30.9.11

Ogólnopolski konkurs ilustratorski - Legendy wawelskie - półmetek

Zakodowana wiadomość dla tych, którzy przesłali swoje prace na konkurs. Zamieszczamy listę godeł uczestników, których prace zakwalifikowane zostały do listopadowej wystawy na Wawelu. Mamy tylko nadzieję, że pamiętacie swoje godła, a jeśli nie to gdzieś je zapisaliście.

090A800
117181Z
1711E81
1MXE76E
20BOB30
666666W
6KOT2JR
AAA4321
ABC1234
AD00024
AHTOTU8
AW19850
BRMZ799
BW1OSK4
CHIAVE4
DAM26LA
DUFAY75
DW10687
ELEMEL3
EMI1982
FIDEL10
Flora12
FROG007
G387JWC
GLCK223
JAŚMIN7
JKB1989
JNN5987
JX7E8PJ
K1FB528
K840211
KASPS11
KAZ7732
KO333OK
KOEM458
LIS2011
LOS7107
LUMAJ83
LWKI403
M47PD90
MARTA01
MMABC7
ORA1211
PIMPEK1
PYZA007
R429933
RO5S129
Rudy102
S250864
Stella1
SUSKA79
SWM2810
TRZY333
WA61188
WAWEL11
WHITE74
VNA2002
XYZ1010
ZUK1234
ZYGWAZ3

No no... kto się załapał?

Więcej informacji już wkrótce. Cierpliwości.

25.9.11

Zapowiedź - 30 Lutego


Trzydziestego lutego
jeż wraz z dwiema ciotkami
otworzyli do spółki
sklep z różnymi szczotkami.

Jeż sprzedawcą w sklepie ze szczotkami? To może się zdarzyć tylko 30 lutego - i tylko w przezabawnym wierszu Wandy Chotomskiej. Jej ciepłe, nieco absurdalne poczucie humoru, niezwykła lekkość rymowania i talent do budowania dowcipnej anegdoty złożyły się tu na prawdziwą literacką perełkę.

Tytuł: 30 Lutego
Tekst: Wanda Chotomska
Ilustracje: Mirosław Pokora
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2011
Seria: Mistrzowie ilustracji

Nowość - Czarusia


Pełna ciepła i humoru bajka o perypetiach starej czarownicy, która zamieniła się w małą dziewczynkę. Pewnego dnia Czarosława wypowiedziała specjalne zaklęcie i… stało się!

Znalazła się w przedszkolu jako Czarusia, dziewczynka o zielonych oczach i czarnych włosach. Bardzo jej się tam spodobało! A najbardziej zupa pomidorowa na obiad. Mała Czarusia zaprzyjaźniła się z Natalką, ale nie od razu przyznała się dziewczynce, kim jest naprawdę. Wszystko się wydało dopiero podczas pewnej komicznej przygody z latającym rowerkiem… Oprócz Czarosławy, Czarusi i Natalki czytelnicy spotkają tu także diablika Rokitę, zaczarowaną chatę, gadające zwierzęta: kruka i kota, oraz pewną bardzo mądrą miotłę…

Nowość w kolekcji Lubię bajki, w której ukazują się książki do głośnego czytania dla dzieci w wieku 5-8 lat.

Tytuł: Czarusia
Tekst: Maria Ewa Letki
Ilustracje: Beata Zdęba
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2011

16.9.11

ILUSTRARTE 12 - Międzynarodowe Biennale Ilustracji Książkowej dla Dzieci

Organizowany co dwa lata konkurs ILUSTRARTE wraz z wystawą są okazją, aby zobaczyć najlepsze na świecie ilustracje. Jest to również doskonały pretekst do spotkania w Lizbonie ilustratorów, pisarzy i czytelników w każdym wieku. ILUSTRARTE 2012 to już 5. edycja tego konkursu!

Ilustratorzy książek dla dzieci z całego świata mogą wziąć udział w konkursie wysyłając 3 oryginalne ilustracje, niepublikowane lub opublikowane (po styczniu 2009 roku). Wielkość każdej ilustracji nie może przekroczyć wymiarów 40 x 60 cm. Technika dowolna. Akceptowane są tylko oryginalne ilustracje. Nagroda w wysokości 5000 Euro będzie przyznana w dniu otwarcia wystawy, w styczniu 2012 roku.

Termin nadsyłania prac: 30 września 2011 r. - z informacji udostępnionych przez organizatora wynika, iż akceptowane będą prace spływające do końca października.

Więcej informacji + wspomnienia poprzednich edycji znajdziecie >> tu.14.9.11

Nowość - O wilku i siedmiu koźlątkach


Któż nie zna słynnej bajki o siedmiu koźlętach, które zostały same w domu i nie dały się podejść podstępem wilkowi.

Kolejna baśń w serii Mistrzowie Klasyki Dziecięcej w nowym, doskonałym tłumaczeniu Elizy Pieciul-Karmińskiej, ze świetnymi ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło.

Do książki, podobnie jak do poprzednich z serii, dołączona jest płyta z baśnią w mistrzowskiej interpretacji Jerzego Stuhra.

Tytuł: O wilku i siedmiu koźlątkach
Autor: Wilhelm i Jakub Grimm
Tłumacz: Eliza Pieciul-Karmińska
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2011

Zapowiedź - Brud


Czym jest brud, jak wygląda kurz, co mieszka na naszym ciele, czy w ogóle warto się myć? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te i inne ciekawe pytania, to koniecznie sięgnijcie po Brud. Książkę napisała Olga Woźniak - dziennikarka, autorka licznych tekstów popularnonaukowych, a zilustrował młody zdolny grafik Patryk Mogilnicki.

Umyj ręce! Posprzątaj swój pokój! Poodkurzaj! – często to słyszysz? Ale zadaj dorosłym kilka pytań o brud, a okaże się, że nic o nim nie wiedzą. Czy szare kłaczki kurzu pod łóżkiem naprawdę są szare? Czy na lewej ręce jest tyle samo bakterii, ile na prawej? A czy grzyby mieszkające na naszych stopach wyglądają jak grzyby? I jak szybko brud przykleja się do jedzenia, które upadło na podłogę?

Na szczęście nie wszyscy dorośli lubią sprzątać. Niektórzy wolą badać brud i zostają naukowcami. Dzięki nim wiemy, co kryje się pod szafą, na zębach i w dawno niemytym pępku.

Tytuł: Brud
Tekst: Olga Woźniak
Ilustracje: Patryk Mogilnicki
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Hokus-Pokus
Rok wydania: 2011

13.9.11

Winietkowy konkurs - Kto i co zmalował?

I jeszcze jeden odkurzony konkurs winietkowy, czy wiecie, kto jest autorem tej - sierpniowej winietki? Jeśli tak, to po czym poznaliście? Koniecznie napisz kto i co nam tu zmalowal? Zwycięzca, wyłoniony w tajnym losowaniu tradycyjnie obdarowany zostanie książką z autografem z ilustracjami autora winietki. Do roboty! Tylko się dobrze zastanówcie... Na odpowiedzi w postaci komentarzy - koniecznie podpisanych - czekamy do 30 września. Wyniki opublikujemy 5 października. Gorąco zachęcamy do udziału w zabawie!

Nowość - Kto to widział? Przewodnik dla dzieci po Łazienkach Królewskich - do uzupełniania, rysowania i kolorowania


Ciekawi Was, czy w Łazienkach wszędzie stoją wanny i prysznice? Chcecie wiedzieć, co król jadał na obiad i jak tańczy się menueta? Zastanawiacie się, czy w Starej Pomarańczarni trzymane są stare pomarańcze? Sięgnijcie po Kto to widział?!
Kto to widział? to niezwykły przewodnik po Łazienkach Królewskich stworzony specjalnie dla dzieci. Znajdziecie w nim mnóstwo informacji o Ogrodzie Łazienkowskim i zabytkach, które się w nim znajdują. Poznacie ich historię, przeczytacie wiele ciekawostek o królu Stanisławie Auguście i jego czasach, odkryjecie najróżniejsze łazienkowskie tajemnice.
A dlaczego ten przewodnik jest tak niezwykły? Bo to, jak będzie wyglądał, zależy także od Was! Możecie nie tylko oglądać go i czytać, ale też pisać w nim i rysować! Na wielu stronach znajdziecie najróżniejsze zadania, ćwiczenia i puste miejsca do uzupełnienia. Zapełnijcie je i stańcie się współtwórcami tej książki! Wybierzcie się z nią na wycieczkę po Łazienkach, a przeżyjecie wspaniałą przygodę. Czytajcie ją i uzupełniajcie w domu, a dostarczy Wam wielu godzin świetnej zabawy!

