28.6.11

90. urodziny Zdzisława Witwickiego

Miałem chyba wielkie szczęście w życiu, że mogłem pracować w dziedzinie sztuki zwanej ilustracją. I to ilustracją dla dzieci. Przez kilkadziesiąt lat robiłem to, co najbardziej robić lubiłem. Malowałem obrazki dla najwrażliwszego odbiorcy na świecie. Czy może dla artysty być coś wspanialszego? - wspominał Zdzisław Witwicki.

Ten wybitny malarz i rysownik obchodzi dziś 90. urodziny. W dzieciństwie sam ilustrował swoje lektury szkolne, aby je nieco urozmaicić. Po wojnie został redaktorem artystycznym w Instytucie Wydawniczym Nasza Księgarnia. Największą sławę zyskał jako twórca graficznych wizerunków krasnala Hałabały i wróbelka Elemelka.


Zilustrował ponad siedemdziesiąt książek, w tym m.in. Malowany ul Adama Bahdaja, Pajacyka Faramuszkę Guglielma Zucconiego, O wróbelku Elemelku, Wróbelek Elemelek i jego przyjaciel, Psoty i kłopoty wróbelka Elemelka Hanny Łochockiej, Pimsa, którego nie ma Joanny Papuzińskiej, Z przygód krasnala Hałabały Janiny Krzemienieckiej, Zimę z białym niedźwiedziem Heleny Bechlerowej, Krasnalka Gapcia Wiery Badalskiej czy Apolejkę i jej osiołka Marii Krüger.


Jest również autorem ilustracji do dzieł klasyków polskiej literatury: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Jana Kochanowskiego, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Leśmiana. Wykonał ponadto kilkaset ilustracji do czasopism dla dzieci i młodzieży, kalendarzy. Projektował obwoluty płyt, okolicznościowe pocztówki i plansze dla przedszkoli. Jest jednym z twórców znanej w świecie polskiej szkoły ilustracji.


Ma na koncie ponad dwieście pięćdziesiąt wystaw krajowych i zagranicznych (m.in. w Bolonii, Pradze, Bratysławie oraz Londynie), a za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody. Laureat Medalu Polskiej Sekcji IBBY (2001) oraz Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2010). Niedawno Przedszkole nr 31 przy ulicy Kruczej w Warszawie wybrało go na swojego patrona. Mieści się tam również stała ekspozycja prac artysty.Wszystkie życzenia dla Jubilata, wydrukujemy i prześlemy mu pocztą!

Habałaliści do klawiatur!

Pan ilustrator Zdzisław Witwicki - wywiad sprzed dwóch lat - znajdziecie tu.
Przypominany też, że do końca czerwca w Wałbrzychu można oglądać wystawę prac Zdzisława Witwickiego.