30.1.11

Kalendarz autorski Joanny Gwis

Huuura! Udało się! Wieszamy pierwszy kalendarz autorski. Kalendarz zaprojektowany i zilustrowany przez niezwykle zdolną bestyjkę - Joannę Gwis - aka kavka, która zajmuje się między innymi projektowaniem graficznym, ilustracją i książką autorską. Prawda, że kalendarz cieszy oko? Tak! Oczami wyobraźni widzimy go wiszącego na naszej ścianie... idealnie pasuje!

Co ciekawe, nie ma dwóch takich samych egzemplarzy, gdyż kolorowe elementy są albo doklejone albo dorysowane! Zaglądajcie do kavki, kavka ma gest i od czasu do czasu obdarowuje gości swoimi pracami. Ale nie tylko dlatego warto tam zaglądać... ale o tym, przekonajcie się sami.

A my czekamy na kolejne kalendarze autorskie... kto następny?

29.1.11

Paryski konkurs z Żożo i Lulu - wyniki


Dziękujemy pięknie wszystkim uczestnikom konkursu! Uff! Było co liczyć – 6-7-10-11-15-20-21 i szczęśliwe numerki 24-30-34. Trzy egzemplarze Żożo i Lulu powędrują do Asi z Julką i Julkiem, Rykam i Czarnej Hanki. Gratulujemy i prosimy o kontakt mailowy.

Tych, którym się nie udało, jak i tych, którym się powiodło zapraszamy do kolejnych konkursów... następny już za dni kilka. Bądźcie czujni!
Tytuł: Żożo i Lulu
Tekst: Elisabeth Duda
Ilustracje: Agata Dudek
Opracowanie graficzne: Małgorzata Frąckiewicz / poważnestudio
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Dookoła Świata
Rok wydania: 2010

28.1.11

Ilustracje z życia wzięte - wystawa Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej

Wystawa Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej w kaliskiej Galerii Sztuki im. Jana Tarasina
Wernisaż 11 lutego o godz. 18.00.
Wystawa potrwa do końca marca.

Zapowiedź - Raz czterej mędrcy...

Raz maleńki Karaluszek,
Jadąc z Muszką do Koluszek,
Tak na uszko
Rzekł do Muszki:
"Patrzaj, Muszko,
Już Koluszki".

Zbiór przezabawnych wierszy dla dzieci pióra mistrza dowcipnych rymów Antoniego Marianowicza.

Tytuł: Michałek z pudełka od zapałek
Tekst: Antoni Marianowicz
Ilustracje: Janusz Stanny
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2011
Seria: Mistrzowie ilustracji

27.1.11

Grzegorz Kasdepke dzieciom

Zaroiło się od postaci... Oto Detektyw Pozytywka i Kacper, pani Miłka i przedszkolaki, Bodzio i Pulpet, wujek Albert i jego kontrabas, Maja, Filip i Potworak, a także cała menażeria zwierząt i niespotykanych bohaterów takich jak kropla deszczu, dym z ogniska czy cygański kapelusz! W tej bogatej i pięknie ilustrowanej - przez Marcina Piwowarskiego oraz Piotra Rychela - antologii zawiera się dorobek kilku ostatnich lat najbardziej znanego współczesnego pisarza dla dzieci - Grzegorza Kasdepke. Ta wyjątkowa pozycja prezentuje zarówno teksty zupełnie nowe, jak i te już znane. To świetny prezent dla najmłodszych i młodych czytelników.

Tytuł: Grzegorz Kasdepke dzieciom
Tekst: Grzegorz Kasdepke
Ilustracje: Marcin Piwowarski, Piotr Rychel
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2010

24.1.11

Kalendarz z ilustracjami Weroniki Naszarkowskiej-Multanowskiej

Kontynuując tematykę kalendarzy podrzucamy ku uciesze oczu, ten oto owoc współpracy Weroniki Naszarkowskiej-Multanowskiej z Grażką Lange. Niestety dostępny tylko dla wybranych. Za to dla większego grona książka tego duetu Emów. Od świtu, do świtu wydana przez wydawnictwo Dwie siostry (zajrzyj do środka). Pozostając przy kalendarzach polskich ilustratorów - Znacie jakieś? Macie? Przyslijcie! Kalendarze autorskie w jednym egzemplarzu też mogą być - jak najbardziej! Czekamy!

