31.12.09

Józef Wilkoń nominowany do ALMA

Czyli do The Astrid Lindgren Memorial Award - Literackiej Nagrody Pamięci Astrid Lindgren. Józef Wilkoń znalazł się pośród 168 nominowanych pochodzących z 61 krajów. Pełną listę wyróżnionych, rekrutujących się spośród autorów i ilustratorów, których praca literacka dla dzieci i młodzieży reprezentuje najwyższe wartości artystyczne i ducha humanistycznego, bliskiego Astrid Lindgren - znajdziecie tutaj. Nagrodę mogą także otrzymać osoby, organizacje lub instytucje, mające znaczący wkład w upowszechnianie czytelnictwa wśród młodych czytelników.

Zwycięzcę poznamy już 24 marca 2010. Trzymamy kciuki i zaczynamy odliczanie!

30.12.09

Księga dżungli - odsłona druga

Czyli autorska wizja okładki Księgi dżungli wg Józefa Wilkonia. Jakże różna od tej wybranej przez wydawnictwo. Limitowany nakład 500 egzemplarzy*. Jeszcze większa gratka dla miłośników twórczości Mistrza.

A do Was, która z nich bardziej przemawia?


*dostępne tylko w dobrych księgarniach

29.12.09

Nowość - Kiedy byłem mały / Kiedy byłam mała

Kiedy Anna Onichimowska była mała – niedobrą zupę wlewała do szuflady kuchennego stołu, z workiem na kapcie uciekała z przedszkola, a na spacerach po Warszawie zbierała olszówki. Trochę było jej przykro, kiedy urodził się brat Grześ, ale – w końcu się polubili i to jak!

Kiedy Grzegorz Kasdepke był mały – potrafił przenikać przez niewidzialny mur, który stał w jego domu, był zastępcą szefa podwórkowej bandy i uwielbiał kluski kładzione. Zimą z sankami leciał na Magdalenkę (to taka górka w Białymstoku) i bał się trochę dozorcy, który rzucał w dzieciaki kawałkami cegieł…

Tytuł: Kiedy byłem mały / Kiedy byłam mała
Tekst: Grzegorz Kasdepke / Anna Onichimowska
Ilustracje: Joanna Olech
Layout: Ola Cieślak
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2009
Wystawa - Beaty Zdęby


Zaproszenie do obejrzenia wystawy ilustracji Beaty Zdęby m.in. do Baśni Dolnego Śląska (tekst: Mariusz Urbanek, wydawnictwo: Europa w 2005 r.), która ma miejsce w Galerii Małych Form w Jeleniej Górze, ul. Bankowa 27, III piętro. Wernisaż odbył się się 15 grudnia o godz. 17.00. Wystawa będzie trwała do końca stycznia 2010 r.

28.12.09

47. Międzynarodowe Targi Książki Dziecięcej w Bolonii

Międzynarodowe Targi Książki Dziecięcej w Bolonii organizowane są nieprzerwanie od 1964 roku. Jednym z konkursów towarzyszących tej imprezie jest Wystawa Ilustratorów.

Zgłosić może się każdy – zaprawiony w bojach czy też początkujący ilustrator, oraz zupełny debiutant. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach - fiction (imagination) i no-fiction (educational).

Znamy już nazwiska polskich ilustratorów, których prace być może prezentowane będą w czasie 47. Międzynarodowych Targów Książki Dziecięcej w dniach od 23 do 26 marca 2010 r., a zostały dopuszczone do konkursowej selekcji:

Fiction

Anna Blaszczyk
Marta Ignerska
Karolina Kornek
Agnieszka Kruczek-Antoniewicz
Krystyna Motwicka
Agate Wojakowski

No-Fiction

Łukasz Leszczyński

Niestety ciężko namierzyć niektóre z wyżej wymienionych osób. Dlatego też – ktokolwiek widział, ktokolwiek zna lub wie, proszony jest o odzew.

