30.4.11

Nowość - Zeus & Spółka. Mity dla Dzieci


Choć bohaterowie i ich przygody są ci sami – mity Grzegorza Kasdepke są absolutnie nowatorskie. Napisane współczesnym językiem (i ze współczesnym podejściem do rozmaitych sytuacji), pełne dowcipu i ciepłej refleksji. Drugi tom Mitów dla dzieci opowiada między innymi o dobrym Prometeuszu, nierozważnej Pandorze, pięknej Afrodycie, łobuziaku Hermesie i wielu innych.

Tytuł: Zeus & Spółka. Mity dla Dzieci
Tekst: Grzegorz Kasdepke
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2011

Nowość - Julian Tuwim. Wiersze dla dzieci


Wiersze dla dzieci Juliana Tuwima to trzeci tom Platynowej serii z najlepszą poezją dla dzieci. Obok ponadczasowej Pchły Szachrajki Jana Brzechwy i łamigłówek językowych w Rymobraniu Agnieszki Frączek oddajemy książkę z ulubionymi dziecięcymi wierszami Juliana Tuwima. W tym pięknym zbiorze znajdują się utwory znane i uwielbiane w każdym pokoleniu: Słoń Trąbalski, Spóźniony słowik, Rzepka, Okulary, Idzie Grześ, Ptasie radio, Dyzio marzyciel, Zosia Samosia oraz oczywiście Lokomotywa.


Tytuł: Julian Tuwim. Wiersze dla dzieci
Tekst: Julian Tuwim
Ilustracje: Marcin Szymanowicz
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2011
Seria: Platynowa seria

Nowość - Lenka, Fryderyk i podróże


Lenka, Fryderyk i podróże to bardzo dobrze napisana, zabawna i ciepła opowieść o podróżach, przyjaźni i realizowaniu własnych pasji. Bohaterami są tytułowi Lenka i Fryderyk, dwa stworki mieszkające w baśniowej Dolinie. To para przyjaciół, która jednak diametralnie różni się charakterami i nastawieniem do życia. Lenka jest aktywna, rzutka i uwielbia podróżować. Fryderyk natomiast to natura refleksyjna, wielbiciel książek i ...

Książka zdobyła II nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

Tytuł: Lenka, Fryderyk i podróże
Tekst: Olga Masiuk
Ilustracje: Agnieszka Żelewska
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2011

Julian Tuwim. Najpiękniejsze wiersze dla maluchów


W tej pięknie ilustrowanej książce znajdziecie najbardziej znane wiersze Juliana Tuwima. Książka jest sztywnostronicowa, co zapewnia jej wyjątkową trwałość. Kolorowe ilustracje znakomicie współgrają z wierszami i skupiają uwagę najmłodszych.

Tytuł: Julian Tuwim. Najpiękniejsze wiersze dla maluchów
Tekst: Julian Tuwim
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Papilon/Publicat
Rok wydania: 2009

Wystawa Bohdana Butenki w Muzeum Książki Dziecięcej

Wernisaż wystawy Bohdana Butenki - 5 maja o godz. 17.00 na Koszykowej. Zapraszamy!

29.4.11

Już są! - Zagadki od Sasa do Lasa


Jeszcze ciepły i pachnący - prosto z drukarni zbiór dowcipnych i niełatwych zagadek dla przedszkolaków i wczesnoszkolniaków, w większości o zwierzętach, ale nie tylko! Odpowiedzi na nie podane są w formie zabawnych rebusów, dzięki czemu jest jeszcze trudniej i ciekawiej! A wszystko to przepięknie wydziergane przez Ewę Kozyrę-Pawlak. Cud, miód i orzeszki! Bądźcie czujni, już za kilka dni zagadkowy konkurs...

Tytuł: Zagadki od Sasa do Lasa
Tekst i ilustracje: Ewa Kozyra-Pawlak
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2011
Książka objęta patronatem PIdD

28.4.11

W ten weekend w Poznaniu spotkacie... Elżbietę Wasiuczyńską

Kwietniowym gościem spotkania w Muzeum Narodowym w Poznaniu Magia obrazu - czar ilustracji będzie Elżbieta Wasiuczyńska!