Tytuł: Emów. Od świtu, do świtu
Tekst i ilustracje: Weronika Naszarkowska-Multanowska
Fotografie: Grażka Lange, Klara Naszarkowska
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2010

23.1.11

Zielona Gąska 2010 - nominacje

Fundacja Zielona Gęś jesienią 2007 roku ustanowiła Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej. Już po raz czwarty w dniu imienin Konstantego, 11 marca 2011 roku odbędzie się uroczystość wręczenia tej subiektywnej nagrody, do której nominacje mamy przyjemność już dziś – w dniu urodzin K.I.G. – Państwu ogłosić.

W roku 2010 Kapituła Nagrody postanowiła – obok Srebrnego Kałamarza – przyznawać także Nagrodę Zielonej Gąski za najlepszą książkę dla dzieci. Pierwszą laureatką została Małgorzata Strzałkowska za książkę Zielony i Nikt.

Książki nominowane do Nagrody Literackiej Zielona Gąska 2010

1. Adam Jaromir - Zarafa – Wydawnictwo Muchomor
2. Jan Karp - Piosenka dla Karla – Wydawnictwo Bajka
3. Ewa Nowak - Niewzruszenie – Wydawnictwo Egmont
4. Renata Opala - Rudzielec – Wydawnictwo Skrzat
5. Małgorzata Strękowska – Zaremba - Detektyw Kefirek na tropie kościotrupa – Wydawnictwo W.A.B.

W Kapitule Nagrody zasiadają Teresa Drozda – dziennikarka; Lidia Gierwiałło – pisarka; Natalia Kempa-Paplińska – historyk literatury; Jarosław Klejnocki – Dyrektor Muzeum Literatury; Piotr Dobrołęcki – Magazyn Literacki Książki.

Zapowiedź - Król na wagarach

Prztyczek w nos, psikus i klops!
W tych wierszach trybiki chodzą nie w tę stronę!

Rym i żart! Rozumiesz? Masz fart!
Trzeba taaakiej głowy na te dzikie pomysły.

Przekrętałki, niedorzeczki, niedorymki, odpałeczki...
Po prostu wierszyki dla normalnych dzieci, wszystkich, jak leci.

Tytuł: Król na wagarach
Tekst: Joanna Papuzińska
Ilustracje: Artur Gulewicz
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2011

Gucio zaczarowany

Bajka - legenda. Jedna z najpopularniejszych książek dla dzieci od końca XIX wieku do wybuchu drugiej wojny światowej. Książka dzieciństwa Czesława Miłosza, Aleksandra Wata czy Jarosława Iwaszkiewicza. Napisana piękną polszczyzną historia pysznego chłopca, który zostaje zamieniony w muchę, by nauczyć się szacunku dla pracy, ludzi, czy... kretów.
Czytałem tę książkę, kiedy byłem mały i tak mocno zachowałem ją w pamięci, że później, już jako człowiek dorosły, nieraz próbowałem sobie wyobrazić, jak to jest, jeżeli ktoś zostanie muchą. Właściwie dlaczego nie mielibyśmy to zwiększać się, to zmniejszać, żeby oglądać świat w coraz to nowy sposób?

Może ciekawie jest być zmniejszonym, byle nie na stałe. Na przykład mucha musi bać się wszystkich od siebie większych istot. W Guciu zaczarowanym na szczęście wszystko kończy się dobrze i Gucio wraca do swojej zwykłej postaci.

Czesław Miłosz (o wydaniu z 1989 r.)

Tytuł: Gucio zaczarowany
Tekst: Zofia Urbanowska
Ilustracje: Bohdan Butenko
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Officyna
Rok wydania: 2010

21.1.11

Konkurs - Blog Roku 2010

Nie udało nam się przejść do kolejnego etapu konkursu. Dziękujemy wszystkim, którzy oddali na nas swój głos i tym samym stracili 1,23 zł - wybaczcie złą inwestycję.