27.12.09

Konkurs - Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci - 2. edycja

Wiadomo już więcej niż ostatnio - termin nadsyłania prac: 15 marca, a wernisaż wystawy w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach: 23 kwietnia - oczywiście już 2010 roku.
O kategoriach konkursowych, nagrodach - czytajcie tu.

23.12.09

Zapowiedź - Ryms nr 8

A w nim jak zwykle mnóstwo czytania, tym razem wszystko się kręci wokół literatury fantastycznej dla młodych czytelników. W najnowszym numerze już niebawem znajdziemy:

SEDNO RYMSA

Urszula Lip – Magia bez źródeł (Harry Potter pod lupą)

Anna Brzezińska – Dlaczego czytelnicy kochają fantastykę?

Agnieszka Wolny-Hamkało – Nie szarzej mi tu (o książce Wroniec Jacka Dukaja)

Krystyna Romanowska – Fantastyka nastolatki w PRL-u

Małgorzata Cackowska – Czym jest książka obrazkowa? - część 3

W CZTERY OCZY

Ewa Skibińska – Nie mam oporów, żeby pisać dla młodzieży (rozmowa z Rafałem Kosikiem)

MISTRZOWIE

Jacek Friedrich – Wesołych świąt – część pierwsza: Boże Narodzenie

MŁODZI ZDOLNI

Agata Dudek

MIEJSCÓWKA

Kółko Graniaste, Lokator

CO W TRAWIE PISZCZY

Nagrody Książka Roku 2009 IBBY

Nagroda im. K. Makuszyńskiego

Zapowiedź targów w Poznaniu i Bolonii

Konkurs rysunkowy dla dzieci

BROMBA

Iwona Hardej – Od czarodzieja do wehikułu czasu (garść refleksji o literaturze fantasy i SF)

RECENZJE

Janusz Pawlak – (Nie) Tylko dla dzieci (o książce Tylko dla dzieci Magdaleny Samozwaniec)

NA STRYCHU

Anna Mieszała – Wyszperane ostatnio (o książce Żyrafa czy tulipan? Milosa Macourka)

RECENZJE

Ewa Skibińska: Igrzyska śmierci, Czarnoksiężnik z Archipelagu, Hobbit, Michu oraz Wszechgalaktyczny Sylwester, Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka, Naznaczeni błękitem, Zatopione królestwo, Posłaniec, Mama Mu nabija sobie guza, Baśnie afrykańskie

PATRONATY

Ja, Klara i zwierzaki, Abecadlik, Włosy mamy, Kiedy zegar wybije dziesiątą

21.12.09

Nowość - Stacja Ilustracja. Polska ilustracja książkowa 1950-1980. Artstyczne kreacje i realizacje

