28.2.11

Wspomnienie o Wiesławie Majchrzaku

Wiesław Majchrzak (1929-2011)

21 lutego zmarł wybitny ilustrator Wiesław Majchrzak. Należał do pokolenia twórców którzy ukończyli studia w okresie odwilży (1955) i wkraczali w życie zawodowe współtworząc fenomen polskiej szkoły ilustracji. Przez długie lata pracował z żoną Bożeną Truchanowską. Stanowili unikany duet twórców, który był wstanie wykorzystać różnice warsztatowe dla zbudowania harmonijnego, artystycznego przekazu. W latach 60/70, w okresie tryumfu polskiej ilustracji, należeli do najczęściej nagradzanych twórców. Książki duetu Majchrzak/Truchanowska podobały się jurorom zarówno w Polsce jak i za granicą. Szczególnie dekoracyjne zadziwiały zarówno biegłością rysunku, jak i wyrafinowanymi efektami warsztatowymi, oraz pieczołowitością opracowań. W książkach sygnowanych ich nazwiskiem wszystkie elementy od okładki i strony tytułowej, przez ilustracje, otwarcia i zamknięcia rozdziałów, aż po wyklejkę były przedmiotem strategii projektowej i dekoracyjnych rozwiązań. Celem nadrzędnym dla artystów była uroda książki. Taką postawą, przypominali artystów beautiful book (zwłaszcza z Kay Nielsena). Zamiłowanie do budowania płaszczyzn w sposób bardzo dekoracyjny, bądź przez narzucanie zróżnicowanych faktur, bądź przez zestawiania deseni ujawnia inspiracje miniaturami wschodnimi i malarstwem średniowiecznym. Dbałość o detal nie rzutowała na nowoczesność rozwiązań w opracowaniu całościowym książki oraz ostatecznym wyrazie artystyczny samych ilustracji. Połączenie ekspresyjności rysunku kreskowego z zaletami kolorowych plam akwareli osiągało w ich wykonaniu niezwykły efekt równowagi. Stało się cechą charakterystyczną warsztatu wpisując ich twórczość w nurt kolorystów polskiej szkoły ilustracji (za opr. Jiwone Lee). Wiesław Majchrzak wraz z Bożeną Truchanowską w 1975r otrzymali wspólnie nagrodę nagrodę Prezesa Rady Ministrów, która była ich ostatnią wspólną nagrodą .W tym czasie częściej już pracowali oddzielnie. Po roku 1985 prace Majchrzaka spotkać można było już coraz rzadziej. Jeszcze w latach 90 incydentalnie wykonywał prace dla dziecięcych pism ilustrowanych. Po roku 2000 przestał udzielać się zawodowo. Mimo że, należał do najznakomitszych ilustratorów lat 60/70 dziś rzadko jest wspominany przez młodzież artystyczną. Moda na lata 60 z bogatego i złożonego dorobku polskiej szkoły ilustracji wybiera jako inspirację nurt graficzny i projektancki pomijając w swoich zainteresowaniach nurt koloryzmu.


Ilustracje z książki Mufti, osiołek Laili Aliny Centkiewiczowej wyciągnięte z Kufferka


Nagrody zdobyte wspólnie z Bożeną Truchanowską:

1959 - IBA, Lipsk(NRD), Srebrny Medal: za il. Baśnie, J. i W. Grimm, NK
1962 - Wystawa XV PRL: Wyróżnienie za pokazane prace
1962 - PTWK, Wyróżnienie za il. do Mówiący dąb, G. Sand, NK oraz za tę samą książkę Wyróżnienie w 1963 - IBA, Lipsk (NRD)
1963 - PTWK, Nagroda za il. Zamek Siedmiu Dębów, J.A. Zaremba, NK oraz za tę samą książkę w 1964 - IBA, Lipsk (NRD) Wyróżnienie
1964 - PTWK, Wyróżnienie: W. Majchrzak za il. Złoty strąd, F. Fenikowski, NK
1965 - IBA, Lipsk(NRD), Wyróżnienie: B. Truchanowska i W. Majchrzak za il. Zamek Siedmiu Dębów, J.A. Zaremba, NK
1965 - PTWK,Wyróżnienie: za il. Podróże z Abrakadabrą, J. Ros, NK oraz za tę samą książkę w1965 - Wystawa Najpiękniejszej Książki Świata (Frankfurt n. M. NRF) Wyróżnienie
1965 - VIII Biennale Sztuki (Sao Paulo), Złoty Medal – zbiorowy dla ekspozycji NK

