5.11.11

Piotr Socha zwyciężył w konkursie ilustratorskim - Legendy wawelskie

Piotr Socha zwyciężył w rozstrzygniętym w piątek ogólnopolskim konkursie na zilustrowanie wawelskich legend, ogłoszonym przez Zamek Królewski na Wawelu. Laureat otrzymał 10 tys. zł nagrody. Drugie miejsce (5 tys. zł nagrody) jury przyznało Pawłowi Pawlakowi, a trzecie miejsca zdobyli ex aequo prof. Janusz Stanny i Marianna Sztyma (po 2,5 tys. zł nagrody). Wyróżnienia zdobyli: Jacek Ambrożewski, Maria Ekier, Agnieszka Grajda, Anna Sędziwy, Rafał Szczepaniak i Ewelina Szydełko.

Rezultaty konkursu przeszły nasze oczekiwania, wpłynęło bardzo wiele prac. Mieliśmy kłopot z wyborem nagrodzonych, bo poziom był bardzo wysoki i wyrównany. Ilustracja dla dzieci znów przeżywa w Polsce renesans. - powiedział w piątek PAP wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu ds. muzealnych Jerzy Petrus, członek jury konkursowego.Paweł Pawlak


Janusz Stanny

W salach Centrum Wystawowo-Konferencyjnego na Wawelu otwarto w piątek po południu pokonkursową wystawę prac. Będzie ją można oglądać do końca roku. Towarzyszyć jej będą warsztaty plastyczne dla dzieci organizowane 5 i 12 listopada oraz 3 i 10 grudnia. Ponieważ wystawa jest skierowana do najmłodszych prace zawieszono niżej niż zwykle, podłogę przykrywają kolorowe wykładziny, a w każdej z sal znalazły się zaprojektowane specjalnie na tę okazję olbrzymie, miękkie zabawki z materiału.

Konkurs był skierowany do profesjonalistów - artystów plastyków i studentów wyższych szkół plastycznych, którzy mieli zilustrować wybrane wawelskie legendy: o smoku wawelskim, o Stańczyku, o głowie wawelskiej i o alchemicznej komnacie. Artyści mogli wybrać jedną z nich lub zilustrować wszystkie.

Nadesłano 303 prace - rysunki, grafiki komputerowe, zdjęcia i formy malarskie. Oceniało je jury pod przewodnictwem wybitnego ilustratora Józefa Wilkonia.

Zwycięzca Piotr Socha jest absolwentem warszawskiej ASP. Studiował ma Wydziale Grafiki, dyplom uzyskał w Pracowni Ilustracji Książkowej prof. Janusza Stannego. Współpracuje jako ilustrator z prasą, zajmuje się także projektowaniem książek, gier planszowych, audiobooków i logotypów.

Paweł Pawlak ukończył z wyróżnieniem Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Zajmuje się projektowaniem graficznym, malarstwem, oprawą obrazów i wymyślaniem książek. Jest autorem scenografii do 11 spektakli teatralnych oraz 1 fontanny przed Wrocławskim Teatrem Lalek. Zilustrował ponad 70 książek współpracując z wydawcami z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Korei i Kanady.

Marianna Sztyma ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych, zajmuje się głównie ilustracją prasową.

Prof. Janusz Stanny jest jednym z najbardziej znanych polskich grafików, plakacistów, ilustratorów i rysowników. Jest autorem ilustracji do ponad 200 książek, m.in. Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, bajek La Fontaine'a i baśni Andersena. Jest także autorem opracowań plastycznych filmów animowanych.

Zamek Królewski na Wawelu planuje w przyszłym roku publikację serii Legendy wawelskie, zaprojektowanej przez laureatów konkursu i wybranych artystów.

Partnerem konkursu była Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz portal internetowy Polska Ilustracja dla Dzieci. Honorowy patronatem objął go minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. (PAP)

Galerię zdjęć z otwarcia wystawy znajdziecie >> tu.

A my, sukcesywnie będziemy prezentować wszystkie prace - laureatów, wyróżnionych i resztę prezentowaną na wystawie >> tu.

15 komentarzy:

 1. Z całym szacunkiem dla dorobku Pana Janusza Stannego, ale nie wydaje mi się żeby jego obecność wśród nagrodzonych była w pełni obiektywna. Jestem bardzo ciekawy uzasadnienia tego wyboru. Zwłaszcza, że poziom techniczny i artystyczny pozostałych ilustracji naprawdę robi wrażenie. Gratuluję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. cha cha ale numer! uwielbiam profesora Stannego, czasy gdy u niego studiowałam fajowe:)
  no w bambuko wszystkich zrobił czemu pierwszego miejsca nie dostał ?
  tam chyba kilku kolegów się znało i nawzajem oceniało co musiało być leciuchno krępujące:D
  niech żyje klól!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe - jakie jest uzasadnienie werdyktu? Czy mozemy go poznać?
  Nagrodzonym i wyróżnionym GRATULACJE!

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratulacje dla Pana Piotra oraz dla jury że w końcu zaczęło patrzeć oczami dzieci. Zaczęło myśleć co może podobać się dzieciom a nie tylko o tym co podoba się jury o co jest „ambitne”:)... BRAWO!!!

