24.4.10

Wystawa - Daniela Mroza

Daniel Mróz - [1917-1993] – krakowski grafik, scenograf, rysownik, członek Grupy Krakowskiej. Przed 1939 r. pobierał nauki w kilku gimnazjach w Krakowie oraz w krakowskiej Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego. Maturę zdał eksternistycznie w II Państwowym Liceum i Gimnazjum im. św. Jacka w Krakowie. Podczas wojny znalazł zatrudnienie w księgowości Deutsche Bank i Creditanstalt Bankverein, następnie jako tragarz i woźnica w hurtowni spożywczej Trunkenpolz Krakau. Po wojnie, przebywał za granicą. W latach 1947/48 – 1951/52 studiował w PWSSP i ASP w Krakowie na Wydziałach Poligraficznym i Grafiki. Równocześnie od 1948/49 uczył się w trzyletnim Studium Scenograficznym przy PWSSP, kierowanym przez prof. Mariana Eilego. Gdzie w 1951 obronił dyplom z wyróżnieniem. Dyplom na Wydziale Grafiki ASP obronił w 1953 r.

W latach 1951-1978 pracował na etacie grafika-ilustratora w tygodniku Przekrój. Po 1978 r. Był stałym współpracownikiem tego pisma.

Na wystawie w Galerii Starmach zobaczymy ponad trzysta prac z różnych okresów twórczości. Prace Daniela Mroza, zgrupowane na ekspozycji w cykle, stanowią wybór ilustracji, które powstały do książek Lema, Kerna, Mrożka, Verne'a, Voglera, Grina, Ścisłowskiego, Szaniawskiego, Stillera, rysunków do Przekroju, plakatów do spektakli oraz licznych collages. Wystawa czynna do końca kwietnia.