Książka jest rozprawą doktorską Anity Wincencjusz-Patyny obronioną w czerwcu 2007 r. w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, napisaną pod kierunkiem prof. Waldemara Okonia. Omawia fenomen tzw. polskiej szkoły ilustracji, która swe triumfy święciła we wskazanym w tytule okresie. Opracowanie składa się z dwóch części – zasadniczego tekstu dysertacji oraz obszernego leksykonu artystów zajmujących się ilustracją w odnośnych latach (ponad 360 nazwisk) wraz z aneksem w postaci kalendarium najważniejszych wystaw i sukcesów indywidualnych oraz zbiorowych polskich artystów książki. (Ta część ma niewątpliwy walor poznawczy, porządkujący - praktyczny, jest jedynym tak obszernym opracowaniem tej atrakcyjnej tematyki). W części zasadniczej po krótkim wprowadzeniu do tematu i omówieniu stanu badań autorka przechodzi do rysu historycznego ilustracji książkowej ze szczególnym uwzględnieniem dwudziestolecia międzywojennego w sztuce polskiej. Kolejny rozdział przybliża tło historyczne sprzyjającego kulturze - zwłaszcza tej „niezaangażowanej” o bezpiecznych treściach (jaką wydawała się ilustracja) - okresu PRL-u. W następnym rozdziale omówione zostały główne nurty, tendencje i rodzaje ilustracji pojawiające się w ramach oferty wydawniczej. Najbardziej obszerna część rozprawy przybliża sylwetki 24 artystów zajmujących się ilustracją (m.in. Antoni Boratyński, Bohdan Butenko, Elżbieta Gaudasińska, Janusz Grabiański, Adam Kilian, Jan Młodożeniec, Daniel Mróz, Elżbieta i Marian Murawscy, Gabriel Rechowicz, Zbigniew Rychlicki, Olga Siemaszko, Jerzy Srokowski, Janusz Stanny, Andrzej Strumiłło, Jan Marcin Szancer, Józef Wilkoń, Zdzisław Witwicki), według autorki, tych, którzy ukształtowali najbardziej oryginalny język wypowiedzi plastycznej. Końcowe rozdziały poświęcone są problematyce technik stosowanych przez artystów w projektowanych ilustracjach oraz analizie fenomenu tego jednego z najciekawszych, docenianych także zagranicą, zjawisk w sztuce polskiej. Książka zawiera też obszerną literaturę dotyczącą ilustracji polskiej w jej złotym okresie.

Książkę opublikowała Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego.

19.12.09

Nowość - Czupieńki. Gwiazdka

Pierwsza z serii czterech książeczek znakomitej spółki autorskiej, przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym. Ich bohaterami są Czupieńki, które noszą wielkie kapelusze i mieszkają w lesie w domkach na drzewach. Pewnego razu znalazły w śniegu gwiazdkę, która prawie już nie świeciła, i zaopiekowały się nią. Dobrze się stało, bo zbliżał się właśnie czas Bożego Narodzenia.

Tytuł: Czupieńki. Gwaizdka (org. Les Tchoux. L'etoile)
Tekst: Gerard Moncomble
Tłumacz: Ewa Kozyra-Pawlak
Ilustracje: Paweł Pawlak
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2009

17.12.09

Książka Roku 2009


Nagrody

Paweł Pawlak za ilustracje i projekt graficzny książki Podręczny NIEporadnik. Młotek z tekstem Wojciecha Widłaka (wyd. Czerwony Konik)

Elżbieta Wasiuczyńska za książkę autorską Mój pierwszy alfabet w opracowaniu graficznym Doroty Nowackiej (wyd. LektorKlett)


Wyróżnienia

Ignacy Czwartos za ilustracje do książki Lądowanie rinowirusów. Przeziębienie Wojciecha Feleszki (wyd. Hokus-Pokus)

Monika Hanulak za opracowanie graficzne książki Debata filozoficzna Królika z Dudkiem o Sprawiedliwości Leszka Kołakowskiego (wyd. Muchomor)

Marta Ignerska za ilustracje do książki Babcia robi na drutach Uri Orleva (wyd. Wytwórnia)

Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak za Mój pierwszy atlas świata z tekstami Marii Deskur (wyd. LektorKlett)

Aleksandra Woldańska za ilustracje do książki Mrówka wychodzi za mąż z tekstem Przemysława Wechterowicza (wyd. Czerwony Konik)Nagrody

Andrzej Maleszka Magiczne drzewo. Czerwone krzesło (wyd. Znak)

Ewa Nowak Bardzo biała wrona (wyd. Egmont)


Wyróżnienia

Zofia Beszczyńska Lusterko z Futra (wyd. Media Rodzina)

Grzegorz Gortat Szczury i wilki (wyd. Nasza Księgarnia)

Jacek Podsiadło Czerwona kartka dla Sprężyny (wyd. Nasza Księgarnia)

Małgorzata Strzałkowska Zielony i Nikt (wyd. Bajka)

Nagrodą za upowszechnianie czytelnictwa otrzymał Świerszczyk - Magazyn dla dzieci.

