28.9.10

5. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

W dniach 21-23 października 2010 roku Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku serdecznie zaprasza na 5. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów.

Spotkania stanowią miejsce prezentacji i promocji najciekawszych dokonań w dziedzinie ilustracji książkowej w Polsce i za granicą, szczególną uwagę skupiając na książkach adresowanych do najbardziej wrażliwych odbiorców – dzieci.

Głównym tematem tegorocznej – piątej edycji - jest humor i śmiech w książkach dla dzieci. Jaki typ humoru lubią autorzy książek dla dzieci, a jaki dzieci? Czy i po co potrzebny jest śmiech, dlaczego tak chętnie pisane są bajki na opak i czy są jakieś granice dowcipu w książkach dla najmłodszych? – te pytania zostaną zadane gościom 5. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, którzy wezmą udział w dyskusjach i prezentacjach autorskich.

Gościem specjalnym Spotkań będzie Bohdan Butenko - wybitny ilustrator, grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych, autor takich postaci jak Gapiszon i Korniszon czy Gucio i Cezar. Wystawę prac Mistrza będzie można oglądać w Nadbałtyckim Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35) i w Akademii Sztuk Pięknych (galeria ul. Chlebnicka) od 21 października (wernisaż) do połowy listopada.

Udział w spotkaniach zapowiedziało grono znanych, utalentowanych i uhonorowanych wieloma nagrodami ilustratorów z Polski i zagranicy, m.in.: Tomasz Broda, Ignacy Czwartos, Agata Dudek, Marta Ignerska, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Ewa Stiasny, Joanna Rzyska, Salla Savolainen (Finlandia), Francois Soutif (Francja).

Wydarzeniom w Ratuszu Staromiejskim będzie towarzyszył kiermasz książek zaproszonych gości, a także znanych, lubianych i cenionych w świecie ilustratorów z Trójmiasta.

Październikowe spotkania z ilustratorami stanowią drugą odsłonę projektu. W pierwszej – wiosennej odbywały się warsztaty i konkursy dla dzieci, w efekcie których powstały prace wydrukowane w formie pocztówek i plakatów wielkoformatowych, z humorem ilustrujące miasto Gdańsk.

W tej odsłonie także nie zabraknie imprez dla najmłodszych. Poza zwiedzaniem wystawy, dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach, które odbędą się 23 października w Nadbałtyckim Centrum Kultury i Cafe Fikcja we Wrzeszczu.

Projekt odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej znajdziecie na stronie Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

26.9.10

Nowość - Czupieńki. Smok

Druga część czteroczęściowej sagi o stworzeniach zwanych Czupieńkami znakomitej polsko-francuskiej spółki autorskiej. Jest jesień, Czupieńki krzątają się w sadzie, robią przetwory na zimę, ale ktoś im przeszkadza - wielkie, niezgrabne stworzenie, które umie tylko niszczyć. Ale Czupieńki znajdą sposób na okiełznanie tego stwora.

Tytuł: Czupieńki. Smok (org. Les Tchoux. Le Krapok)
Tekst: Gerard Moncomble
Tłumacz: Ewa Kozyra-Pawlak
Ilustracje: Paweł Pawlak
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2010

Tuwim. Wiersze dla dzieci - wydanie włoskie

A tutaj znajdziecie próbkę O panu Tralalińskim po włosku

Klasyka w interpretacji najmłodszego pokolenia polskich ilustratorek właśnie została wydana we Włoszech nakładem wydawnictwa Orecchio acerbo. Autorem przekładu jest Marco Vanchetti. Co ważne, na okładce włoskiego wydania ilustrację do Słonia Trombalskiego Ani Niemierko zastąpiła ilustracja do Rzepki Moniki Hanulak.

To najbardziej obsypana nagrodami książka Wytwórni. W 2008 roku zdobyła jedną z najważniejszych międzynarodowych nagród Bologna Ragazzi Award w kategorii poezja oraz Wyróżnienie Specjalne w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2008. W 2009 roku książkę dostrzegło jury Międzynarodowego Biennale Ilustracji w Bratysławie (BIB) przyznając wydawnictwu Wyróżnienie Specjalne.

Tytuł: Tutti per tutti. Poesie per bambini di Julian Tuwim
Tekst: Julian Tuwim
Ilustracje: Gosia Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agnieszka Kucharska-Zajkowska, Anna Niemierko, Gosia Urbańska, Justyna Wróblewska
Tłumaczenie: Marco Vanchetti
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Orecchio acerbo
Kraj: Włochy
Rok: 2010

Nowość - O panu Tralalińskim

Znakomity wiersz Juliana Tuwima o Tralisławie Tralalińskim i stylowe ilustracje Katarzyny Boguckiej.

Książka otwiera serię Jeden wiersz, w której najpiękniejsze wiersze dla dzieci interpretowane są przez młode pokolenie polskich ilustratorów.

Tytuł: O panu Tralalińskim
Autor: Julian Tuwim
Ilustracje: Katarzyna Bogucka
Typo: Robert Oleś
Kategoria: dla dzieci od lat 2 (książka sztywnostronicowa z zaokrąglonymi rogami)
Wydawnictwo: Wytwórnia
Rok wydania: 2010

24.9.10

Magia obrazu - czar Ilustracji. Cykl spotkań z ilustratorami

Wydawnictwo Media Rodzina z dumą i radością ogłasza, że w najbliższą sobotę (25.09) o godz. 11.15 rusza świetny cykl comiesięcznych spotkań* z ilustratorami w poznańskim Muzeum Narodowym. Gośćmi wydawnictwa będą:

2010 rok

25 września - Piotr Fąfrowicz
30 października – Agnieszka Żelewska
27 listopada – Paweł Pawlak
18 grudnia – Józef Wilkoń

2011 rok

29 stycznia – Beata Lejman
26 lutego – Ewa Kozyra-Pawlak
26 marca – Małgorzata Strzałkowska
30 kwietnia – Aleksandra Kucharska-Cybuch
28 maja – Elżbieta Wasiuczyńska

Inspiracją dla cyklu spotkań stała się książka Beaty Lejman Magia obrazu. Kraina lenistwa. Zaproszeni wybitni polscy ilustratorzy podzielą się z dziećmi swoimi fascynacjami związanymi ze sztuką, opowiedzą o ulubionych dziełach i warsztacie twórczym.

Zajęcia odbywające się w przestrzeni muzealnej umożliwią ilustratorom odwołanie się do inspirujących ich dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Integralną częścią zajęć będzie warsztat plastyczny, z wykorzystaniem technik, które są najbliższe danemu ilustratorowi.

*Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc organizatorzy proszą o zgłoszenia telefoniczne na tydzień przed każdymi zajęciami w Dziale Edukacji MNP, tel. 61 8568 154.

Wstęp w cenie biletu normalnego 12 zł.

Organizatorzy zapewniają materiały plastyczne.

Organizatorzy zastrzegają, że harmonogram spotkań może ulec zmianie.

Mamy nadzieję, ze spotkania spotkają się z dużym odzewem Poznaniaków, bo zapowiadają się naprawdę ciekawie!

Ze szczegółami i harmonogramem dziewięciu spotkań można zapoznać się tutaj.

Zapowiedź - Brzechwa. Wiersze dla dzieci

Grażka Lange


Piotr MłodożeniecTego jeszcze nie było! 28 wierszy Jana Brzechwy w opracowaniu graficznym Macieja Buszewicza, Lecha Majewskiego, Piotra Młodożeńca i Grażki Lange.
Trwają ostatnie prace i książka niebawem idzie do druku.
Publikacja książki zrealizowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tytuł: Brzechwa. Wiersze dla dzieci
Autor: Jan Brzechwa
Opracowanie graficzne: Maciej Buszewicz, Lech Majewski, Piotr Młodożeniec i Grażka Lange
Kategoria: dla dzieci od lat 2
Wydawnictwo: Wytwórnia
Rok wydania: 2010

