotrusiem będziemy czekać na złotego konia, z kaczuszką, która przemoczyła nóżki, zwiedzimy Wronią, Szczyglą, Pawią i inne ptasie ulice, poznamy bliższych i dalszych krewnych zarozumiałej łyżeczki, z babcią i jej kurką-złotopiórką polecimy aeroplanem. A to przecież dopiero początek…


Tytuł: Poczytaj mi, mamo. Księga druga
Tekst: Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Sławomir Grabowski, Marek Nejman, Danuta Wawiłow
Ilustracje: Elżbieta Gaudasińska, Edward Lutczyn, Wanda Orlińska, Zbigniew Rychlicki, Mirosław Tokarczyk
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2011

3.12.11

Picture book. Książka obrazowa. Jak czytać teksty kultury? - spotkanie z Iwoną Chmielewską

W czerwcu tego roku Łódź zelektryzowała wiadomość - John Malkovich chce kupić prace Iwony Chmielewskiej! Zainteresowanie Malkovicha zbudziły ilustracje do książek dla dzieci.... Obrazy z książek autorki, które dzieciństwo spędzała w Pabianicach; do dziś jest pełna zachwytu wielokulturową tradycją Łodzi, a swe publikacje nagradzane na najważniejszych konkursach w świecie wydaje... w Korei.

4 grudnia - Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza

W programie:

godz. 12 Spotkanie dla dzieci z Pamiętnikiem Blumki i jego autorką. W programie: czytanie fragmentów książki i warsztaty plastyczne Pamiętnik jest po to, żeby pamiętać…

godz. 15 Spotkanie dla dorosłych: Picture book. Książka obrazowa. Jak czytać teksty kultury?

Iwona Chmielewska - ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Mieszka i pracuje w Toruniu, gdzie prowadzi zajęcia z przedmiotu „Książka autorska" na Wydziale Sztuk Pięknych macierzystej uczelni. Tworzy głównie autorskie książki picturebooks, z których większość wydawana jest w Korei Południowej. Współpracuje z pięcioma wydawnictwami koreańskimi i na tamtejszym rynku ukazało się już 16 jej książek. Wydawnictwa koreańskie sprzedały prawa do jej książek do krajów hiszpańskojęzycznych a także do Chin, na Taiwan, do Japonii i Portugalii. Jest laureatką wielu nagród a najważniejsze z nich to Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie w 2007 roku i ilustratorski Oskar: Bologna Ragazzi Award w kategorii Non fiction w 2011 roku.Jedna z nielicznych polskich artystek tworzących książki obrazowe (picturebook). Autorka wcielająca w życie koncepcję książki na całe życie. Spotkanie 4 grudnia to wyjątkowa okazja do wysłuchania opowieści jak można czytać obraz w książce (nie tylko) dla dzieci i zobaczenia jak picturebook może wyglądać…

2.12.11

Nowość - Jan Brzechwa dzieciom


Wyjątkowy zbiór utworów znakomitego poety, wydany z okazji dziewięćdziesięciolecia Wydawnictwa Nasza Księgarnia, ze wspaniałymi ilustracjami Joanny Rusinek.

Jan Brzechwa stworzył wiele niezwykłych postaci, które cieszą i śmieszą kilka pokoleń dzieci i dorosłych. Jest wśród tych postaci Pchła Szachrajka, wesoła swawolnica, jest lis Witalis, spryciarz i przechera, jest i korsarz Palemon, i Pan Soczewka, który zawędrował na Księżyc… Jan Brzechwa był królem wyobraźni i królem ludzkich serc, potrafił wzruszać i bawić do łez, pozwalał się śmiać z ludzkich wad, śmiesznostek, przywar – a tych bohaterowie jego utworów mieli wiele! (…) Wszystkie te postaci są po prostu niezwykłe, szalone, pełne radości życia. Ludzkie i zwierzęce przywary poeta traktuje z przymrużeniem oka, nikogo i za nic nie piętnuje, nie potępia, patrzy na świat z rozbawieniem, śmieje się ze wszystkiego – i tym śmiechem zaraża czytelników. Śmieje się nie tylko z innych, również z samego siebie – a to najtrudniejsza sztuka.

prof. Grzegorz Leszczyński

Tytuł: Jan Brzechwa dzieciom
Tekst: Jan Brzechwa
Ilustracje: Joanna Rusinek
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2011

1.12.11

Zapowiedź - Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita


Nikt nie wie, jak wyglądał Daniel Gabriel Fahrenheit – słynny gdański fizyk, badacz temperatur, wynalazca termometru ze skalą Fahrenheita – do dziś stosowaną w krajach anglosaskich. To zagadka. Podobnie jak cała historia rodziny Fahrenheitów, owiana mroczną tajemnicą. Ciepło-zimno. Zabaw się z Fahrenheitem, a może rozwiążesz zagadkę?

Tytuł: Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita
Tekst: Anna Czerwińska-Rydel
Ilustracje: Agata Dudek
Opracowanie graficzne: Małgorzata Frąckiewicz/Poważne Studio
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Muchomor
Rok wydania: 2011
Seria: Trylogia Gdańska

Nowość - Tosia i pudełko


O dziewczynce, która bardzo lubi robić coś z niczego i o pudełku, które uwielbia być w centrum uwagi. Dla wszystkich dzieci, które lubią śmieci!

Tytuł: Tosia i pudełko
Tekst i ilustracje: Agata Loth-Ignaciuk
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Muchomor
Rok wydania: 2011