5.11.11

Piotr Socha zwyciężył w konkursie ilustratorskim - Legendy wawelskie

Piotr Socha zwyciężył w rozstrzygniętym w piątek ogólnopolskim konkursie na zilustrowanie wawelskich legend, ogłoszonym przez Zamek Królewski na Wawelu. Laureat otrzymał 10 tys. zł nagrody. Drugie miejsce (5 tys. zł nagrody) jury przyznało Pawłowi Pawlakowi, a trzecie miejsca zdobyli ex aequo prof. Janusz Stanny i Marianna Sztyma (po 2,5 tys. zł nagrody). Wyróżnienia zdobyli: Jacek Ambrożewski, Maria Ekier, Agnieszka Grajda, Anna Sędziwy, Rafał Szczepaniak i Ewelina Szydełko.

Rezultaty konkursu przeszły nasze oczekiwania, wpłynęło bardzo wiele prac. Mieliśmy kłopot z wyborem nagrodzonych, bo poziom był bardzo wysoki i wyrównany. Ilustracja dla dzieci znów przeżywa w Polsce renesans. - powiedział w piątek PAP wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu ds. muzealnych Jerzy Petrus, członek jury konkursowego.Paweł Pawlak


Janusz Stanny

W salach Centrum Wystawowo-Konferencyjnego na Wawelu otwarto w piątek po południu pokonkursową wystawę prac. Będzie ją można oglądać do końca roku. Towarzyszyć jej będą warsztaty plastyczne dla dzieci organizowane 5 i 12 listopada oraz 3 i 10 grudnia. Ponieważ wystawa jest skierowana do najmłodszych prace zawieszono niżej niż zwykle, podłogę przykrywają kolorowe wykładziny, a w każdej z sal znalazły się zaprojektowane specjalnie na tę okazję olbrzymie, miękkie zabawki z materiału.

Konkurs był skierowany do profesjonalistów - artystów plastyków i studentów wyższych szkół plastycznych, którzy mieli zilustrować wybrane wawelskie legendy: o smoku wawelskim, o Stańczyku, o głowie wawelskiej i o alchemicznej komnacie. Artyści mogli wybrać jedną z nich lub zilustrować wszystkie.

Nadesłano 303 prace - rysunki, grafiki komputerowe, zdjęcia i formy malarskie. Oceniało je jury pod przewodnictwem wybitnego ilustratora Józefa Wilkonia.

Zwycięzca Piotr Socha jest absolwentem warszawskiej ASP. Studiował ma Wydziale Grafiki, dyplom uzyskał w Pracowni Ilustracji Książkowej prof. Janusza Stannego. Współpracuje jako ilustrator z prasą, zajmuje się także projektowaniem książek, gier planszowych, audiobooków i logotypów.

Paweł Pawlak ukończył z wyróżnieniem Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Zajmuje się projektowaniem graficznym, malarstwem, oprawą obrazów i wymyślaniem książek. Jest autorem scenografii do 11 spektakli teatralnych oraz 1 fontanny przed Wrocławskim Teatrem Lalek. Zilustrował ponad 70 książek współpracując z wydawcami z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Korei i Kanady.

Marianna Sztyma ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych, zajmuje się głównie ilustracją prasową.

Prof. Janusz Stanny jest jednym z najbardziej znanych polskich grafików, plakacistów, ilustratorów i rysowników. Jest autorem ilustracji do ponad 200 książek, m.in. Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, bajek La Fontaine'a i baśni Andersena. Jest także autorem opracowań plastycznych filmów animowanych.

Zamek Królewski na Wawelu planuje w przyszłym roku publikację serii Legendy wawelskie, zaprojektowanej przez laureatów konkursu i wybranych artystów.

Partnerem konkursu była Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz portal internetowy Polska Ilustracja dla Dzieci. Honorowy patronatem objął go minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. (PAP)

Galerię zdjęć z otwarcia wystawy znajdziecie >> tu.

A my, sukcesywnie będziemy prezentować wszystkie prace - laureatów, wyróżnionych i resztę prezentowaną na wystawie >> tu.