Autorka ilustracji do Pana Kuleczki - świetnie znanej i uwielbianej przez dzieci i dorosłych serii pojawi się w muzeum w sobotę, 30 kwietnia, o godz. 11.15.

Dzień wcześniej, ilustratorka zagości w księgarniach:

piątek, o godz. 13.00 w księgarni MIĘDZY SŁOWAMI na os. Kopernika (ul. Newtona),
piątek, o godz. 17.00 w księgarni Z BAJKI na os. Przyjaźni

27.4.11

Prace Żelewskiej i Pawlaka na wystawie Fairy Tales of the Sea w Tallinnie

Fantastyczna międzynarodowa wystawa ilustracji poświęconych morzu i baśniom morskim, a na niej prace naszych ilustratorów Agnieszki Żelewskiej i Pawła Pawlaka. Wystawa w Eesti Lastekirjanduse Keskus (The Estonian Children's Literature Centre) w Tallinnie potrwa do 14 maja. Później będzie podróżować po Estonii, żeby następnie zawitać do krajów, z których pochodzą autorzy wystawianych prac - Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii, Rosji, Polski, Niemiec, Łotwy i Litwy.Ci, którym do Tallinna jednak nie po drodze, mogą przekartkować katalog z wystawy --> tu.

26.4.11

Zapowiedź - Święta Urszula Ledóchowska


Wesoła opowieść o urodzonej w pewien wielkanocny poniedziałek małej Julce, która pewnego dnia wstąpiła do zakonu i stała się Urszulą. Dziewczynka szła przez życie z szerokim uśmiechem, niosąc radość rodzinie i wszystkim, z którymi się spotkała. Nikt się nie spodziewał, że jej energia tak bardzo przyda się Urszulankom... Urszula nie mogła usiedzieć w jednym miejscu i miała mnóstwo niezwykłych pomysłów, podróżowała po całym świecie, wszędzie wioząc ze sobą uśmiech...

Tytuł: Święta Urszula Ledóchowska
Tekst i ilustracje: Eliza Piotrowska
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Rok wydania: 2011
Seria: Święci uśmiechnięci

22.4.11

Zapowiedź - Basia i kolega z Haiti

W przedszkolu Basi pojawia się nowy chłopiec. Ma na imię Titi, ciemnobrązową skórę i niewiele mówi... Dzieci natychmiast uznają, że jest z Afryki i nie umie mówić po polsku. Wzruszająca historia o nauce zrozumienia, akceptacji i... polubienia odmienności. Lektura obowiązkowa dla każdego dziecka!


Tom Basia i kolega z Haiti powstał dzięki inspiracji założycielki Fundacji Polska-Haiti, która sama wiele lat temu przyjechała do Polski i wie jak trudna jest integracja innego. Dziś celem Fundacji jest wsparcie rozwoju edukacji na Haiti i działanie na rzecz tolerancji i otwartości. Fundację można wspierać darowiznami na konto 30 1140 2017 0000 4502 1124 3815, 15% przychodu ze sprzedaży książki Basia i kolega z Haiti przeznaczone jest na cele statutowe Fundacji Polska-Haiti.


Tytuł: Basia i kolega z Haiti
Autor: Zofia Stanecka
Ilustracje: Marianna Oklejak
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2011
Seria: Basia


Audiobook Basia i kolega z Haiti czytany przez Marię Seweryn do kupienia z czerwcowym numerem miesięcznika Dziecko.W przygotowaniu również kolejna część ćwiczeń Basia uczy. Wstęp do pisania i czytania.

Wystawa Marii Ekier w LublinieW Galerii 31 w Lublinie (przy ul. Braci Wieniawskich 5) 28 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbędzie się spotkanie z Marią Ekier. Spotkanie połączono z otwarciem wystawy jej ilustracji, które będzie można oglądać przez najbliższy miesiąc - 15.30 - prelekcja Marii Kulik, a o 17.00 - wernisaż wystawy.