Nowość - Taja z Jaśminowej

Taja budzi się. Nadsłuchuje tak uważnie, aż rudy kosmyk nad jej uchem staje na baczność. Ani jedna kropla deszczu nie stuka w blaszany parapet. Czyżby przestało padać? Wolno i ostrożnie otwiera Taja oczy. – Są! – oddycha z ulgą. Złociste pyłki tańczą w słonecznej smudze, która przecina pokój od okna po dywanik przed łóżkiem Tai. – Cześć! – mówi dziewczynka, siadając w pościeli. Wyciąga ręce do tańczących Świetlików. Opuszcza nogi na dywanik w sam środek ciepłej plamy. Rudobrązowy włochacz wygląda w tym miejscu jak grzbiet drzemiącego psa.


To ważka z przezroczystymi srebrnozielonymi skrzydełkami. – Biedactwo – szepce do niej Taja. – Jesteś jeszcze mniejsza ode mnie. I pewnie jeszcze bardziej się boisz. Ważka wciąż macha skrzydełkami nad głową Tai. Odlatuje kawałek w prawo i wraca. Powtarza kilka razy ten sam manewr. – Mam iść za tobą? – pyta domyślnie dziewczynka. Taja już nie płacze. Obecność ważki dodaje jej otuchy. Dziewczynka czuje, jak dobre znajome ciepło płynie ku niej ze skrzydeł ważki. Z drewniakami w rękach rusza za srebrno-zieloną przewodniczką.


– To przez Dasza. Skrzynia była otwarta, a babcia nie wiedziała i wleciała do środka. Ojej, jaki był huk! – info rmuje Taja Dużego. Wcześniej niż mama odzyskuje głos. Jest jej nadal strasznie wesoło i nie może się przejąć surowym spojrzeniem taty.Mieszkanie to takie okropne słowo! Zwłaszcza, kiedy okazuje się, że z końcem lata trzeba będzie się tam przenieść i zostawić stary dom przy ulicy Jaśminowej 4. Taja nie wyobraża sobie życia w jakimś bloku. Jak będzie mogła zabrać ze sobą mieszkańców domu i ogrodu - kochające słoneczne poranki Zjawinki, śpiewające Tęczynki, kudłatego Słończyk rezydującego pod łóżkiem, stado Galopków, które w deszczowe dni biegają po dachu... Do tego jeszcze ten młodszy braciszek Daszo, pyzaty i nieznośny! Taja ma prawie siedem lat i bardzo poważne zmartwienie. W dodatku ciągle jeszcze nie spotkała swojego Rdenia, istoty, która - jak twierdzi Dziadek Filip - przybiera postać największego marzenia. A właśnie zbliża się Noc św. Jana, magiczny czas, kiedy w lesie kwitną paprocie i ludziom ukazują się właśnie Rdenie... Taja z Jaśminowej to magiczna, poetycka opowieść o potędze wyobraźni, pięknie przyrody i urokach dzieciństwa.

Tytuł: Taja z Jaśminowej
Autor: Adriana Szymańska
Ilustracje: Lucyna Talejko-Kwiatkowska
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2010

7.9.10

Krasnoludki w Krasnobrodzie

W Krasnobrodzie, niedaleko Zamościa odbywają się Plenery Ilustratorów i w galerii Domu Kultury można oglądać krasnoludczęta odmalowane na kilkanaście różnych sposobów między innymi przez Elżbietę Gaudasińską, Hannę Grodzką-Nowak, Krystynę Lipkę-Sztarbałło, Krystynę Michałowską, Bogusława Orlińskiego, Małgorzatę Sawicką-Woronowicz, Annę Sędziwy, Janusza Stannego, Zdzisława Witwickiego, Joannę Zimowską-Kwak, Mieczysława Wasilewskiego i Elżbietę Wasiuczyńską.

Wystawa ilustracji do książki Marii Konopnickiej O Krasnoludkach i sierotce Marysi zawiera 66 prac 21 autorów i oglądać ją można do końca września w krasnobrodzkim Domu Kultury (relacja z wernisażu).