Indywidualne nagrody:

1967 - PTWK, Wyróżnienie: W. Majchrzak za il. Kuglarze , J. Ollivier, NK
1968 - PTWK Nagroda: W. Majchrzak za il. Baśnie włoskie, I. Calvino, NK oraz za tę samą książkę w 1971 - IBA, Lipsk(NRD) Wyróżnienie

Wspominała Krystyna Lipka-SztarbałłoPgrzeb odbędzie się w piątek 4 marca w Warszawie na Wólce Węglowej, o godz 10.30.

27.2.11

Zapowiedź - Krasnoludki-Pucybutki

Urocza, pełna humoru i ciepła bajka dla najmłodszych, ukaże się w cyklu Perełki Mili w marcu 2011 roku.

- Pucybutki? A któż to taki? - zakrzyknęła chórem cała reszta rodziny.
- Krasnoludki - pucybutki. No, wiecie, takie malutkie. - pokazał palcami.
- Ale skąd? Jak? Niemożliwe! - rozległy się dalsze okrzyki.
- Jak babcię kocham! Spotkałem je na schodach pod drzwiami, jakieś takie były zziębnięte i zbiedniałe... No to je wpuściłem do domu. No i czyszczą.
- A więc to tak... - powiedziała mama.
- Ach, jeśli tak, to w porządku - uspokoił się tato.
Wy nie wiecie, a ja wiem, że
czasem w domu coś tam szemrze,
coś chichocze, coś mamrocze,
coś ukrywa się pod kocem!
W kuchni brzęka coś w szufladach,
jakby łyżki ktoś przekładał.
Czasem coś cichutko westchnie,
coś się przemknie bezszelestnie,
takie śmieszne, takie małe...
Myk - i znika za regałem!
I ukrywa się wśród książek
zanim je zobaczyć zdążę...
Cicho... cicho!
Skąd ten chichot?
Krasnoludku,
ZARAZ WYCHODŹ!

Tytuł: Krasnoludki-Pucybutki
Tekst: Joanna Papuzińska
Ilustracje: Elżbieta Krygowska-Butlewska
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Mila
Rok wydania: 2011

25.2.11

Bologna Ragazzi Award 2011 – Bez grubej kreski - List otwarty Krystyny Lipki-Sztarbałło

LIST OTWARTY

Zdobycie głównej bolońskiej nagrody Non Fiction przez książkę z tekstem napisanym przez Koreankę, a zilustrowaną przez Polkę, oraz wyróżnienia dla polskich twórców i wydawców w tym samym konkursie, jako temat przez media nie zostały podjęte. Mam nadzieję, że u podłoża braku zainteresowania sukcesem w skali światowej nie leży polski syndrom, aby umniejszać polski sukces kiedy staje się naszym udziałem. Mam też nadzieję, że taki sukces nie przekracza możliwości promocji Polski poprzez kulturę.

Fakt, że nagrodą główną został nagrodzony rezultat współpracy międzynarodowej budzi ciekawość szczególną.

Zmusza do zadania pytań :

Na ile egzotyczność relacji kulturowych wpłynęła na kształt książki (obrazkowej – a więc gatunku u nas w zasadzie nieobecnego.) Jak do takiej współpracy doszło?

Na czym polega uniwersalność dzieła? Co oznacza, jakie wartości wnosi w świat książki dziecięcej?

Jakie będą dalsze losy tytułu i ich twórczyń? Kim jest Iwona Chmielewska która zdobyła indywidualnie tę największą na rynku książki nagrodę (takie sukcesy miały miejsce w latach 60/70)? Nagroda w 2009 r. dla Tuwima wydanego przez Wytwórnię była nagrodą zbiorową w dziale poezji. To także wyjątkowy sukces. A więc: jak wpisują się polskie nagrody w międzynarodowy rynek książki? Jak odzwierciedlają tendencje kształcenia akademickiego? Jak rzutują na ożywienie ruchu bibliotecznego i kreatywność nauczycieli szkół podstawowych?