  Jako mama (3 córek) obracam się wśród rodziców i dzieci i znam ich reakcje na ostatnio nagradzane i wyróżniane książki i naprawdę większość tych „SUPER” książek jest odbieranych bardzo negatywnie (i nie jest to bynajmniej grupa nieznających się na niczym przysłowiowych „Kowalskich”). Tym bardziej cieszę się z tego wyboru.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja zaś cieszę się z tego, że jest miejsce na różnorodność :) I z tego, że jest jednak szansa na "SUPER" książki w naszym kraju żyjącym rzekomo kulturą obrazkową.

  Nagrodzonym gratuluję - chciałabym obejrzeć całą wystawę, aby wyrobić swoje własne zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Najważniejsze, żeby (jakiekolwiek) jury patrzyło swoimi oczami, a jeśli to profesjonalne oczy, wszystko będzie dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiadomym jest, że wyniki każdego konkursu zawsze budzą emocje. Cieszymy się, że konkurs na zilustrowanie legend wawelskich odbił się takim szerokim echem, a wystawa pokonkursowa zbiera pozytywne recenzje. Natomiast w kwestii uzasadnienia takiego, a nie innego wyboru, to my niestety nie mamy dostępu do takich informacji

  OdpowiedzUsuń
 8. Na tą wystawę zostały zakwalifikowane także i młodzi, nieznani artyści. Tym czasem we wszystkich wiadomościach pojawiają się tylko i wyłącznie ilustracje znanych nazwisk, czy tylko laureatów. Ok wszystko fajnie, tylko zakwalifikowanie już do tej wystawy to duży sukces, a Zamek Królewski na Wawelu to nie byle co i jakąś promocje i tych młodych powinien uskutecznić. Wydanie katalogu tylko z laureatami to też kiepska sprawa. Dlaczego każdy z artystów nie został pokazany, chociaż z jednej ilustracji? Dobrze że przynajmniej nazwiska zostały zamieszczone. Miało być fajnie a wyszło tak jak zawsze....

  OdpowiedzUsuń
 9. Z tego, co pamiętam - to tu i na FB informowaliśmy, że sukcesywnie będziemy prezentować wszystkie prace – laureatów, wyróżnionych i resztę prezentowaną na wystawie. Wymaga to jednak pewnego nakładu pracy, a co za tym idzie czasu – dlatego też prosimy o wyrozumiałość.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspaniale, trzymam za słowo;) !!!

  OdpowiedzUsuń
 11. W czynie społecznym pozbierałam linki do stron gdzie można zobaczyć prace do legend wawelskich

  Zofia Herbich
  http://zofiaherbich.blogspot.com/2011/11/smoki.html

  Katarzyna Bajerowicz
  http://mama3swinek.blogspot.com/2011/11/jeszcze-nieprzytomnie.html

  Rafał Szczepaniak ( pisze, że "gówno" ale mnie osobiście się nawet podobają:)
  http://szczepaniak.blogspot.com/2011/11/legendy-wawelskie-wyroznienie.html

  Marianna Sztyma
  http://marianna-sztyma.blogspot.com/2011/11/legendy-wawelskie.html

  Daniel de Latour
  http://obrazkiniewiadomopoco.blogspot.com/2011/11/legendy-wawelskie.html

  Adam Pękalski
  http://kapitankamikaze.blogspot.com/2011/10/zawisne-na-wawelu.html

  Emilia Dziubak
  http://emiliaszewczyk.blogspot.com/2011/10/legendy-wawelskie.html

  Aleksandra Woldańska
  http://slimaqslimaq.blogspot.com/2011/11/moje-legendy-wawleskie.html

  Agnieszka Srokosz
  http://fare-aga.blogspot.com/2011/10/smok-wawelski.html

  Tomek Minkiewicz
  http://tomekminkiewicz.blogspot.com/2011/10/legendy-wawelskie_6673.html

  Maria Inez Gul
  http://marjainez.blogspot.com/2011/07/legendy-wawelskie.html


  artykuł z z KARNETU
  http://www.karnet.krakow.pl/aktualnosci/zamek-krolewski-na-wawelu/101/z-i-lustrowane-legendy_13293.html

  artykuł z GAZETY KRAKOWSKIEJ
  http://www.gazetakrakowska.pl/stronaglowna/469211,legendy-wawelskie-smocza-wystawa-dla-najm-odszych-zdj-cia,id,t.html

  dopisujcie linki, których nie udało mi się wyklikać

  OdpowiedzUsuń
 12. Paweł Pawlak
  http://www.les-amis-de-zarafa.com/2011/11/the-alchemist/

  OdpowiedzUsuń
 13. Ziarnko do ziarnka... jeszcze sporo dziur do załatania, ale zawsze coś >> http://www.legendywawelskie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziękuje za te galerie prac konkursowych :-)
  Nie udało mi się niestety kupić folderu z reprodukcjami tych prac (kasa była nieczynna :( )
  Byłem na tej wystawie pokonkursowej i mogę powiedzieć ze poziom był wysoki, a kilka prac było wyjątkowych np. Pani Anny Sędziwy, czy Pana Piotra.

  Niestety, zgadzam się z pierwszym komentarzem Pana Macka B. Mam wrażenie ze nie brakowało tam prac lepszych które warto było dostrzec i nagrodzić.

  Gratuluje autorom i umiejętności technicznych i pomysłów. :-) Sam jestem też ciekaw jak pewne efekty były uzyskane, ale to chyba tajemnica wiec nie dociekam...
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Super te zestawienia, również dziękuję!

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy!