28.6.11

90. urodziny Zdzisława Witwickiego

Miałem chyba wielkie szczęście w życiu, że mogłem pracować w dziedzinie sztuki zwanej ilustracją. I to ilustracją dla dzieci. Przez kilkadziesiąt lat robiłem to, co najbardziej robić lubiłem. Malowałem obrazki dla najwrażliwszego odbiorcy na świecie. Czy może dla artysty być coś wspanialszego? - wspominał Zdzisław Witwicki.

Ten wybitny malarz i rysownik obchodzi dziś 90. urodziny. W dzieciństwie sam ilustrował swoje lektury szkolne, aby je nieco urozmaicić. Po wojnie został redaktorem artystycznym w Instytucie Wydawniczym Nasza Księgarnia. Największą sławę zyskał jako twórca graficznych wizerunków krasnala Hałabały i wróbelka Elemelka.


Zilustrował ponad siedemdziesiąt książek, w tym m.in. Malowany ul Adama Bahdaja, Pajacyka Faramuszkę Guglielma Zucconiego, O wróbelku Elemelku, Wróbelek Elemelek i jego przyjaciel, Psoty i kłopoty wróbelka Elemelka Hanny Łochockiej, Pimsa, którego nie ma Joanny Papuzińskiej, Z przygód krasnala Hałabały Janiny Krzemienieckiej, Zimę z białym niedźwiedziem Heleny Bechlerowej, Krasnalka Gapcia Wiery Badalskiej czy Apolejkę i jej osiołka Marii Krüger.


Jest również autorem ilustracji do dzieł klasyków polskiej literatury: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Jana Kochanowskiego, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Leśmiana. Wykonał ponadto kilkaset ilustracji do czasopism dla dzieci i młodzieży, kalendarzy. Projektował obwoluty płyt, okolicznościowe pocztówki i plansze dla przedszkoli. Jest jednym z twórców znanej w świecie polskiej szkoły ilustracji.


Ma na koncie ponad dwieście pięćdziesiąt wystaw krajowych i zagranicznych (m.in. w Bolonii, Pradze, Bratysławie oraz Londynie), a za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody. Laureat Medalu Polskiej Sekcji IBBY (2001) oraz Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2010). Niedawno Przedszkole nr 31 przy ulicy Kruczej w Warszawie wybrało go na swojego patrona. Mieści się tam również stała ekspozycja prac artysty.Wszystkie życzenia dla Jubilata, wydrukujemy i prześlemy mu pocztą!

Habałaliści do klawiatur!

Pan ilustrator Zdzisław Witwicki - wywiad sprzed dwóch lat - znajdziecie tu.
Przypominany też, że do końca czerwca w Wałbrzychu można oglądać wystawę prac Zdzisława Witwickiego.

18 komentarzy:

 1. Przepiękne Mistrzu :) Wszystkiego dobrego!

  OdpowiedzUsuń
 2. Oglądając ilustracje Zdzisia mam wrażenie , że to za każdym razem są jego autoportrety , tak wdzięczne , ujmujące i harmonijne są te obrazki. Czekam na następne książki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkiego najlepszego z wielkimi podziękowaniami za urodę wniesioną w nasze życie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Te książki (a między kartkami kawałki mojego dzieciństwa) przechowuję w Skrzyni Skarbów. To że mogę Ciebie znać też do niej wkładam. Wszystkiego najlepszego Zdzisiu!

  OdpowiedzUsuń
 5. Sto lat to za mało,
  miły Hałabało!

  Zuzanna, Mikołaj, Szymek i Julek

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze ja!
  Wszystkiego NAJLEPSZEGO, twórczych działań, uśmiechu nie schodzącego z twarzy i magii w otaczającym świecie! DZIĘKUJE za piękne dzieciństwo.

  Basia

  OdpowiedzUsuń
 7. Dwieście lat!. A z tego wywiadu w dzienniku wschodnim bardzo ładny cytat, o różnorodności:"uważam, że ilustracja powinna być jak ogród stu kwiatów/.../"

  OdpowiedzUsuń
 8. Sto Lat Sto Lat
  Kochamy Apolejkę ! i jej biednego osiołka.
  Sto Lat Sto Lat

  OdpowiedzUsuń
 9. Wojciech Widłak29 cze 2011, 13:42:00

  Kłaniam się w pas jubileuszowo i bardzo, bardzo dziękuję - za książki i za "Świerszczyk". Moje dzieciństwo było dzięki Panu piękniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja, winszuję wspaniałego Jubileuszu i pięknie dziękuję za te wszystkie ogrody, gródki i rabatki - ładne kwiatki!

  OdpowiedzUsuń
 11. Kochany Zdzisiu - wszystkiego NAJLEPSZEGO! Twoje ilustracje były radością mojego dzieciństwa, Twoja przyjaźń - radością lat dorosłych. Dziękuję Ci za wszystko! Ania

  OdpowiedzUsuń
 12. Następnych tak twórczych lat, takiego samego słońca na twarzy i takiej samej radości w ilustracjach...

  Szczęśliwi, że mogliśmy Cię kiedyś spotkać osobiście,
  Ewa i Paweł

  OdpowiedzUsuń
 13. Serdecznie dziękuję za wspomaganie mojej wyobraźni w dzieciństwie i wzbogacanie o wrażenia estetyczne osobowości kilku pokoleń czytelników baśni.
  Życzę zdrowia i mnóstwa powodów do uśmiechu :)
  Wciąż dziewczynka,nauczycielka i wdzięczna mama w jednym :)

  OdpowiedzUsuń
 14. kochany Pan Witwicki
  wszystkiego najlepszego!

  OdpowiedzUsuń
 15. Dziękuję za te wszystkie piękne książki.
  Życzę dużo radości!

  OdpowiedzUsuń
 16. Drogi Zdzisiu!

  Ciepło i uroda Twoich ilustracji, grzeją mnie do dzisiaj.
  Życzę Ci dużo, dużo radości i siły do dalszej pracy.:-)))

  Ola K-C

  OdpowiedzUsuń
 17. Wszystkiego kolorowego!
  -Ela

  OdpowiedzUsuń
 18. Ha,wypłynął ów post sprzed lat. Wydrukowałam nasze ( i fejsowe) życzenia i wysłałam pocztą do kochanego Jubilata. Odzwonił niespodziewanie po dłuższym czasie, nasze życzenia na raty czytał syn i jak dowiedziałam się "sprawiliśmy masę frajdy staremu człowiekowi". Materia rzeczywiście nawalała, wyłączając Zdzisiowi kolejne zmysły, na szczęście zmysł humoru, dobroci i pogody był z nim do końca.

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy!