23.8.10

Zapowiedź - Opowieść


POSŁOWIE

Dzieje tej książeczki same w sobie są opowieścią wpisaną w polską historię książki, wydawnictw, literatury, ale też po trosze wychowania, polityki i innych rzeczy. Składa się ona z wspólnie wydanych trzech utworów: Czarna jama, Ja, Opowieść, z których dwa pierwsze są reedycją, a trzecia, tytułowa Opowieść, ukazuje się w tej formie po raz pierwszy.

A by o to tak... Gdy w roku 1984 ukazało się pierwsze wydanie Czarnej jamy rozległy się burzliwe protesty przeciwko straszeniu dzieci. Utwór uznano za przejaw patologicznego horroru i sugerowano, że sprzedawać go należy wraz z nervosolem i środkami nasennymi dla dzieci. Ogłoszono też, że nastąpi skandal wydawniczy, ponieważ na polskim rynku książki, dotychczas nieskazitelnie uspołecznionym, pojawi się prywatny wydawca, a po takim, jak wiadomo, można
się spodziewać wszystkiego najgorszego. Na łamach Nowych Książek bronił wierszyka młody asystent polonistyki warszawskiej, Grzegorz Leszczyński (obecnie dziekan tego wydziału). Sprawą zainteresował się sam generał Jaruzelski. Ministerstwo Kultury i Sztuki udzielało gorączkowych wyjaśnień.

Spłoszony atakami wydawca (przedsiębiorstwo polonijno-zagraniczne Arka) odstąpił od wydania trzeciej książeczki, która była już zilustrowana.

Można z dużą satysfakcją stwierdzić, że minęła od tej pory cała epoka myślowa, a wraz z nią dogmatyczne przekonanie, że to o czym się nie pisze – nie istnieje. Dziecięce lęki i niepokoje stały się pełnoprawnym tematem literatury dziecięcej, zgodnie z przyjętym w psychologii współczesnej poglądem, że ich przemilczanie nie przynosi dziecku korzyści, a jedynie pogłębia jego osamotnienie i bezradność; zaś strach jest uczuciem nieodłącznie towarzyszącym psychice człowieka, zarówno dorosłego, jak i małego.

Być może zresztą interesy dzieci stały się, jak to nieraz bywa, koniem trojańskim, w którego wnętrzu kryło się coś zupełnie innego. Wieść gminna niosła, że w książeczce ktoś dopatrzył się ukrytych aluzji politycznych, a może nawet, o zgrozo, seksualnych. Błaha ta sprawa,wydaje się teraz być wyjęta raczej z jakiejś humoreski Gogola, niż z prawdziwego życia i mówiąc szczerze niezbyt dziś kogokolwiek obchodzi, jakie buldogi walczyły w niej pod dywanem.

Wierszyki, zamieszczone w niniejszym zbiorze były od tamtego czasu wielokrotnie publikowane, ich treść nikogo już obecnie nie dziwi. Ukarane zostały przede wszystkim znakomite ilustracje Stasysa Eidrigieviciusa, które były równorzędną, a kto wie czy nie pierwszorzędną częścią całego przedsięwzięcia. Po trwającej ponad ćwierć wieku kwarantannie pragniemy je pokazać nowemu pokoleniu polskich miłośników książki. Jest to tym bardziej ważne, że Stasys, ten niezwykły czarodziej obrazu, urzekający tajemnicą, niepokojem, tęsknotą, tak mało książek dla dzieci zilustrował w Polsce. Za piękne i perfekcyjne wydanie Opowieści składam szczególne wyrazy wdzięczności wydawnictwu Mila.

Podziękowania należą się jeszcze jednej osobie, która, można powiedzieć, stoi u genezy wszystkich trzech wierszyków. Jest nią mój syn Antoni, którego wrażliwość, wyobraźnia i kartezjańskie odkrycia, były dla mnie inspiracją twórczą. Antoni to obecnie poważny pan, który mimo to wciąż ma dużo myśli w głowie.

Z wdzięcznością wspominam, choć czas zatarł wiele szczegółów, wspaniały zespół redakcyjny wydawnictwa Arka, którego artystyczna odwaga i determinacja powołały do życia nie tylko moje książeczki, ale też wiele innych pozycji, wydawanych wówczas jako skromne broszurki lecz jakością pomysłu zasługujące na to, aby znalazło się dla nich miejsce w historii polskiej książki dla dzieci, na wystawach i pośród wznowień odpowiedniej jakości. Ale to już inna historia, wspomnę więc tylko, że w małych pokoikach Arki na ulicy Boya w Warszawie zawsze można by o się napić bardzo, bardzo interesującej kawy.