To wszystko pytania które nawiązują do aktualnie ogłoszonych programów MKiDN. Dlaczego więc w Korei autorka tekstu jest rozchwytywana przez media, a w Polsce - autorka koncepcji książki i ilustracji bynajmniej? Żal… ?

Dla Kultury + coś jeszcze w postaci sukcesów polskich twórców - to konkurencja???


Krystyna Lipka-Sztarbałło/ kurator ilustratorów Polonia/Bologna 2003

Polskie książki dla dzieci Białymi Krukami

Książki Co z ciebie wyrośnie? Aleksandry i Daniela Mizielińskich (wyd. Dwie Siostry), Słoniątko Adama Jaromira i ilustratorki Gabrieli Cichowskiej (wyd. Muchomor) oraz Zielony i Nikt Małgorzaty Strzałkowskiej i ilustratora Piotra Fąfrowicza (wyd. Bajka) znalazły się na prestiżowej liście Białych Kruków 2011 Internationale Jugendbibliothek w Monachium.

Internationale Jugendbibliothek to największy w Europie ośrodek badawczy nad książką dziecięcą. Na listę Białych Kruków IJ co roku trafiają najlepsze książki z całego świata.

Prezentacja tegorocznych Białych Kruków odbędzie się 30 marca podczas Międzynarodowych Targów Książki Dziecięcej w Bolonii.

Za: ryms.pl

24.2.11

BIB Bienále Ilustrácií Bratislava 2011 - zmiana adresu wysyłki

Uwaga ilustratorzy!

W nawiązaniu do poprzedniego wpisu o konkursie BIB 2011 informujemy o zmianie adresu wysyłki prac i książek konkursowych. Książki, a następnie prace należy wysyłać na adres:


Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych (/ Polska Sekcja IBBY)
UPT 134, Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1
01-901 Warszawa

(z dopiskiem Biennale Ilustracji)

21.2.11

Bologna Ragazzi Award 2011 - Chmielewska - nagrodzona, Mizielińscy i Cichowska - wyróżnieni

Książka z ilustracjami Iwony Chmielewskiej A house of the mind: maum z tekstem Kim Hee-Kyung (wyd. Changbi Publishers, Korea) zdobyła główną nagrodę w kategorii Non Fiction w konkursie Bologna Ragazzi Award 2011. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymał polski tytuł Co z ciebie wyrośnie? Aleksandry i Daniela Mizielińskich (wyd. Dwie Siostry), a w kategorii Opera Prima jury konkursu wyróżniło Słoniątko z tekstem Adama Jaromira i ilustracjami Gabrieli Cichowskiej (wyd. Muchomor). Gratulujemy!

What the jury said

This book is a short elegant poem. It resounds with the silence beloved by Italian Metaphysical painters. Abstract geometrical forms are executed with pictorial mastery. Allusive constructions trigger philosophical dialogue with the figures. 16th century trompe l’oeil allow us to peek into recesses and closed chambers. Everything in this remarkably different, unaffected book - gestures, dreams, memories and quotations – is imbued with a “vision of the world”. It is a vision as intense and rarefied as the interiors portrayed, and like them take time to contemplate and absorb. Books like this one do honour to children’s literature. They demonstrate how Bachelard’s “Right to Dream” is made up of hard work, great clarity and exhaustive research.


What the jury said

Throughout its long history, children’s literature has always strived for a lasting alliance with Art. Examples are rare, but this book of one of them. Here a completely pictorial work becomes a story. The narrative flows in signs, highlighting, allusions, line-work and the mix of colours. It gives more than a nod to the Mexican murales. The typography creates a rich narrative pace; the images have the evocative force of a written text. This is a rare achievement sustained by the illustrators’ passion for artistic excellence.
What the jury said

Sustained by masterly graphic technique that has tapped into a wealth of cultures, the book tells its story as a child would: ready to take everything on board and assign it a place in a sort of “Dawn of Creation” world. Behind this light-hearted approach, however, lies the more serious attempt to rekindle and renew the age-old animal fables from Phaedrus and Aesop to La Fontaine. The stories also celebrate the city as seen through a child’s eyes: a graphic invention of multiple lines and intersections, bridges, trains and roads. The book is a light-hearted but serious tribute to the mystery of childhood perception in those years when everything is larger or smaller than life. It is as if, imbued with a sense of sheer happiness, the two artists had Gulliver by their side to show them the way.

