15.2.11

Spektakl - Brzydkie kaczątko

Spektakl powstał na motywach baśni H. Ch. Andersena, a właściwie powstaje w trakcie pisanie bajki przez autora. W domu pana Andersena wszyscy domownicy chodzą na palcach, żeby nie przeszkadzać w powstawaniu kolejnej bajki. A bajki nie da się zwyczajnie napisać. Bajka musi się sama urodzić. Albooo… wykluć. Więc może z jajka? Skoro z jajka, to bohaterem zostaje brzydkie kaczątko, które po wielu bolesnych doświadczeniach z szarego pisklęcia przemieni się w pięknego łabędzia. Ta naturalna w przyrodzie kolej rzeczy stanie się w teatrze źródłem poetyckiej metafory. Źli ludzie, ukryci pod kostiumami zwierzęcych postaci, dostrzegli tylko szarą powierzchowność głównego bohatera. Dopiero mądre i dobre łabędzie odkryły w nim wewnętrzne piękno.

Bajka kończy sie morałem: Każdy może być bogaty, gdy tylko sięgnie ręką po obłok, każdy może być piękny, wystarczy, że zakwitnie w nim dobro.

To teatralna zabawa w wymyślanie bajki. Bohaterowie powstają na oczach widzów z koszyka wiklinowego, kanapy i kolorowych chustek. Spektakl operuje różnorodnymi środkami teatru lalek: lalki animowane przez aktorów, maski i kostiumy. Wszystko po to, aby przedstawienie mogło zainteresować i zachwycić widzów. Przedstawienie w dwóch aktach oprawione jest barwną i niebanalną plastyką Pawła Pawlaka oraz muzyką Krzysztofa Dziermy.

Zdjęcia A. Kaczmarz - Groteska


Najbliższe spektakle: 17, 18, 20 i 21 lutego 2011 r.

Tytuł: Brzydkie kaczątko (Na motywach baśni H. Ch. Andersena)
Reżyseria i choreografia: Beata Pejcz
Scenografia: Paweł Pawlak
Muzyka: Krzysztof Dzierma
Kategoria: Dla dzieci od najmlodszych lat
Teatr: Groteska
Premiera: 24 lutego 2007
Czas trwania: 1 godz. 30 min.

Występują:
Mama Kaczka: Monika Filipowicz/Olga Przeklasa
Stara Kaczka: Małgorzata Hachlowska
Kura: Barbara Cieślak
Pies: Iwona Olszewska
Brzydkie Kaczątko: Lech Walicki
Indyk: Krzysztof Grygier
Kaczorek, Kot: Andrzej Kopczyk
Gąsior: Franciszek Muła
Inspicjent: Jan Babula
oraz postacie z epoki, czyli pisarz oraz sąsiedzi i służba pana Andersena