Tytuł: Kto to widział? Przewodnik dla dzieci po Łazienkach Królewskich - do uzupełniania, rysowania i kolorowania
Tekst: Izabela Koczkodaj
Ilustracje i opracowanie graficzne: Agata Dudek, Małgorzata Nowak
Koncepcja przewodnika: Ośrodek Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2011

Zapowiedź - Każdy kot ma dwa końce


To zapowiedź książki, której autorzy próbowali zmierzyć się z fundamentalnymi pytaniami, które trapią ludzkość od zarania jej dziejów. Czy to prawda, że kochanego kota nigdy za wiele? Jak to możliwe, że jeszcze się taki nie urodził, co by kotu dogodził? Dlaczego wszystkie drogi prowadzą do miski? Jak to się dzieje, że człowiek człowiekowi wilkiem, a kot kotu kotem? Mamy nadzieję, że ta lektura pomoże Wam uporać się z tymi frapującymi zagadkami. Miłego czytania i oglądania!

Tytuł: Każdy kot ma dwa końce
Tekst: Przemysław Wechterowicz
Ilustracje: Anna Nowocińska–Kwiatkowska
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: mg
Rok wydania: 2011

Winietkowy konkurs - Kto i co zmalował?

Aaa... nadrabiamy zaległości - odpalając wakacyjne konkursy winietkowe, czy wiecie, kto jest autorem winietki, która wisiała w lipcu? Jeśli tak, to po czym poznaliście? Koniecznie napisz kto i co nam tu zmalowal? Zwycięzca, wyłoniony w tajnym losowaniu tradycyjnie obdarowany zostanie książką z autografem z ilustracjami autora winietki. Do roboty! Tylko się dobrze zastanówcie... Na odpowiedzi w postaci komentarzy - koniecznie podpisanych - czekamy do 30 września. Wyniki opublikujemy 5 października. Gorąco zachęcamy do udziału w zabawie!

12.9.11

Zapowiedź - Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw


Rzecz o narcystycznym pawiu, który wielbił własny wygląd i był łasy na zachwyty innych stworzeń. Aż wpadł w staw...

Otóż w piątek z bujnych traw

właśnie się wyłonił paw.

Pióra umalował w złocie,

fiolet zmierzch mu zrzucił w locie,

zieleń wciągnął, nabrał srebra,

czerń mu pożyczyła zebra.

Oto poetka młodego pokolenia Agnieszka Wolny-Hamkało na kanwie tekstu Stanisława Szydłowskiego "Przygoda pewnego pawia" do ilustracji Józefa Wilkonia (Biuro Wydawnicze „Ruch”, Warszawa 1966) stworzyła nową, współczesną wersję opowieści o pawiu, który wpadł w staw. Piękny paw tak się zachwycił swoim odbiciem w wodzie, że wpadł w staw. Próżny ptak był tak sobą oczarowany, że nawet idąc na dno, nie mógł wyjść z podziwu nad samym sobą.

Skrzący się dowcipem wiersz Agnieszki Wolny-Hamkało, do tego genialny melanż barwnych plam Józefa Wilkonia. Nowe wydanie będzie bogatsze o dodatkowe ilustracje!

Artysta tak opowiada o tworzeniu wizerunku pawia:

Ponad pięćdziesiąt lat temu byłem na spacerze z małym synkiem w Łazienkach. Nagle stanąłem jak wryty widząc dwa pawie odbijające się w stawie łazienkowskim. Zachwycony ich urodą dobiegłem do domu przy Hożej, zamknąłem się w pracowni, wziąłem baniak wody, pędzle, tusze, akwarele i zacząłem szaleć z tą materią.

Wyśmienita książka na prezent dla każdego w każdym wieku!

Tytuł: Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw
Tekst: Agnieszka Wolny-Hamkało
Ilustracje: Józef Wilkoń
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Hokus-Pokus
Rok wydania: 2011

4th CJ Picture Book Award


Kolejna odsłona konkursu CJ Picture Book Award – z wygląda na to, że aplikacje można składać do końca października.
Więcej znajdziecie --> tu

9.9.11

Wystawa Nagrody Polskiej Sekcji IBBY

Wystawa Nagrody Polskiej Sekcji IBBY krąży po Polsce - od połowy września do obejrzenia w Warszawie.
Wernisaż w Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta, 15 września, godzina 18.00.