Targi książki dziecięcej w Bolonii należą do najważniejszych wydarzeń kulturalnych dedykowanych dziecięcej tematyce wydawniczej i multimedialnej. Odbywające się raz w roku, cieszą się dużą renomą na całym świecie i są znakomitą okazją do zapoznania się z najlepszą ofertą wydawnictw literackich oraz multimedialnych, nawiązania kontaktów z profesjonalistami, odkrycia nowych możliwości biznesowych oraz konfrontacji z najnowszymi tendencjami wydawniczo-ilustracyjnymi.

Oto wszyscy laureaci i wyróżnieni w konkursie Bologna Ragazzi Award 2011:

kategoria Fiction:

nagroda główna: FABLES - bajki Ezopa, przeł. Jean-Philippe Mogenet, ilustr. Jean-François Martin (wyd. ÉDITIONS MILAN, Francja)

wyróżnienie: HYACINTHE ET ROSE, tekst: François Morel, ilustr. Martin Jarrie (ÉDITIONS THIERRY MAGNIER, Francja)

wyróżnienie: THE IRON MAN, tekst: Ted Hughes, proj. graf. Laura Carlin (WALKER BOOKS, Wielka Brytania)

kategoria Non Fiction:

nagroda główna: A HOUSE OF THE MIND: MAUM, tekst: Kim Hee-Kyung, ilustr. Iwona Chmielewska (wyd. CHANGBI PUBLISHERS, Korea)

wyróżnienie: CO Z CIEBIE WYROŚNIE?, tekst i ilustr. Aleksandra i Daniel Mizielińscy (wyd. DWIE SIOSTRY, Polska)

wyróżnienie: THE STORIES SHOULDN’T BE TRUE, tekst i ilustr. Gang GyeongSu (wyd. SIGONGJUNIOR, Korea)

kategoria New Horizons:

nagroda główna: MIL-FOLHAS – HISTÓRIA ILUSTRADA DO DOCE, tekst: Lucrecia Zappi, proj. graf. Maria Carolina Sampaio (wyd. COSAC NAIFY, Brazylia)

wyróżnienie: A JANELA DE ESQUINA DO MEU PRIMO, tekst: E.T.A Hoffman, ilustr. Daniel Bueno (wyd. COSAC NAIFY, Brazylia)

wyróżnienie: UN DÍA, tekst i ilustr. Chiara Carrer (wyd. PETRA EDICIONES, Meksyk)

kategoria Opera Prima:

nagroda główna: MONSIEUR CENT TETES, tekst i ilustr. Ghislaine Herbéra (wyd. ÉDITIONS MeMo, Francja)

wyróżnienie: DIAPASON, ilustr. Laëtitia Devernay (wyd. LA JOIE DE LIRE, Szwajcaria)

wyróżnienie: SŁONIĄTKO, tekst: Adam Jaromir, ilustr. Gabriela Cichowska, (wyd. MUCHOMOR, Polska, GIMPEL VERLAG, Niemcy)

Źródła: 1 i 2.

Paweł Pawlak i Anita Wincencjusz-Patyna, czyli artystycznie tam i naukowo z powrotem

Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział we Wrocławiu zaprasza na spotkanie.

Artyści tworzą różne dzieła.

Historycy sztuki analizują różne dokonania.

Artyści kroczą różnymi drogami.

Myśli historyków sztuki podążają różnymi torami. Wynikające z myśli pisanie o sztuce zatrzymuje badaczy w różnych punktach.

Przystanek: STACJA ILUSTRACJA.

Paweł Pawlak - artysta ilustrator i Anita Wincencjusz-Patyna - historyk sztuki, czyli artystycznie tam i naukowo z powrotem. Bez przesiadek. Czy spotkają się w jednym pociągu?