21.4.11

Zapowiedź - BUM! BUM!! BUM!!!


BUM! BUM!! BUM!!!
Nietuzinkowi bohaterowie i afrykańskie klimaty.
BUM! BUM!! BUM!!! Wibrujące rytmy i śmiałe kolory.
BUM! BUM!! BUM!!! Zrywanie boków ze śmiechu i pierwszorzędna zabawa.
BUM! BUM!! BUM!!! Dla małych, trochę większych i tych największych.
BUM! BUM!! BUM!!!

Tytuł: BUM! BUM!! BUM!!!
Tekst: Przemysław Wechterowicz
Ilustracje: Mariann Oklejak
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: G+J Polska
Rok wydania: 2011

Wystawa Olgi Siemaszko w Częstochowie

W dziesiątą rocznicę śmierci artystki oraz z z okazji setnej rocznicy urodzin wybitnej ilustratorki książek Krasnobrodzki Dom Kultury przygotował wystawę prac, pochodzących z kolekcji rodziny artystki i ze zbiorów muzealnych. Kuratorem wystawy jest Grażyna Maria Szpyra. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie jest współorganizatorem wystawy.

Olga Siemaszko była, jak pisze Józef Wilkoń w katalogu do wystawy, pierwszą damą polskiej ilustracji: Od wielu lat nie ma jej wśród nas. Pozostały po niej z wolna żółknące książeczki i nie zmieniające barw oryginały, niezmiennie żywe, bo powstałe na solidnym warsztacie ilustratorki - malarki, na zagruntowanym płótnie, malowane temperą lub gwaszem (..) z charakterystyczną gamą barw: żółcienie, ugry, róże kontrastujące z fioletem i błękitem. Te kolory promieniują także w Alicji w krainie czarów.

Ilustracja do Alicji w krainie czarów

Na wystawie zgromadzono 150 ilustracji z różnych okresów a wśród nich tak znane jak Alicja w krainie czarów czy nagradzane Kalif - bocian W.Hauffa i Bajeczki J.I.Kraszewskiego. Pochodzą one ze zbiorów prywatnych Anny i Andrzeja Majewskich oraz Biura Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej - kolekcji autorskiej tworzonej w latach 1982-2000 przez ówczesne Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu.

Wystawie towarzyszy album - 48 stron, twarda oprawa, format A4, zwierający m.in. teksty Andrzeja Matyni i Józefa Wilkonia oraz 40 reprodukcji najbardziej znanych i lubianych ilustracji Olgi Siemaszko.

Wystawę można oglądać w Sali Poplenerowej Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie do 28 kwietnia.

Józef Wilkoń - malarstwo, rzeźba, obiekty przestrzenne - wystawa w Chorzowie

Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie zaprasza na wystawę ilustracji i obiektów przestrzennych Józefa Wilkonia. Wystawa w ramach II Triennale Malarstwa ANIMALIS. Wystawa czynna do 26 kwietnia - więcej na jej temat znajdziecie --> tu.

Wystawa prac Bohdana Butenki i Karola Baranieckiego w Muzeum Karykatury

Warszawskie Muzeum Karykatury zaprasza na dwie równoległe wystawy pokrewnych artystycznie twórców: Bohdana Butenki - ilustratora i autora wielu książek oraz projektów do filmów i seriali animowanych, a także scenografii teatralnych, filmowych i telewizyjnych, oraz pochodzącego ze Lwowa Karola Baranieckiego (wystawa odbywa się w stulecie urodzin artysty) - rysownika, karykaturzysty, satyryka, autora plakatów i ilustracji książkowych.

Projekty postaci do filmu Zaczarowany ołówek

Ilustracja do cyku Gapiszon na starcie

Wystawa prezentuje prace Bohdana Butenki publikowane w czasopismach: Miś (Gapiszon), Świerszczyk (Gucio i Cezar - Krystyna Boglar), Płomyczek i Płomyk, wybrane ilustracje do książek (m.in. Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej, Alana Aleksandra Milne'go i Juliana Tuwima) i rysunki satyryczne, a także bogaty wybór karykatur, rysunków satyrycznych, oryginalnych projektów do filmów animowanych i ilustracji z różnych okresów twórczości Karola Baranieckiego.