Nagrody za całokształt twórczości - Medale Polskiej Sekcji IBBY trafiły do: Marii Ekier w dziedzinie ilustracji i Marii Ewie Letki w dziedzinie literatury.

16.12.09

Wznowienie - Koniec świata i poziomki

Niesamowita historia o pewnej podróży dwójki dzieci z rodzicami, podczas której pojawia się magia i wplata w ich przygody. Niesłychana wyobraźnia autorki pozwala czytelnikowi na przebywanie w fantastycznym świecie czarów, czasem śmiesznych, a czasem groźnych. Jednak najważniejsze przesłanie brzmi: najbezpieczniejszy jest dom rodzinny.

Tytuł: Koniec świata i poziomki
Autor: Anna Onichimowska
Ilustracje: Paweł Pawlak
Kategoria: dla dzieci od lat 7
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2010

15.12.09

Mrówka wychodzi za mąż

W oczekiwaniu na ogłoszenie werdyktu jury Konkursu PS IBBY Książka Roku 2009 pora na przypomnienie kolejnego tytułu. Tym razem książki Przemka Wechterowicza zilustrowanej przez Aleksandrę Woldańską Mrówka wychodzi za mąż nominowana w kategorii ilustrator.

Kto nie zna, może poznać w niestety już ostatnim premierowym programie Brajkonurrr na TVP Kultura 17. grudnia o godz. 19.30 - książkę przeczyta aktorka Barbara Wrzesińska.

Tytuł: Mrówka wychodzi za mąż
Autor: Przemek Wechterowicz
Ilustracje: Aleksandra Woldańska
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Czerwony Konik
Rok wydania: 2009

Księga dżungli - konkurs Bromby

I zwierzęta przemówiły... - konkurs serwisu bromba.pl - nagroda egzemplarz Księgi dżungli z podpisem Józefa Wilkonia. Nie lada gratka dla miłośników talentu Mistrza Wilkonia! - czytaj więcej.

14.12.09

Kocur mruży ślepia złote

17. grudnia poznamy laureatów Konkursu PS IBBY Książka Roku 2009. Wtedy też wręczone zostaną nagrody za całokształt twórczości - Medale Polskiej Sekcji IBBY: Marii Ekier w dziedzinie ilustracji i Marii Ewie Letki w dziedzinie literatury.

Dlatego też dziś pokusiłam się o przypomnienie ostatniej książki zilustrowanej przez Marię Ekier. Książki autorskiej, która otrzymała nagrodę Najpiękniejsza Książka Roku w 48. konkursie PTWK oraz wyróżnienie w konkursie PS IBBY Książka Roku 2008.

Do przeczytania rozmowa z Marią Ekier - Diabeł mnie podkusił.

Tytuł: Kocur mruży ślepia złote
Tekst i ilustracje: Maria Ekier
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Hokus-Pokus
Rok wydania: 2008
13.12.09

gaga - zima 2009

W najnowszym, 8. już, numerze znajdziemy najpopularniejsze metody radzenia sobie z konfliktami z dziećmi, wywiady z psychologami o specyfice relacji matki z córką i ojca z synem oraz reportaż o prawdziwych punktach zapalanych w prawdziwych rodzinach podobnych do naszych. W megabonusie sylwetka Doroty Masłowskiej. A to wszystko ciekawie podane, czasem nawet zilustrowane:


Rządy domowe, str. 18, Na noże, str. 30 ilustracje: Agata Dudek


Walka o pokój na wojnie domowej, str. 20, ilustracja: Aleksandra Woldańska

Córki swoich matek, str. 38, ilustracje: Marianna Oklejak

gaga nr 8
Magazyn o pięknym dzieciństwie

12.12.09

Nowość - Piecyk, czapeczka i budyń

Bajka o dwóch niezwykłych sąsiadach - Wielkim Trollu, żyjącym na szczycie lodowej góry, i malutkim Pufku, mieszkającym u jej podnóża. Chociaż mieszkali tuż obok siebie, nic o sobie nie wiedzieli. Pewnego dnia Wielki Troll porwał Pufka wraz z jego domkiem do swojego górskiego zamczyska! Czy chciał go uwięzić, czy przestraszyć? A może chciał go zaprosić na poobiednią herbatkę i pokazać mu swoją kolekcję płatków śniegu? Jest to książka o tym, jak trudno jest się czasem porozumieć, i o tym, że zawsze warto próbować. Powinni ją przeczytać zwłaszcza KOLEKCJONERZY. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie na ostatniej stronie!