UPDATE: Fotorelacja ze spotkania

Ryby, ptaki, ssaki i inne Wilkołaki - wystawa rzeźby i ilustracji Józefa Wilkonia

W foyer Teatru Baj goszczą ryby, ptaki, ssaki i inne Wilkołaki (wbrew nazwie wielce sympatyczne), które wyszły spod ręki mistrza Wilkonia. Zdumiewają rozmiarami, przyciągają przytulnością – nawet te, które zwykło się uważać za najbardziej drapieżne. Przerazić się też można, ale tylko na pierwszy rzut oka, bo naprawdę wszystkie Wilkoniowe bestie są dziwnie oswojone.

Oprócz rzeźb na wystawie znajduje się ponad dwadzieścia ilustracji. Wilkoń tworząc bajeczne światy, których głównymi bohaterami są zwierzęta, robi to tak sugestywnie, że oglądający nie mogąc oprzeć się ich czarowi wstępują do wnętrza i pełni zdumienia odkrywają te niepoznane rzeczywistości, niezależnie czy są dziećmi, czy już nieco dorośli. Wśród eksponowanych prac znajdują się m.in. ilustracje do książek: Blues Nosorożca Agnieszki Taborskiej, Tapatiki Marty Tomaszewskiej, O Ibrahimie i pięknej Sinedhur Anny Milskiej, Pawie wiersze Tadeusza Kubiaka, W Nieparyżu i gdzie indziej Anny Kamieńskiej oraz kilku książek opublikowanych przez wydawnictwa niemieckie.

Ktoś kiedyś powiedział, że nie ma na świecie drugiego artysty, który rysuje bądź rzeźbi zwierzęta z równie zdumiewającą brawurą jak Wilkoń. Te brawurowo stworzone zwierzęta koniecznie trzeba zobaczyć. Zapraszamy!

Wystawę można oglądać do 10 marca, wstęp jest bezpłatny.

17.2.11

Zapowiedź - Rozmowy ze świnką Halinką

Świnka Halinka to ukochany pluszak małego Filipa. Co prawda koledzy w przedszkolu twierdzą, że chłopaki nie bawią się pluszakami, ale przecież Halinka to nie jakaś tam zwykła maskotka! Halinka jest z Filipem od początku świata. Z Halinką można poważnie porozmawiać na każdy temat, bo rodzice nie zawsze mają dla Filipa czas… Halinka ma pełne humoru spojrzenie na najzwyklejsze codzienne zdarzenia. I jak nikt potrafi pokazać malcowi zabawne strony każdej sytuacji. I pocieszyć w nieszczęściu, jeśli trzeba. Bo świnka widzi świat na różowo. Może dlatego, że niczym się nie przejmuje? I mówi to, czego Filip sam nigdy nie odważyłby się powiedzieć. I nie musi być zawsze grzeczna tak jak on. Dzięki rozmowom ze świnką Filip nigdy się nie nudzi i jest coraz mądrzejszy. Już wie, że to, co ważne, wcale nie musi być poważne.

Tytuł: Rozmowy ze świnką Halinką
Autor: Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Ilustracje: Jona Jung
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2011

16.2.11

Winietkowy konkurs - Kto i co zmalował? - wyniki + podpowiedź

Konkursy były dwa

...pierwszy z serii Czy znasz li tego ilustratora? zostanie dziś rozwiązany. Jak się okazało zagadka nie była łatwa, kilka osób dosłownie ocierało się o prawidłową odpowiedź, ale nie trafiło! Tajna komisja konkursowa wskazuje, iż szczęśliwą zwyciężczynią zostaje Marta B., która zobaczyła królika, któremu plątały się uszy autorstwa Pawła Pawlaka, tradycyjnie obdarowana zostanie książką z autografem z ilustracjami autora winietki. Gratulujemy i prosimy o kontakt mailowy!


Drugi równoległy konkurs Prócz nazwiska autora spróbujcie odgadnąć jakie imię nosi istota przedstawiona na winietce? zostaje przedłużony do końca miesiąca.