Joanna Papuzińska

Tytuł: Opowieść
Tekst: Joanna Papuzińska
Ilustracje: Stasys Eidrigevičius
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Mila
Rok wydania: 2010

Wystawa - Józefa Wilkonia


Organizowana przez Galerię SD Wilanów wystawa Józefa Wilkonia obejmować będzie ilustrację, rzeźbę oraz prace z cyklu Auto-Widoki.
Wernisaż odbędzie się 3 września 2010 r. (piątek) o godz. 18.00 w Galerii SD Wilanów przy ul. St. Kostki Potockiego 22 (wt-pt 13-19, sb-nd 11-19, pon.-nieczynne).
Dnia 11 września 2010 r. (sobota) zapraszamy na spotkanie z artystą oraz podpisywanie książek w godzinach od 16.00 do 18.00.
Wystawa trwać będzie do końca września 2010 r.

17.8.10

Zapowiedź - Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie


Kolejny, czwarty już zbiór w kolekcji baśni z całego świata wydawnictwa Media Rodzina. Tym razem baśnie norweskie odsłonią nam sekrety skandynawskich tradycji bajarskich. Poznamy historie o królewiczach i księżniczkach o twardo i obco brzmiących imionach, też o groźnych trollach i smokach. Przypadkiem odkryjemy, że w norweskich opowieściach czai się niewybredny, zaskakujący humor i wreszcie zachwycimy się delikatnymi, klimatycznymi ilustracjami Marii Ekier.


Tytuł: Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie
Ilustracje: Maria Ekier
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2010

16.8.10

Zapowiedź - Co krasnale mają w nosie. Prywatne życie krasnali.

Czy jesteście pewni, że wiecie już wszystko o krasnoludkach? Może i coś słyszeliście, ale wydawnictwo Hokus-Pokus zapewnia, że to wiedza raz, że przestarzała, dwa - niepełna.

Wydawnictwo idzie o zakład, że nie wiemy, co krasnale mają w nosie? Jakie noszą ozdoby, jakie są ich ulubione powiedzonka? Jak wyglądają dzieci, kiedy się rodzą i czym się różni Pan Krasnal od Pani Krasnalowej? Będziemy mieli też okazję odświeżyć swoje informacje na tematy fundamentalne: skąd się biorą krasnoludki, jakiego wieku dożywają i gdzie mieszkają. Hokus-Pokus uchyla rąbka tajemnicy i zdradza, że siłą dominującą w świecie krasnali są krasnalice: urodziwe, modne, dobrze zbudowane, takie, co to samodzielnie przytaszczą z lasu małego zająca i mocniej niż mężowie walą szyszkami do celu!
Wiecej o książce na stronie wydawnictwa.

Tytuł: Co krasnale mają w nosie. Prywatne życie krasnali.Tekst: Dorota Matloch
Ilustracje: Agata Juszczak
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Hokus-Pokus
Rok wydania: 2010

10.8.10

Spotkanie z Jiwone Lee - odwołane

Informujemy, że spotkanie z Jiwone Lee, które miało się odbyć 17 sierpnia, zostało odwołane i przesunięte na inny termin, o czym dzięki uprzejmości Fundacji ZNACZY SIĘ nie omieszkamy Was powiadomić.

4.8.10

Rozstrzygnięcie konkursu Empiku


Konkurs na nową oprawę graficzną książki dla dzieci Książki, przecinek i kropka... wygrała Aleksandra Korbolewska tegoroczna absolwentka grafiki projektowej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Dodatkowo jury w składzie: Małgorzata Bieńkowska, Maria Ekier, Krystyna Lipka-Sztarbałło i Maria Ryll - wyróżniło prace: Hanny Rączkowskiej (absolwentki ASP w Gdańsku) i Justyny Rutkowskiej (studentki ASP w Katowicach).

Więcej o konkursie znajdziecie tutaj.

Książka ilustrowana. Przykłady nieoczywiste - spotkanie z Jiwone Lee

Jiwone Lee jest Koreanką. Ukończyła polonistykę i literaturę rosyjską na Hankuk University of Foreign Studies w Seulu oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (temat pracy magisterskiej: Sztuka dla dziecka - Polska ilustracja książek dziecięcych w latach 50 i 60), a następnie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Oprócz pracy dydaktycznej zajmuje się historią ilustracji, pisaniem dla dzieci, a także popularyzacją kultury polskiej - jako animatorka wydarzeń kulturalnych, tłumaczka i agentka literacka. Jest współautorką przekładu Pana Tadeusza (Nagroda Koreańskiego Ministerstwa Edukacji 2006).

Spotkanie odbędzie się 17 sierpnia o godzinie 18:00 w Fundacji ZNACZY SIĘ, przy ulicy Kościuszki 37 w Krakowie.