Tytuł: Piecyk, czapeczka i budyń
Autor: Anna Onichimowska
Ilustracje: Agata Dudek
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Ezop
Rok wydania: 2009

11.12.09

Wznowienie - Pamiętnik Czarnego Noska

Tytuł: Pamiętnik Czarnego Noska
Autor: Janina Porazińska
Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska
Kategoria: dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo: Book House
Rok wydania: 2009

Nowość - Baśnie. Mała Syrenka

Tytuł: Baśnie. Mała Syrenka
Autor: Hans Christian Andersen
Tłumacz: Bogusława Sochańska
Ilustracje: Agnieszka Żelewska
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2009

10.12.09

Nowość - Hay-on-Wye

Koreańska książka o angielskim mieście antykwariatów Hay-on-Wye z ilustracjami Anny Ładeckiej wydana na Tajwanie.

Tytuł: Hay-on-Wye
Tekst: Ji-Yoon Jang
Tłumacz: Linden Lin
Ilustracje: Anna Ładecka
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Linking Publishing Company
Rok wydania: 2009

9.12.09

Zapowiedź - Proszę słonia

Trochę mglista to zapowiedź, ale liczę że się ziści. Wynik konkursu wydawnictwa Dwie siostry na Ulubioną książkę z dzieciństwa, którą okazała się być Proszę słonia Ludwika Jerzego Kerna z ilustracjami Zbigniewa Rychlickiego. Wydawnictwo zapowiada wydanie tytułu w serii Mistrzowie ilustracji... już za dwa miesiące.


Kolejne miejsca:

II miejsce - Pchła Szachrajka Jana Brzechwy z ilustracjami Ireny Kuczborskiej
III miejsce - Apolejka i jej osiołek Marii Kruger z ilustracjami Zdzisława Witwickiego
IV miejsce - Raz czterej mędrcy Antoniego Marianowicza z ilustracjami Janusz Stannego
V miejsce - Czarodziejski młyn Jerzego i Aliny Afanasjewów z ilustracjami Teresy Wilbik

7.12.09

Wznowienie - D.O.M.E.K.Artykuły:

- D.O.M.E.K. dla każdego, czyli jak uczyć architektury
- Rozmowa z… Aleksandrą Machowiak i Danielem Mizielińskim

Tytuł: D.O.M.E.K.
Tekst i ilustracje: Aleksandra Machowiak i Daniel Mizieliński
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2009

Galeria Jednego Dnia

Wydawnictwo Dwie Siostry zaprasza do przedświątecznej Galerii Jednego Dnia!

Będzie można kupić prace:

Oli Cieślak, Moniki Hanulak, Grazki Lange, Aleksandry Machowiak, Daniela Mizielińskiego, Ewy Olejnik, Ewy Stiasny i Elżbiety Wasiuczyńskiej.

Będzie można zwiedzić nową siedzibę Dwóch Sióstr.
W sprzedaży książki Wydawnictwa w super cenach.

Wyjątkowy wieczór w sobotę 12 grudnia o godz. 18, ul. Mińska 25 (budynek 44, I piętro), Warszawa oczywiście.

1.12.09

Zapowiedź - Księga dżungli

Tytuł: Księga dżungli
Autor: Rudyard Kipling
Tłumacz: Andrzej Polkowski
Ilustracje: Józef Wilkoń
Kategoria: dla dzieci od lat 6
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2009