Mamy dla was malutką podpowiedź autora - owszem to zając, a jego imię ma coś z warzywa, choć nie jest to trop nasuwający od razu prawidłową odpowiedź, bo warzywo, które kojarzy się odruchowo z zającem z winietki nie jest tym właściwym warzywem; natomiast to prawidłowe warzywo, po jego odgadnięciu, wskaże pewien kolor, który w zasadzie nie jest kolorem, a na pewno nie jest kolorem tego warzywa, ale który ma w tym rozumowaniu zasadnicze znaczenie. Proste?! Nieee? Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Poprawna odpowiedź na to bez wątpienia trudne pytanie, nagrodzona zostanie malutkim oryginałem Pawła Pawlaka oraz książką z autografem z jego ilustracjami.

Kalendarz - PLAY! Design for kids

Fantastyczny pomysł EIGA Design, które do współpracy nad kalendarzem - pod hasłem PLAY! - zaprosiło 53 projektantów, ilustratorów i architektów. Kalendarz dedykowany jest dzieciakom, ale nie są mu w stanie oprzeć się również ci, którzy już dawno wyrośli z krótkich spodenek. Cudeńko! Co ważne! Znajdziemy w nim polski akcent – słonia Roberta Czajki, znanego nam z Czarodziejskiej Kury. Kalendarz dostępny w trzech wariantach kolorystycznych! Do kupienia u wydawcy NBVD lub w innych dobrze zaopatrzonych księgarniach internetowych.

15.2.11

Spektakl - Brzydkie kaczątko

Spektakl powstał na motywach baśni H. Ch. Andersena, a właściwie powstaje w trakcie pisanie bajki przez autora. W domu pana Andersena wszyscy domownicy chodzą na palcach, żeby nie przeszkadzać w powstawaniu kolejnej bajki. A bajki nie da się zwyczajnie napisać. Bajka musi się sama urodzić. Albooo… wykluć. Więc może z jajka? Skoro z jajka, to bohaterem zostaje brzydkie kaczątko, które po wielu bolesnych doświadczeniach z szarego pisklęcia przemieni się w pięknego łabędzia. Ta naturalna w przyrodzie kolej rzeczy stanie się w teatrze źródłem poetyckiej metafory. Źli ludzie, ukryci pod kostiumami zwierzęcych postaci, dostrzegli tylko szarą powierzchowność głównego bohatera. Dopiero mądre i dobre łabędzie odkryły w nim wewnętrzne piękno.

Bajka kończy sie morałem: Każdy może być bogaty, gdy tylko sięgnie ręką po obłok, każdy może być piękny, wystarczy, że zakwitnie w nim dobro.

To teatralna zabawa w wymyślanie bajki. Bohaterowie powstają na oczach widzów z koszyka wiklinowego, kanapy i kolorowych chustek. Spektakl operuje różnorodnymi środkami teatru lalek: lalki animowane przez aktorów, maski i kostiumy. Wszystko po to, aby przedstawienie mogło zainteresować i zachwycić widzów. Przedstawienie w dwóch aktach oprawione jest barwną i niebanalną plastyką Pawła Pawlaka oraz muzyką Krzysztofa Dziermy.

Zdjęcia A. Kaczmarz - Groteska


Najbliższe spektakle: 17, 18, 20 i 21 lutego 2011 r.

Tytuł: Brzydkie kaczątko (Na motywach baśni H. Ch. Andersena)
Reżyseria i choreografia: Beata Pejcz
Scenografia: Paweł Pawlak
Muzyka: Krzysztof Dzierma
Kategoria: Dla dzieci od najmlodszych lat
Teatr: Groteska
Premiera: 24 lutego 2007
Czas trwania: 1 godz. 30 min.

Występują:
Mama Kaczka: Monika Filipowicz/Olga Przeklasa
Stara Kaczka: Małgorzata Hachlowska
Kura: Barbara Cieślak
Pies: Iwona Olszewska
Brzydkie Kaczątko: Lech Walicki
Indyk: Krzysztof Grygier
Kaczorek, Kot: Andrzej Kopczyk
Gąsior: Franciszek Muła
Inspicjent: Jan Babula
oraz postacie z epoki, czyli pisarz oraz sąsiedzi i służba pana Andersena