Warszawa, Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, ul. Kozia 11, do końca czerwca (za --> Przegląd).

19.4.11

Zapowiedź - Zając


Co to znaczy, że pan Stefek ma plecy? Dlaczego nie wolno bawić się białym misiem? I po co chodzi się na polowania? Gdy jest się dzieckiem, niełatwo zrozumieć niektóre sprawy dorosłych. Ale zawsze można spróbować i zobaczyć, co z tego wyniknie...

Słynny rysunek Albrechta Dürera zainspirował Grzegorza Kasdepke do stworzenia dowcipnej historii o chłopcu, który zrozumiał więcej, niż mu się wydawało.


Młody zając Albrecht Dürer

Serię Mały Koneser tworzą opowiadania inspirowane wybitnymi dziełami polskiego i światowego malarstwa. Każdy tom zawiera jedną historię pomysłowo nawiązującą do konkretnego obrazu, który - jako motyw przewodni ilustracji - łączy się z fabułą w intrygującą całość.

Tytuł: Zając
Tekst: Grzegorz Kasdepke
Ilustracje i opracowanie graficzne: Ola Cieślak
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2011
Seria: mały koneser

18.4.11

Film animowany Rybak na dnie morza - scenografia Józef Wilkoń

Rybak na dnie morza stanowi nową wersję bajki o rybaku i złotej rybce. Tym razem to złota rybka ma trzy życzenia, a rybak je spełnia. Po pierwsze daje się zmienić w rybę, po drugie płynie ze złotą rybką w morskie głębiny, po trzecie pozwala się na powrót odczarować, by opowiadać o swoich przygodach. Podczas podwodnej wędrówki spotyka wiele ryb, które przypominają znanych mu ludzi. Świat rybi i ludzki okazują się zaskakująco podobne. Zmysł obserwacji, fantazja i humor stanowią o uroku ksiązki, będącej w równym stopniu zabawą, co refleksją nad ludzką naturą. Książka Rybak na dnie morza Agnieszki Taborskiej została opublikowana w 1997 r. w Niemczech pod tytułem Der Fischer auf dem Meeresgrund.

Rybak na dnie morza będzie dwunastominutowym filmem animowanym. Scenariusz napisała Agnieszka Taborska, scenografię stworzy mistrz polskiej ilustracji Józej Wilkoń, reżyserii podjął się Leszek Gałysz. Więcej o procesie powstawania filmu, jego twórcach znajdziecie na Facebooku.

Tytuł: Der Fischer auf dem Meeresgrund
Autor: Agnieszka Taborska
Ilustracje: Józef Wilkoń
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Patmos
Kraj: Niemcy
Rok wydania: 1997

Nowość - W czepku urodzone

Było sobie raz dziecko w czepku urodzone. Oprócz szczęścia i rozumu posiadało też apetyt, więc szybko opuściło swój czepek i udało się w świat. Najpierw do przedszkola, gdzie bardzo się starało. Starało się malować na kartce, a nie na stoliku. Starało się śpiewać i tańczyć. Tak jak chciała pani, choć ręce i nogi dziecka chciały zupełnie inaczej. Za to w leżakowaniu podobało mu się absolutnie wszystko! Oprócz leżenia. Dziecko rosło, aż wyrosło z przedszkola i musiało udać się do szkoły. W tornistrze miało jedzenie i picie, a także latarkę i linę na wypadek, gdyby szkoła okazała się szkołą przetrwania. A dziecko postanowiło przetrwać. I nawet odniosło sporo edukacyjnych sukcesów! O czym z wielką radością przekona się każdy, kto sięgnie po nową książkę Doroty Gellner z ilustracjami Kacpra Dudka!

Tytuł: W czepku urodzone
Autor: Dorota Gellner
Ilustracje: Kacper Dudek
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2011