Elżbieta Wasiuczyńska


Anna Sędziwy


Małgorzata Sawicka-Woronowicz


Krystyna Michałowska


Hanna Grodzka-Nowak

4.9.10

Zapowiedź - Matka Polka

Matka Polka nie jest typową matką Polką. Zwykła matka nie pojedynkuje się przecież z piratami, nie leży jej na sercu ciężki los potwora, nie trzyma w piwnicy egipskiego sarkofagu. A matka Polka – owszem. Tam, gdzie się pojawia, dzieją się rzeczy dziwne i ciekawe.

„Moja matka” – mówi o niej Polek, a w jego głosie słychać wtedy dumę. Bo nie każda matka, możecie mi wierzyć, jest taka jak matka Polka.

I strona www Matki Polka - możecie dowiedzieć się tam czegoś więcej o tej książce, zerknąć na niektóre ilustracje, obejrzeć filmowy trailer i dowiedzieć się m.in., gdzie i kiedy będą mieć miejsce najbliższe spotkania z autorką.

Tytuł: Matka Polka
Tekst i ilustracje: Zuzanna Orlińska
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Akapit Press
Rok wydania: 2010

Wystawa Anity Graboś

Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy grafik Anity Graboś 17 września o godz. 17.00

2.9.10

Fanuel Hanan Díaz w Polsce z wykładem - Picture book as a multimodal product and the relationships with cinematographical language

Fanuel Hanan Díaz urodził się w 1966 roku. Studiował literaturę na Universidad Católica Andrés Bello. Jest specjalistą w literaturze dziecięcej, krytykiem literackim, wydawcą i pisarzem. Wydał kilka książek dla dzieci. Obecnie pracuje jako redaktor, profesor college'u i promotor projektów promujących czytanie (tutaj znajdziecie szczegółowy dorobek Fanuela Díaza).

Wykłady odbędą się 14 września o godz. 14 00 w Sali Konferencyjnej Instytutu Książki w Warszawie (sala 708, VII piętro) oraz w Krakowie, 15 września o 16.30 w Fundacji Znaczy się ul. Kościuszki 37. Spotkanie z Fanuelem Díazem to unikalna możliwość poznania jego doświadczeń w badaniu i promocji książki dziecięcej.

Realizacja tego przedsięwzięcia możliwa jest dzięki zaangażowaniu wydawców, specjalizujących się w książce obrazkowej, takich jak Hokus-Pokus, Zakamarki, Czerwony Konik, Wytwórnia, EneDueRabe oraz Fundacji Wspierania Inicjatyw Twórczych i Naukowych FOSTER.

Patronem medialnym jest kwartalnik Ryms.

1.9.10

Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak w Bretanii

Wernisaż wystawy z udziałem pary artystów odbędzie się 17 września o godz. 18.00 w Galerii Saluden w Quimper.
Prace oglądać można do 16 października.

Zapowiedź - Diabełek

Bajka nawiązująca do najlepszych tradycji podań ludowych, a przy tym ciut awanturnicza i diabelnie zabawna. Opowieść o diabełku, który twierdził, że pochodzi od wierzby najmądrzejszej pod słońcem, księżycem i pod gwiazdami. Diabełek ów miał siedmiu kamratów i bardzo sprytny plan. Pewnego dnia zjawił się u dwojga poczciwych, bezdzietnych ludzi i, stosując diabelskie sztuczki, sprawił, że go szczerze polubili. Tak mało brakowało, a udałoby mu się sprowadzić do ich domu wszystkich kumpli… Jednak stała się rzecz, której diabelski geniusz nie przewidział. Pojawił się Ciemniak – diabełek najgłupszy pod słońcem, księżycem i pod gwiazdami. Co było dalej, można się domyślać, ale lepiej bajkę przeczytać.

Tytuł: Diabełek
Autor: Maria Ewa Letki
Ilustracje: Agnieszka Żelewska
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2010