Gratulujemy Zorro i trzymamy kciuki za dalsze powodzenie! Jeśli chcecie oddać na niego głos, wyślicie SMS o treści E00046 na numer 7122.


20.1.11

Zapowiedź - A niech to czykolada!


Ta książka jest jak mistrzowski pokaz sztuki magicznej. Czytelnik (choć rzecz jasna ani trochę w magię nie wierzy!) jak dziecko daje się zwieść iluzji. Zafascynowany, ulega sprytnym sztuczkom autora, brnie coraz głębiej w kreowany przez niego świat, a potem… dziwi się, że tak łatwo dał się nabrać, i śmieje z własnej naiwności. Na koniec jednak zostaje z dziwnym poczuciem, że właściwie sam już nie wie, gdzie przebiega granica między rzeczywistością a iluzją. Bo czy świat, w którym żyjemy, nie jest tak naprawdę światem wyczarowanym z kapelusza przez zręcznego magika?

Wyśmienita lektura dla starszych i młodszych opatrzona znakomitymi ilustracjami Piotra Fąfrowicza.

Książka zdobyła III nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

Tytuł: A niech to czykolada!
Tekst: Paweł Beręsewicz
Ilustracje: Piotr Fąfrowicz
Kategoria: dla dzieci od lat 10
Wydawnictwo: Stentor-Kora
Rok wydania: 2011
Książka objęta patronatem PIdD


Konkurs - Blog Roku 2010 - ostatnia prosta

Etap zgłoszeń blogów do konkursu na Blog Roku 2010 dobiegł końca. Etap głosowania SMS też się kończy. Ostania prosta… zostały jeszcze tylko 3 godziny w ciągu których można oddać głos wysyłając SMS na numer 7122 w treści podając numer bloga E00040 (Uwaga! W numerze bloga znak „0” to cyfra zero). Dochód z SMSów zostanie przeznaczony na turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych.


Głosując dajecie nam wiarę, że to co robimy ma sens!

Za wszystkie głosy z góry serdecznie dziękujemy!

19.1.11

Zapowiedź - Pamiętnik grzecznego psa


Ciągle słyszę od moich Państwa, że mam być grzeczny. Ale czy można mieć pretensje do psa, że wytrzepał się w jadalni i zachlapał ściany? Przecież byłem cały mokry! Jestem bardzo grzecznym psem i w dodatku - uważnym obserwatorem rzeczywistości. I widzę, że to ludzi można by nauczyć tego i owego. Na przykład taplania się w kałuży! Albo szaleńczego biegu! Przecież życie jest za krótkie na ciągłe podawanie łapy i chodzenie przy nodze, prawda?

Cudowna, zabawna lektura dla tych, którzy już mają, i tych, którzy jeszcze nie mają psa.
Do poczytania dzieciom, dorosłym i... psom. Polecam.

Artur Barciś

Książka zdobyła III nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

Tytuł: Pamiętnik grzecznego psa
Tekst: Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz
Ilustracje: Joanna Rusinek
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2011

Nowość - Zielone pomarańcze czyli PRL dla dzieci


Aneta Górnicka-Boratyńska postanowiła przybliżyć dzisiejszym młodym Czytelnikom czasy swojego dzieciństwa i dzieciństwa ich rodziców, a więc lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte ubiegłego stulecia. Osobiste wspomnienia o tym, jak to było wtedy w szkole, na podwórku, w sklepie i na ulicy, w co się bawiono, ubierano, co najchętniej zbierano przeplata autorka z prawie encyklopedycznymi informacjami dotyczącymi życia w PRL-u. A wszystko widziane oczami dziecka. Wyszła z tego książka niezwykła – po trosze pamiętnik, po trosze leksykon. Książkę opracował Bohdan Butenko, zawiera ona kilkadziesiąt archiwalnych zdjęć z epoki, co jest jej niewątpliwym atutem.

Tytuł: Zielone pomarańcze czyli PRL dla dzieci
Autor: Aneta Górnicka-Boratyńska
Opracowanie graficzne: Bohdan Butenko
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Ezop
Rok wydania: 2010